Eesti uudised

Palju õnne, Karl Plutus – 106! (15)

Helena Eenmaa, 11. september 2010 08:57
KÕIGIST ÜLE: Tordil pole nii palju ruumi, et sellele Plutuse iga 106 eluaasta kohta küünla võiks panna. Foto: MATI HIIS
"Karl Plutus on meie kuld-klient. Meil ei ole rohkem üle 100aastast inimest siin olnudki, kes tõesti on kõikidel üritustel käinud," sõnab Tallinna Kesklinna sotsiaalkeskuse juhataja asetäitja Vaike Sarn.

Ehkki õige päev on täna, peeti sotsiaalkeskuses Plutuse sünnipäeva juba eile. Keskusesse on Plutus alati ise kohale jalutanud. Kodust Pronksi tänavalt Liivalaia tänavale.

"See on tervis," nimetab Sarn Eesti vabariigist 13 ja pool aastat vanema mehe pika ea saladuse. "Ma tean, et ta pole eluilmas suitsetanud," jätkab ta. "Klaasi veini ja pisikese pitsi konjakit... Seda ma tean, et ikka pisikese napsi võtab."

Kombed on Plutusel kadunud kunstide maailmast. "Ta on esimene ja viimane tantsupõrandal. Ta on džentelmen, kuna ta alati suudleb naise kätt. Ta toob meie naisperele alati lilli. Tal on ikka sellised vanaaegsed kombed nii sees," ei taha Sarni loetelu lõppeda.

Kui kuni selle aasta vabariigi aastapäevani käis Plutus eranditult igal sotsiaalkeskuse üritusel, siis praegu, peab Sarn tunnistama, ei jaksa Plutus enam kõigile tulla. "Selle suure lumega ta kukkus," seletab Sarn, miks vanahärra natuke nõrgem on.

Plutus on ka kirglik kalamees. "Ta käis Neevas kala püüdmas juba lapsena," teab Vladislav Koržets, kuidas Plutus selle harjumuse külge sai. Koržets, samuti kalamees, on Plutusega korduvalt koos kalal käinud. "Viimati 2009. aasta märtsis. Siis ta on mulle rääkinud oma juhtumisi, kus ta lapsepõlves Neeva jões suples ja läbi jää vajus ja kala püüdis."

Plutus elab endiselt koos oma 98aastase õe Aliidega, keda ta oma majandusministriks nimetab. Kuulmist aitab Plutusel teritada kuuldeaparaat, prille ta pidevalt ei kanna.

Karl Voldemar Plutus sündis 11. septembril 1904. aastal Virumaal Kolu mõisas. 1913. aastal kolis Karli pere, ema-isa ja kuus last, Peterburi. Seal elas perekond ka Oktoobrirevolutsiooni ajal. Poisina nägi Plutus pealt Talvepalee vallutamist. 1921. aastal tuli pere Eestisse. 1940. aastal alustas ta juuraõpinguid. ENSV ajal töötas Plutus abiprokuröri ja prokurörina, mitmed selleaegsed tsiviilseadused olid tema välja töötatud. Veel kuni 1993. aastani tegutses ta juriidilise konsultandina.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee