Maailm

Reinfeldt seljatas Sahlini  (6)

Aadu Hiietamm , 21. september 2010 07:00
RÕÕM: Rootsi moderaatide pooldajad rõõmustavad valimisvõidu üle. Foto: Reuters/Scanpix
Rootsi parlamendivalimistel saatis edu valitsuse juhtparteid moderaate, sotsiaaldemokraadid põrusid!

Rootsi korralistel parlamendivalimistel pühapäeval osales üle 82% valijatest. Senine paremtsentristlik valitsus Fredrik Reinfeldti juhtimisel jäi küll absoluutsest enamusest ilma, kuid võib end ikkagi võitjaks pidada. Võimule tagasipöördumisest unistanud sotsiaaldemok-raadid eesotsas Mona Sahliniga põrusid täielikult.

Seni Rootsit juhtinud neljaparteiline valitsuskoalitsioon saab Riksdagi uues koosseisus 172 kohta ehk kolm vähem kui tarvis absoluutseks enamuseks. Sotsiaaldemokraatide juhitavale opositsioonile kuulub 157 mandaati.

Seejuures põrusid täielikult läbi sotsiaaldemokraadid, kes valimiskampaania ajal lubasid võidu korral muuta Rootsi sotsiaalseks paradiisiks. Sotsiaaldemokraatidel on Riksdagi uues koosseisus 113 kohta, mis on senisega võrreldes 17 vähem. Niisugune valimistulemus on sotsiaaldemokraatide viletsaim alates 1914. aastast.

Sahlin kukkus läbi

Samal teemal

Tundub, et valijatel on meeles aastatetagune skandaal, kui selgus, et Mona Sahlin oli partei krediitkaarti kasutanud endale sukkpükste ja Toblerone šokolaadi ostmiseks. Sahlinil tuli selle loo pärast 1995. aastal kolmeks aastaks poliitikast lahkuda.

Parteijuht sai Mona Sahlinist 2007. aastal. Partei võttis ta üle 2006. aasta parlamendivalimised kaotanud Göran Perssonilt. Võimalik, et partei ebaõnnestunud esinemise tõttu tuleb Sahlinil nüüd juhikohalt lahkuda.

Uue jõuna maandub parlamendis 20 mandaati võitnud paremäärmuslik partei Rootsi Demokraadid. Neid eirav senine peaminister Fredrik Reinfeldt otsib toetust seni opositsioonis olnud rohelistelt. Viimased on esialgu eitanud valmidust koostööks seni võimul olnud valitsusega. Roheliste juht Maria Wetterstrand ütles, et ta ei näe võimalust toetada niisugust valitsust, millel puudub kliimapoliitika.

Edukad läbirääkimised rohelistega tooksid senise võimuliidu 172 mandaadile 25 juurde. 197 saadikukohta moodustaks 349kohalises parlamendis juba väga turvalise enamuse.

Rootsi meedia arvates tähendab senise valitsuskoalitsiooni edu valimistel ühe ajastu lõppu kuningriigi poliitikas, sest varem ei ole paremtsentristlik valitsus suutnud pärast valimisi võimule jääda. Sotsiaaldemokraatide pikaajaline domineerimine Rootsi poliitikas võib kuulutada lõppenuks.

Vähemusvalitsus võimalik

Sotsiaaldemokraatide juht Mona Sahlin tunnistas valimiskaotust, kuid lisas, et tema arvates puudub valimistel ka võitja.

Kui Reinfeldtil ei õnnestu kujunenud patiseisu lahendada, on täiesti võimalik, et ta moodustab senise valitsusliidu baasil vähemusvalitsuse.

Sündmuste niisugune areng teeb valitsemise kahjuks keeruliseks, sest vähemusvalitsuse ajal püsib alati võimalus, et see kukutatakse. Praegune välisminister Carl Bildt on siiski seda meelt, et ka vähemusvalitsus võib olla igati toimiv.

Reinfeldti senisesse neljast parteist koosnenud koalitsiooni kuuluvad tema juhitavad moderaadid, Keskpartei, Liberaalne Rahvapartei ja kristlikud demok-raadid. Neist neljast parteist esinesid valimistel kõige paremini moderaadid. Nemad said seni-sele 97 mandaadile 10 juurde. Moderaatide kolm partnerit seevastu kaotasid kolme peale kokku 16 saadikukohta.

Kaardid on segamini

Kaardid ajas äsjastel Rootsi valimistel segamini paremäärmuslik partei Rootsi Demokraadid, kes suutis ületada 4protsendilise valimiskünnise ja pääseda parlamenti. Sisserändajate vastastel positsioonidel olev poliitiline jõud kogus 5,7% häältest ja saab 20 saadikukohta.

Nii senine valitsus kui ka opositsioon kuulutavad, et välistavad koostöö parteiga Rootsi Demok-raadid. Selle partei liikmed soovivad järsult vähendada immigratsiooni, sest praegu on juba iga seitsmes Rootsi elanik välismaal sündinud ning peab islamit Rootsi suurimaks välisvaenlaseks Teise maailmasõja järel.

Rootsi Demokraatide juht Jimmie Åkesson oli valimistulemuste selgudes ülimalt rõõmus. Tema sõnul kirjutas erakond poliitika ajalugu. Åkesson usub, et ainuüksi parlamendis olemisega sunnib tema erakond võimuparteisid oma seisukohti muutma.

Samal teemal

06.04.2016
Rootsi sotsiaaldemokraatide endine juht taas petuskandaalis
21.08.2010
Rootsi valimistulemused võivad muutuda, osa hääli ununes lugemata