Maailm

Saksa tipp-poliitik loovutab haigele abikaasale neeru (3)

Aadu Hiietamm, 24. august 2010 06:58
SUUR ARMASTUS: Saksa tipp-poliitik, endine välisminister Frank-Walter Steinmeier (54) loovutab täna oma neerupuudulikkust põdevale abikaasale Elke Büdenbenderile (48) ühe oma neeru. Foto: AFP, reuters/Scanpix
Saksa parlamendi opositsiooniliider, sotsiaaldemokraat Frank-Walter Steinmeier teatas eile, et hakkab elundidoonoriks. Ta annetab ägeda neerupuudulikkuse käes kannatavale abikaasale neeru. Operatsioon on plaanitud juba tänasele, vahendab Bild Online.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni juht Saksa Bundestagis (Liidupäevas) Frank-Walter Steinmeier kutsus eile Berliinis ajakirjanikud erakorralisele pressikonverentsile. Selle teemat ei nimetatud. Kas Steinmeier astub fraktsioonijuhi kohalt tagasi? uurisid ajakirjanikud sotsiaaldemokraatide leerist veel enne pressikonverentsi algust. Ei, seda mitte, kuid sellegipoolest on Steinmeieril edastada tähtis sõnum, öeldi sotsiaaldemokraatide fraktsioonist vastuseks.

Steinmeier: kaalul on abikaasa elu

Tõepoolest, pressikonverentsile läinud ajakirjanikud kuulsid, et kaalul on Frank-Walter Steinmeieri abikaasa Elke Büdenbenderi elu. "Minu naise neerud on väga haiged. Nii haiged, et teda suudab aidata ainult uue neeru siirdamine," teatas Saksa opositsiooniliider.

"Mina ise hakkan elundidoonoriks," kuulutas Frank-Walter Steinmeier. "Te kindlasti mõistate, et ma jään mõneks nädalaks aktiivsest poliitikast eemale."

Poliitikast mees siiski lahkuda ei kavatse. Arstide kinnitusel ühe neeru loovutamine tema tervist halvemaks ei tee.

"Juba oktoobris näete mind taas endises värskuses," rõhutas eile Frank-Walter Steinmeier. Seni asendab teda fraktsioonijuhi ametis senine asetäitja Joachim Poss. Niisuguse ajutise vangerduse kiitis heaks Sotsiaaldemokraatliku Partei esimees Sigmar Gabriel.

Steinmeier palus eile ajakirjanikelt austada tema eraelu ja lubas ise avalikkust sündmuste edasisest käigust informeerida.

Bild Online kirjutas eile, et Frank-Walter Steinmeieri abikaasa Elke Büdenbender kannatab juba aastaid neerupuudulikkuse käes. Käesoleva aasta algul halvenes tema tervis märgatavalt. Arstide diagnoos oli šokeeriv – vajalik on neerusiirdamine.

Tavaliselt ootab raske neeruhaige Saksamaal doonorineeru umbes kuus aastat. Kogu selle aja jooksul peab patsient käima mitu korda nädalas dialüüsis.

Kakskümmend aastat suurt armastust

Nähes naise kannatusi, otsustas Frank-Walter Steinmeier ise appi minna. Ta lasi arstidel end testida. Selgus, et Steinmeier sobib doonoriks. Saksa meedia andmetel tehakse siirdamisoperatsioon juba täna.

Ajaleht Bild kirjutas, et Frank-Walter Steinmeieri ja Elke Büdenbenderi suur armastus on kestnud juba üle kahekümne aasta.

Nad tutvusid 1988. aastal Giesseni ülikoolis. Frank-Walter töötas siis abijõuna juura õppetoolis ja temast kuus aastat noorem Elke oli üliõpilane. Tähemärgilt on mõlemad Kaljukitsed. Abielusadamasse jõuti 1995. aastal. Naine otsustas abiellumisel jätta alles neiupõlvenime – Büdenbender. Perekonnas kasvab 14aastane tütar.

Alates 1999. aastast töötab Elke Büdenbender Berliinis halduskohtunikuna. Ta on spetsialiseerunud sotsiaalõigusele. Frank-Walter Steinmeier töötas eelmises Saksamaa valitsuses 2005.–2009. aastani välisministrina. Kahel viimasel aastal lisandus veel aseliidukantsleri amet, sest sellel ja ka tööministri toolil istunud Franz Müntefering läks ootamatult erru, kuna soovis hoolitseda raskelt haige abikaasa eest. Münteferingi naine Ankepetra suri 2008. aastal kopsuvähki. Liidukantsler oli siis ja on ka praegu kristlike demokraatide liider Angela Merkel.

Mullustel parlamendivalimistel esines Steinmeier sotsiaaldemokraatide liidukantslerikandidaadina. Abikaasa Elket võis valimiskampaania ajal näha nii mõnigi kord tema kõrval. Elke kinnitas, et jätkab mehe saamisel liidukantsleriks kohtunikuametis.

Paraku kukkusid sotsiaal-demokraadid valimistel läbi ning neil tuli suurest koalitsioonist lahkuda. Frank-Walter Steinmeieri valisid sotsiaaldemokraadid Liidupäeva fraktsiooni liidriks. Sotsiaaldemokraatide populaarsus on praegu taas tõusuteel.

Samal teemal

21.12.2013
Eesti korraldab Saksamaa ja Balti riikide välisministrite kohtumise
24.08.2010
Tervishoiuminister seab Steinmeieri eeskujuks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee