Eesti uudised

TÕESTATUD: väike laps peab turjal kandma lubatust kaks korda raskemat ranitsat (1)

Helena Eenmaa, 4. oktoober 2010, 07:02
RASKE ELU: Õhtuleht käis kaalumas algklassi õpilaste seljakotte. Ehkki kuni kolmanda klassi laps tohiks kanda kuni 3 kg, kaalus ühe teise klassi tüdruk kott näiteks 5,6 kg. Foto: TAIRO LUTTER
"Kaalusin eile lapse koolikotti. Sain tulemuseks 6,2 kilo! Laps ise kaalub 32 kilo," ahastab 4. klassi poisi ema. Liiga raske ranits võib lapsele halvimal juhul lausa astma tekitada.

"Ei saa olla – ranits kaalub tervelt kuus kilo!" imestas 3. klassis käiva Inge isa ja käskis lapsel koolikoti lahti pakkida – äkki on tütreke sinna ka näiteks koolis tarbetuid mänguasju pakkinud? Aga ei – kotis oli ainult hädavajalik kraam.

Samal teemal

Mõne õblukesema lapse võib selline kandam hommikul lausa istuli tõmmata. Ja jumal hoidku selle eest, kui õpikutele-vihikutele lisandub veel ka kehalise kasvatuse ja ujumistunni varustus. Kusjuures koju tagasi peab lapseke viimasel juhul tarima veel ka rätikusse-trikoosse jäänud basseinivee.

"Raamatud ise on rasked, enamik kõvade kaantega ja kriitpaberil. Kui sinna veel ka plastkaas ümber panna, mis küll kaitseb raamatut, siis..." arvutab 2. klassis käiva Helena ema tütre igapäevast taaka kokku.

Kaalusime ühel päeval Tallinna 21. keskkooli uksest väljunud 19 algklassilapse ranitsaid. Kokku kandsid väikesed inimesed seljas 72,6kilogrammist koormat. Raskeima ranitsa – 5,6 kg – vinnas pärast tunde turjale üks 2. klassi tüdruk. Koolikoti keskmine raskus oli 3,8 kg. "Täna ei ole mul üldse kõige raskem kott!" kõlas seejuures mitmegi poisi-tüdruku suust. "Vahel selg valutab ka!" ohkasid mudilased vaikselt.

Spordirõivad saab kooli jätta

Tallinna 32. keskkooli 1.b klassi 20 lapse koolikotid kaalusid seevastu kokku vaid 35,6 kg, kusjuures kaalukaim neist täpselt 3 kg ehk täpselt lubatu piires.

Klassijuhataja Viivika selgitab, et ses koolis saavad lapsed spordirõivad kooli jätta. "Kui need mustaks lähevad, siis viivad lapsed dressi muidugi koju ja siis on ka kott pisut raskem."

Ka õpikuid ei pea laps edasi-tagasi vedama, sest 1. klassi lastele üldjuhul kodus midagi õppida ei anta või kui, siis saab õppetüki ära teha ka raamatu abita.

Tühjast peast kaalusid 1.b klassi ranitsad kokku 18,2 kg – raskeim neist 1,4 kg. Kilo või üle selle kaaluvaid kotte oli kokku kaheksa. Õpetaja tunnistab, et soovitas ise emadele-isadele osta pigem raskem, aga kõva seljaosaga ranits, sest siis ei vaju laps längu.

Terviseameti uuringu järgi kannatas 2008. aastal rühihäirete all 18% lastest. Lasteortopeed Ly Vendelin ütleb aga ootamatult, et lapse rühti ei mõjutagi niivõrd koolikoti raskus, kui hoopis selja- ja kõhulihaste nõrkus – tänapäeva lapsed ei liigutavat ennast.

Sestap käibki rühihäirega lapsi arstil väga palju: "Mõnel on näiteks üks õlg ülevalpool kui teine, väga kõhnal aga abaluud väljas. Tänu taevale, et kooliõed enam lapsi ortopeedi vastuvõtule ei saada – me ei saaks nende kõigiga hakkamagi!" tunnistab doktor.

Arst: ega raske kott lapse rühti riku

Arst ütleb, et vigane rüht deformeerib lapse roideid. "Kui roided vajuvad sissepoole, võib see mõjuda kopsudele. Tihti tekib bronhiit või lausa astma."

Klassijuhataja Viivika teab oma kogemusest, et lapse kotikandmisjaksu mõjutab ka tema söömisharjumus. "Kõnealuse 1. klassi lapsed söövad korralikult – küsivad näiteks ise salatit juurde. Aga on olnud klasse, kus vanemad lähevad kodus kergema vastupanu teed ja laps ongi harjunud ainult kalapulki, makarone ja ketšupit sööma."

Väikese lapse koolikoti raskus ei tohiks ületada 15% kehakaalust, kinnitab terviseameti kõneisik Iiris Saluri. Samas terviseamet rasket koolikotti avastades kedagi ei karista.

"Koolid kasutavad erinevaid lahendusi. Paljud head mõtted saavad alguse koostööst kooli, õpetajate ja lapsevanemate vahel. Nii näiteks ostab kunstiõpetuse asjad sageli kunstiõpetaja ise ja lapsevanem tasub õpetajale nende maksumuse. Kõik tarbed on sel juhul õpetajal koolis ja jagatakse lastele kätte tunnis," toob Saluri näite, kuidas lapse igapäevast kandamit kergendada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee