SÕJA ARGIPÄEV: USA sõdurid evakueerivad eile Afganistanis Kandahari provintsis haavatud kaaslast, keda vigastas tee äärde paigutatud pommi plahvatus. Tegemist on suhteliselt haruldase kaadriga, sest üldjuhul üritavad ameeriklased Afganistanist tulevat infovoogu vähendada, nagu näitab ka raamatu «Operation Dark Heart» esmatrüki hävitamine. Foto: Reuters/Scanpix
Aadu Hiietamm 28. september 2010 06:56
Ameerika Ühendriikides toimuvad uskumatud lood. Sealne kaitseministeerium ostis ära endise luuraja Afganistani teemadel kirjutatud raamatu kogu tiraaži – 9500 eksemplari. Ostetud raamatud hävitati põhjendusega, et nendes sisalduv informatsioon võib tekitada kahju riigi julgeolekule, teatab BBC.

USA kaitseministeerium soovis nõnda takistada kahju tekitamist riigi julgeolekule

USA kaitseministeeriumi (Pentagoni) rünnaku alla langes endise sõjaväeluuraja kolonelleitnant Anthony Shafferi raamat «Operation Dark Heart» («Operatsioon Tume süda»), mis pidi algselt müügilettidele jõudma 31. augustil.

Pretsedenditu samm

Pentagoni järelepärimise peale lükati raamatu ilmumine 24. septembrile. Samal päeval kuulis Anthony Shaffer, et Pentagon ostis ära raamatu esmatrüki kogu tiraaži ja hävitas selle.

«Kaitseministeerium otsustas omandada raamatu esimese tiraaži, sest see sisaldab informatsiooni, mis võib tekitada kahju riiklikule julgeolekule,» põhjendas Pentagoni pressiesindaja April Cunningham. Ta kinnitas, et Anthony Shafferi raamatu esmatrüki kõik 9500 eksmplari hävitati juba 20. septembril. Telekanali Fox News andmetel maksis Pentagon raamatu tiraaži eest 47 000 dollarit.

Ei raamatukirjastajad ega ka USA luure veteranid ei mäleta, et kunagi varem oleks mõni ametkond hävitanud juba valmis trükitud raamatu.

Selle autor Anthony Shaffer on veendunud, et mingit ohtlikku informatsiooni raamatus ei ole. Ta räägib seal oma viiest töökuust aastal 2003 Kabuli lähistel Bagrami õhujõudude baasis. Shaffer töötas Bagramis võõra nime all kaitse- ja luureagentuuri (DIA) tsiviiltöötajana ning teda autasustati hiljem pronkstähega.

Anthony Shaffer ütles CNNile raamatu hävitamist kommenteerides, et see lõhnab kättemaksu järele. «Infotehnoloogia sajandil näivad kõik katsed sel moel infot varjata naeruväärsed,» arvas ta.

Anthony Shafferi advokaadi Mark Zaidi sõnul tutvusid raamatuga «Operation Dark Heart» enne selle trükki saatmist vanemad ohvitserid ja ka sõjaväe-tsensorid kiitsid kirjutatu heaks. Advokaat lisas, et rohelise tule raamatu trükkimisele andis ka USA erioperatsioonide väejuhatus.

Advokaadile vaidles vastu kaitseministeeriumi esindaja kolonel David Lapan. «Autor sai heakskiidu armeereservilt, mitte armeelt tervikuna ja kaitseministeeriumilt,» rõhutas ta.

BBC oletab, et tõenäoliselt ei meeldinud raamatu sisu luureteenistustele ja just need nõudsid selle esimese tiraaži hävitamist.

Muu hulgas kirjutas Anthony Shaffer raamatus sellest, kuidas USA luure planeeris moodsa aparatuuri abil Pakistanis varjunud al Qaeda juhtide pealtkuulamist. Lõpuks otsustati see operatsioon ära jätta, sest kardeti Pakistani siseasjadesse sekkumisega pahandada sealset valitsust.

Teist trükki muudeti

Raamatu «Operation Dark Heart» esmatrüki välja andnud kirjastus St. Martin’s Press on juba jõudnud trükkida teise tiraaži, millesse on sõjaväelaste palvel tehtud muudatusi ja kärpeid. Esialgsest tekstist on eemaldatud nii üksikuid sõnu, nimesid kui ka terveid lauseid.

Internetioksjonil eBay pakub praegu vähemalt üks müüja hävitamisele läinud raamatut. Ta küsib selle eest 2000 dollarit.

Vajatakse lisainstruktoreid

Afganistani vägede väljaõppe eest vastutav USA kindralleitnant William

Caldwell palub NATO liitlasi saata Afganistani julgeolekujõudude tugevdamiseks riiki 1000 lisainstruktorit, kirjutas eile ajaleht The Wall Street Journal.

Praegu teenib Afganistani julgeolekujõududes 256 000 inimest, kuid USA ekspertide hinnangul võib nende arv järgmise aasta jooksul väheneda surmajuhtumite ja deserteerimise tõttu umbes 83 000 võrra.

USA ja tema NATO liitlaste plaani järgi tuleb Afganistani julgeolekujõud kasvatada 305 000 meheni.