Eesti uudised

Jüri Böhm: lustakast võitluslaulust sai reeturlikkuse ja alatuse test! (81)

Katrin Pauts, 31. august 2010 07:02
SUUR KANNATAJA: Marurahvuslasena tuntud Jüri Böhm on enda sõnul ähvardajatega kimpus aastast 2006, kui ta provokatiivse plakatiga pronkssõduri ees piketeeris. Puhkenud rüselus vajas tookord politsei sekkumist. Foto: Marianne Loorents
"Norivad sõnade kallal. Veavad näpuga järge, et mida ma selle ja tollega mõtlesin. Aga see on ju luuletus, looming! Sama hästi võiks norida mõne kunstniku kallal, et seleta nüüd ära, mida see maal täpselt tähendab," pahandab okupante vaenava laulu asjus politseisse ülekuulamisele kutsutud Jüri Böhm.

"Armas Eesti rahvas kodumaal ja laias maailmas!"" kuulutab Kaitseliidu laigulist mundrit kandev Jüri Böhm, kitarr kaenla all, YouTube`i riputatud videos.

Böhm kuulutab, et okupantidega võitlemine on iga rahva püha kohus ja auasi. Et seda oleks mõnusam teha, loonudki Böhm võitluslaulu "Truudusvanne isamaale".

Pärast hoogsaid avasõnu lööb Böhm Eesti lipu taustal kitarrile hääled sisse. "Sest rahvas, kes peab endast lugu, tapab okupante. Nii ta oma isamaale annab truudusvande!" lõõritab aktivist kurguhäälega.

"Nagu Kihnu Virve!" õhkab üks fänn YouTube’i kommentaariumis.

Kaitseliit viskas välja, IRL mitte

Laul õpetab pussi haarama, et see okupandi kõrist läbi tõmmata. "Ja mul pole põrmugi selle pärast häbi!" lõõritab Böhm kelmikalt naeratades ja saapaga jõuliselt takti trampides. "Võtan kaika, äsan lagipähe! Teise matsu vastu küüru, nii et pole vähe," jätkuvad õpetussõnad. Vahepeal hõiskab naerusuine Böhm entusiastlikult: "Juhhei!"

Laulu lõpp kisub pessimistlikuks – okupandid pole Böhmi tõdemuse kohaselt kahjuks veel Eestist lahkunud.

Lõpuks heidab Böhm kitarri põlvedelt, lööb istmelt püsti karates kulpi ja röögatab: "Eesti eest surmani!" Video juures seisab, et linti on see võetud 27. juulil.

Böhm on helilooja ja muusikuna varemgi profiiti lõiganud. Tema seni tuntuim lugu oli Ivo Linna esitatud "Emadepäev". "Ma pole end kunagi interpreediks pidanud. Kõik on tehtud koduste vahenditega," põeb Böhm salvestise amatöörlikkuse pärast. Aga tegelikult lõkendab ta rahulolust. "Ise ma ei arvanud, et see nii läheb. Aga minu enda teadmata kujunes see laul reeturlikkuse ja alatuse testiks!"

Nimelt tõi pillilugu Böhmile rohkesti häda kaela. Eelmisel neljapäeval helistanud talle 85aastane sõbranna Tereese: "Kuule, Jüri, sind on Kaitseliidust välja visatud!" Sellist uudist lugenud ta Eesti Päevalehest.

Kaitseliidu kõneisik, major Neeme Brus põhjendas Eesti Päevalehele, et Böhm visati välja viha ja vägivalla õhutamise pärast, millega ta teotas Kaitseliidu mundriau.

Böhmi tabanud vanamemme teade nagu välk selgest taevast. "Tagaselja, ajalehe kaudu pean ma sellest teada saama!" tusatseb ta. Et tema pea kohal kirves ripub, Böhm küll teadis, aga enda sõnul rääkinud tema rühmapealik neljasilmavestluses neljakuulisest "disklahvist" ja liidu ürituste väisamise keelust. Lõplikku väljaheitmist polevat Böhm siiski karta osanud. Laululooja rõhutab, et solvunud pole ta mitte Kaitseliidu, kus hulk võitluskaaslasi teda endiselt toetavat, vaid selle juhtkonna peale, keda tituleerib "tuulenuusutajatest poliitkorrektseteks ametnikeks".

Higistas politseiuurija ees

Böhm on ka Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) liige, ent seal teda oht vähemalt esialgu ei ähvarda. Erakonna pressisekretäri Rauno Veri kinnitusel kuulub

Böhm endiselt nende ridadesse ja "Truudusvandega" seonduvat pole IRLi juhatus arutanud. "Kõige parem selgituste andja on härra Böhm ise. Ta on täiskasvanud inimene ja vastutab oma tegude eest," kostab Veri vastuseks küsimusele, kas erakonnal on oma liikme provotseeriva käitumise kohta oma seisukoht.

Sellele, kas küsimuse arutamine siiski vajalik ei oleks, vastab Veri pisut ärritunult, et tema vastus jääb endiseks. Kui Böhm sellest kuuleb, pahvatab ta õnnelikult: "See on ilus nende poolt!"

Reedel kutsuti Böhm politseisse ülekuulamisele. Böhmi teada teinud tema vastu avalduse üks vene rahvusest kodanik ning politsei algatanud väärteomenetluse. Uurija juures pidanud Böhm laulusõnadest üksikasjalikult aru andma ja selgitama, mida ta ühe või teise fraasiga täpsemalt mõtles. Böhm oli jahmunud, sest tapatööle kihutada polevat ta soovinud. "Võitluslaul peab olema lihtne ja lustakas. Ta ei saagi ju mingi ninnu-nännu olla," põhjendab ta muheldes, miks oli vaja laulusalmidesse räigeid ähvardusi poetada.

Politsei pressiesindaja Kaarel Kuusk kinnitab, et neile tõepoolest laekus avaldus selle kohta, et internetis on üleval link, kus Jüri Böhm astub üles oma lauluga "Truudusvanne". Väärteomenetlust alustati politsei kinnitusel juba 3. augustil karistusseadustiku paragrahvi 151 lõige 1 põhjal, mis käsitleb vaenu õhutamist. Selle süüteo eest on võimalik karistada rahatrahviga kuni 300 trahviühikut (18 000 krooni) või arestiga. Menetlus on praegu käimas ja lähemalt politsei seda ei kommenteeri.

Eelkirjeldatud kannatusi kõrvale jättes olevat internetis ähvardatud Böhmi ennastki. See aga laulumeest ei häiri, vaid tal on hoopis kahju, et YouTube`i moderaatorid sõimu pidevalt kustutavad. Tuska teeb talle ainult see, et mõned sõimajad teda vana vaenlase, samuti rahvuslasena tuntud Jüri Liimiga sassi ajavad – lõhki lüüa lubanud ähvardajad miskipärast hoopis Liimi pea.

Böhm ihkas oma laulu ette kanda ka 23. augustil Molotovi-Ribbentropi pakti aastapäeva miitingul Hirvepargis. Aga unistuse purustas tema ammune vastane Jüri Liim, kelle arvates oleks Böhmi esinemine kogunemisel vaid tüli tekitanud.

Samal teemal

28.02.2011
Kohus tühistas Jüri Böhmi Kaitseliidust väljaviskamise käskkirja

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee