Elu

Keith Siilats lennutas ratastooliinimesi Tallinna kohal (6)

Eha Laanepere, 13. september 2010, 06:59
SÕBRA ABIGA: Heategevusüritus võeti ette koos rumeenlasest sõbra Andrei Floroiuga, kes on Wall Streetil tegutsev investor. Just tema maksis kinni lennuki ja rahastab ka kõike muud.  Arno Saar
Keith Siilats tekitas möödunud nädalal sclerosis multi-plexi diagnoosiga inimeste seas palju elevust, sõidutades neid jaokaupa kuuekohalise eralennukiga Tallinna kohal.

Õhulendu õhtuse Tallinna kohal sai nautida üle 20 inimese, kellest suur osa oli ratastoolis.

Cambridge’i ülikooli lõpetanud ja pärast seda New Yorgis elanud 31aastane Keith Siilats peab seal oma väikest tarkvarafirmat ja tegutseb töö kõrvalt harrastuslendurina. "USAs saab lendurilitsentsi kuu ajaga, lendama hakkasin 2006. aastal," ütleb Siilats, kes on nelja aastaga jõudnud koguda tuhande lennutunni ringis.

See, et piloodid teevad heategevusüritusi, on Siilatsi sõnul USAs tavaline: "Piloodi litsentsi hoidmiseks peab regulaarselt lendama. Aga mis sa ikka niisama lendad, kui tagaistmed on tühjad." Keith Siilatsi eralennuk Cessna 310 mahutab peale piloodi viis reisijat.

Finantseerib Wall Streeti investor

Koos rumeenlasest sõbra Andrei Floroiuga otsustati ette võtta midagi suurejoonelist, mis tekitaks ka meediahuvi. Floroiu on Wall Streeti biotehnoloogiafirmadega tegelev investor. Üks firmasid, millesse Floroiu investeerib, toodab sclerosis multiplexi uue põlvkonna ravimit, mis võib peatada haiguse kulu või seda pidurdada. "Ratastoolist inimest, kes on sinna jäänud, see ei päästa, aga hullemaks ka enam ei lähe. Mida varem raviga alustada, seda suurem lootus on ratastoolini üldse mitte jõuda," ütleb Siilats. Uus ravim on tasuta juba paljudes riikides, Eesti haigekassa seda veel ei kompenseeri. Oma taskust makstes tuleks haigel selle eest välja käia pool miljonit krooni aastas.

Teine probleem on Siilatsi sõnul see, et kõiki sclersosis mulitplexi jäänuid ei avastata.

"Mul ei ole isiklikku huvi, mul pole seda haigust, ühelgi tuttaval ka ei ole," kinnitab Siilats, kes oma sõnul soovib kaasa aidata sellele, et riik ei jaotaks raha ainult neile, kes kõvemini karjuvad.

Heategevuskampaania idee on teha Euroopas haigetele tasuta õhusõite. Kahe nädala eest käisid Floroiu ja Siilats San Fransiscos, kust ostsid kuuekohalise lennuki Cessna 340, mis maksab 2 miljonit Eesti krooni ja millel on piisavalt suur uks, et ratastooliga sisse mahtuda. Lennuki maksis kinni Floroiu, kes finantseerib ka ülejäänud projekti. "Kuna tal on minust väiksem piloodikogemus, siis võttis ta mu kaasa üle Atlandi lendamisel nõuandjaks," ütleb Siilats, kel on väikelennukiga Atlandi ületamise kogemus eelmisest aastast juba olemas.

Lendudega alustati juba New Yorgis, kus soovijad said 100 dollari eest 45 minutit Manhattani kohal lennata. Sealt saadi projekti stardiraha, et Euroopasse lennata. Üle Atlandi lennati kõigepealt Gröönimaale, kus tänu väikesele rahvaarvule sclerosis multiplexi probleemi pole, aga väikelennuk vajas vahepeal tankimist.

Eralennukiga Inglismaale doktorantuuri

Edasi peatuti Isalandil, kus sclerosis multiplexi põdejail on eeskujulik riigiabisüsteem ja hästi korraldatud heategevus nende toetuseks. Eesti on teekonnal neljas riik. Eestist edasi minnakse Venemaale, Ukrainasse ja nii edasi, kokku tehakse heategevuslõbusõite 33 riigis.

Siilats arvab, et lõppkokkuvõttes läheb heategevusaktsioon korraldajaile maksma paar tuhat dollarit kütusekulu, samuti peab pärast kindlasti ka lennukile remondi tegema. "Õnneks tulevad paljud lennujaamad meile vastu, ka Tallinna lennujaam vabastas meid lennujaamamaksudest."

Tulevikus tahaks Siilats Eestisse tagasi tulla. "Mul on doktorantuur pooleli, tahan selle lõpetada Cambridge’is. Tahaks seda Eestist oma Cessnaga Inglismaal tegemas käia. Võiksin olla nädalavahetused Eestis vanemate juures ja lennata Cambridge’i vahet, seal ongi kohe ülikooli kõrval lennuväli. Sinna lendab Eestist ka ilma vahepeatuseta, sest tankimiseta püsib Cessna õhus 6 tundi."

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee