Eesti uudised

10 miljonit tuulde: aegunud seagripivaktsiin hävitamisele (36)

Katrin Pauts, 30. september 2010 07:01
RAISUS: Nagu kogu maailmas, tuleb ka Eestis aegunud seagripivaktsiini hävitades miljoneid kroone korstnasse kirjutada. Foto: Priit Simson (Postimees)
Ehkki Eestis hävitatakse aegunud vaktsiine igal aastal, on kümme miljonit krooni, mille väärtuses hävitatakse paanikahoos kokku ostetud seagripivaktsiini, erakordne.

"Farmaatsiavaldkond on üks maailma suuremaid rahaliigutajaid," kommenteerib psühhiaater Jüri Ennet mullu maailmas kulutulena levinud seagripipaanikat. Üleilmse hüsteeria tagantõhutamises on süüdistatud Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ja ravimitööstuse kokkumängu.

Mardna andmetel on Tallinna käsutuses ravikindlustuseta isikutele vältimatu arstiabi võimaldamiseks kuus miljonit. Kui sellele lisada veel kümme, muutuks olukord tema sõnul dramaatiliselt.

Kas riik tegi 248 000 doosi seagripivaktsiini tellides valearvestuse, ei tihka Mardna kommenteerida. Seda põhjusel, et kui ta aasta tagasi, kui paanika oli veel täies hoos, meedias kriitiliselt sõna võttis, sai ta suupruukimise eest ametkondliku noomituse.

Tookord väitis Mardna, et kui keskmiselt vaktsineeritakse Eestis aasta jooksul n-ö tavalise gripi vastu 25 000 inimest, kust siis ometi võttis sotsiaalministeerium idee lühikese ajaga vaktsineerida veerand miljonit inimest.

Ehkki aeg näitas, et kogenud tohtril oli õigus, ei tõtta Mardna ministri suunas näppu viibutama. "Mindi kaasa üleilmse hüsteeriaga. Viga tehti, kartes kõige hullemat," rõhutab ta, soovitades mõelda, mis juhtunuks, kui vaktsiin jäänuks tellimata, kuid puhkenuks katastroof.

Terviseameti pressiesindaja Iiris Saluri sõnul otsib riik tänase kuupäevaga aeguva 79 800 doosi vaktsiini hävitamiseks ohtlike jäätmete käitlejat. Enne hanke väljakuulutamist on vaja aga raisus vaktsiinid Eestist kokku korjata, et oleks täpselt selge, kui suur kogus hävitamisele läheb.

Augustis kuulutas WHO seagripipandeemia ametlikult lõppenuks. Siis teatas terviseamet, et alles on veel ligi 150 000 doosi ja kutsus rahvast üles end siiski vaktsineerima. Sotsiaalministeerium keeldus toona kommenteerimast, kas nii suurt kogust vaktsiini osta oli õige.

Nüüd kinnitab ministeerium avalike suhete juhi Diana Lorentsi vahendusel, et seagripipaanika oli reaalne ja vaktsiini soetamata jätmine poleks olnud õige.

Vaktsiin soetati eeldusega, et kõik riskirühmadesse kuuluvad inimesed saavad end soovi korral vaktsineerida. Et kõik end vaktsineerida ei soovi, nägi ministeerium Lorentsi kinnitusel ette, aga niivõrd leige huvi nagu vaid 2,6% elanikkonnast (terviseameti andmeil madalamaid näitajaid Euroopas) tuli üllatusena.

Peeter Mardna arvates pääses Eesti võrreldes teiste riikidega veel kergelt, ehkki aegunud vaktsiini tuleb ilmselt hävitada järgmiselgi aastal. Juulis teatas USA 40 miljoni doosi hävitamisest, mida nimetati ajaloos erakordseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee