Elu

Merlyn Uusküla laulud sarnanevad liialt lääne hittidega? (24)

Maria Karumets, 8. november 2010, 07:00
 
"Võrdlus lääne hittidega on mu lauludele kompliment!" ütleb hiljuti oma debüütalbumi "Ihuüksi" välja andnud lauljanna Merlyn Uusküla selle peale, et kuulajad on tema plaadi kahe loo ja lääne popmuusika paari laulu vahel leidnud tuntavaid sarnasusi, mis paneb mõtted liikuma kopeerimise poole.

Merlyn Uusküla loos "Miks alles nüüd", mis lauldud kahasse Cool D-ga, on kuulajad leidnud ühist lääne hittidega, nagu The Callingi "Wherever You Go" ja Eminemi "Love the Way You Lie ft Rihanna".

Sarnaneb ülesehituse poolest

"Selle loo puhul tekitab sarnasust see, et naisvokaal laulab refrääni ja mees räpib ning loo ülesehitus on loodud sellise kontseptsooni standardi järgi," selgitab Merlyn, miks laulud kuulajatele sarnased tunduvad.

"Maailmas on tuhandeid laule, mis on samamoodi üles ehitatud. Kui rääkida aga loo viisist ja sõnumist, siis sealt küll sarnasusi leida ei saa. Ühist võib leida Rihanna ja Eminemi looga ainult üldpildis ja ülesehituses," arvab Merlyn.

Samal teemal

Teine lugu on Merlyni plaadilt "Ihuüksi", mis ühele vihjesaatjale tundus väga sarnane lääne artisti Deadmau 5 ft Kaskade "I Remember’ga".

"Selle kohta ütleks samuti, et lood on täiesti erineva sõnumi, harmoonia ja viisiga – täiesti erinevad lood! Sarnasusi saab otsida ainult moes olevatest ja paljude DJde ning produtsentide poolt kasutatavatest saundidest," seletab Merlyn.

"Eks see ole alati nii, et hakatakse millegagi võrdlema, ning kui võrreldakse maailma tippartistide ja hetke kuumimate lugudega, on see mulle ja lugude produtsentidele Vahur Valgmaale ja Avo Aunapuule kompliment. See on märk, et meie tehtud lood käivad ajaga kaasas, on lääneliku saundiga ning ka kuulajad saavad sellest aru," ei tee Merlyn sellest numbrit, et kuulajad tema laule lääne hittidega seostavad.

Sarnasused tekivad paratamatult

Mida arvab asjast helilooja Priit Pajusaar – kas tegemist ongi kopeerimisega või need lood lihtsalt tunduvad sarnastena?

"Seda pole mõtet üldse analüüsidagi, sest see ei vii kusagile. 12.5 tooni peale on nii palju lugusid tehtud, et paratamatult tekivad sarnasused. See tähendab seda, et helireas on noote nii-võrd vähe, ja sellel baseerub ju kogu muusika," selgitab Priit, kes kõnealuseid laule küll läbi ei kuulanud, kuid kinnitab, et muusikakaugematele inimestele võivad väga paljud laulud tõesti mingil määral sarnased tunduda.

"Olen veendunud, et lugude tegijad pole meelega teisi kopeerinud," kinnitab helilooja.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee