HIRMUTAB: Vladimir Putin on saatnud oma koera Saksamaa liidukantslerit Angela Merkelit nuuskima. Saksa kvaliteetlehe FAZ arvates soovis Putin nõnda Merkelit mõjutada, sest teadis, et lapsepõlves pureda saanud naine kardab paaniliselt koeri. Foto: AFP/Scanpix
Aadu Hiietamm 21. oktoober 2010 06:59
Venemaa eelmise presidendi ja praeguse peaministri Valdimir Putini kõige efektiivsem juhtimisinstrument on hirm, kirjutab Saksa kvaliteetleht Frankfurter Allgemeine Zeitung. Partnerite hirmutamiseks kasutab Putin ka oma labradori tõugu musta koera.

Viimati nägi maailm Vene peaministrit Vladimir Putinit koos oma koeraga läinud nädalavahetusel, kui Novo-Ogarjovo residentsis käis rahvaloendaja. Sündmust oli kajastama kutsutud hulk fotograafe ja teleoperaatoreid. Pikim video (11 minutit ja üheksa sekundit) riputati 16. oktoobri hilisõhtul Venemaa valitsuse veebileheküljele.

Vladimir Putin võttis rahvaloendaja vastu koos abikaasa Ljudmila ja koer Koniga. Idee järgi pidi Ljudmila kohalolek hajutama üha enam levivaid kuulujutte, et Vladimir Putin on naisest lahku läinud.

Inglise ajalehtede arvates nähtu neid kuulujutte ei hajutanud, sest Ljudmila Putina tundis end kogu kohtumise vältel ebamugavalt ning ta ei kandnud ka abielusõrmust. Vladimir Putini tähelepanu oli koeral, kes tema selja taga diivanil lösutas ja keda ta vahepeal hellalt silitas.

Putin käitus sadistlikult

Kuna tuba, kus Putinid rahvaloendajaga kohtusid, oli sisustatud lihtsalt, tehnika oli vananenud, siis viskasid Vene blogipidajad nalja, et seal elab pigem koer Koni kui Putinid.

Putini koera nägemine ajendas Saksa päevalehe Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ajakirjanikku meenutama üht episoodi, kus sama koer ehmatas soolasambaks Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli.

Angela Merkel sai Saksamaa liidukantsleriks 2005. aasta sügisel. Tol ajal kirjutasid paljud ajalehed, nende seas ka SL Õhtuleht, et Merkel kardab paaniliselt koeri, sest oli noore tüdrukuna saanud pureda.

Arvestades Vladimir Putini KGB ja FSB minevikku ning erihuvi Saksamaa vastu, siis võib olla kindel, et ta teadis Angela Merkeli suhtumist koertesse. FAZ oletab, et just seepärast saatis Vladimir Putin kohtumisel Angela Merkeliga oma labradori Koni naist nuuskima, lootes nõnda mõjutada Saksamaa liidukantslerit tegema järeleandmisi energiapoliitikas.

FAZi ajakirjanik meenutas nüüd, et Angela Merkel kivistus tookord koera lähedale tulles ning tema saatjaid häiris tõsiselt Putini sadistlik käik.

Olgu lisatud, et koerad võivad käituda vägagi ettearvamatult. Mullu jaanuaris toimetati näiteks haiglasse Prantsuse eelmine president Jacques Chirac, keda oli hammustanud tema oma bolonka Sumo. Eilsed Saksa ajalehed kirjutasid, et Tüüringi liidumaal Kindelbückis pures segavereline koer teisipäeva õhtul surnuks oma 57aastase perenaise. Seetõttu tuleb lapsena koera rünnaku alla sattunud Angela Merkeli hirme mõista.

FAZ lisab, et Leningradi tagahoovis üles kasvanud ja Venemaa mõjukaimaks meheks tõusnud Vladimir Putin armastab suuri, tugevaid ja truid koeri. Tõenäoliselt on tema koeraarmastus seotud mälestustega lapsepõlvest Baskovi tänaval, kus väike Volodja koos vanematega ühetoalises korteris üles kasvas.

Koni annab Putinile nõu

Naabrite sõnul valitsesid tol ajal tänaval hundiseadused. Suuremad poisid kiusasid väiksemaid, nende seas ka Venemaa tulevast juhti, ja sundisid neid ennast teenindama. Võib-olla sundis just lapsepõlves üleelatu Putinit mõtlema, et ka kahejalgsete seas tuleb loota võitluskoertele.

FAZ meenutab veel, et Vladimir Putin tsiteeris hiljuti kurbusega Friedrich Suurt: «Mida enam ma õpin inimesi tundma, seda rohkem armastan ma koeri.» Putin lisas, et mõnikord, kui tuju on halb, laseb ta Konil endale nõu anda.

Koera kinkis Putinile Šoigu

Putini emase labradori õige nimi on Connie Paulgrave, kuid üldjuhul kutsutakse teda lihtsalt Koni.

Koni on sündinud 1999. aastal. Vladimir Putinile kinkis koera 2000. aastal Venemaa eriolukordade minister Sergei Šoigu. Sellest ajast saadik on must labrador sageli koos Vladimir Putiniga kaadris.

Ansip kohtub täna Merkeliga

Eesti peaminister Andrus Ansip kohtub täna Berliinis Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeliga.

Muu hulgas arutatakse Eesti üleminekut eurole ja tuleval nädalal peetava Euroopa Ülemkogu temaatikat.

Pärast kohtumist Merkeliga esineb Ansip Saksa äriringkondadele ettekandega «Eesti euroala liikmena», milles tutvustab Eesti majandusarengu olulisemaid trende.