Eesti uudised
GALERII: seinasodijate "parimad" palad

Mart Sander: lööksin linnaruumi rüvetaja lihtsalt maha! (134)

Katrin Pauts, 5. august 2010, 07:00
 Mati Hiis
"Kui mulle jääks selline inimene öösel küüsi... ma ei tea, mis ma teeksin temaga. Lööks ta maha ilmselt. Pärast kahetseks muidugi, aga see lihtsalt ajab mind nii jubedalt närvi!" lahvatab teletäht Mart Sander Tallinna linnaruumi täissodijale mõeldes vihast põlema.

Ennekõike telesaatejuhi ja muusikuna tuntud multitalent Mart Sander on leidnud veel ühe väljakutse: kirgliku meelepahaga tuhiseb ta, fotoaparaat kaelas, Tallinna kesklinnas ja püüab seinasodijate soperdisi pildile. Kõige rohkem rikutud majaseinu märkas ta Pärnu maanteel. Vabaduse väljakust kuni viaduktini olevat täis kritseldamata unustatud vaid üksikud majad. Sama hull olevat vaatepilt vanalinnas.

Samal teemal

Plätserdajate sarnane käekiri

"Tegu on väga karmi teiste vara rikkumisega, võrreldav näiteks vaateakende purukspeksmisega. Isegi hullem: akna vahetad välja, aga uue terrasiitkrohviga kaetud maja määrimisel ei õnnestu seda enam iial puhastada. Ka puhastamise jäljed näevad välja kohutavad," peab Sander sodimist räigeks. "Kuidas on võimalik, et mitte keegi ei ole suutnud seda kurjategijat tabada? Mis on selle nimel üldse tehtud?"

Sander kirjeldab ägestunult, et äsja märkas ta kritseldusi Pärnu maanteel renoveeritud, otsekui nõelasilmast tulnud ilusal funkstiilis majal. See, et keegi karistamatult teiste kulukat tööd ja vaeva rikub, teebki Sanderile seintele sodimise puhul kõige rohkem viha.

Abi ainult omakohtust?

Kuna linnavõim ja politsei pole Sanderi arvates rüvetaja tabamiseks erilisi pingutusi teinud, on ta nõus mätserdaja tabajale omast taskust maksma 10 000 krooni preemiat: "Las algab nõiajaht, aga linna kallal vandaalitsemist peab karmilt karistama!

Kolisin ise praegu kesklinnas majja, millele hiljuti meeletu raha eest uus terrasiitkrohv pandi ning mis hetkel veel on puhas, tunnen juba ette hirmu, mõeldes, et ühel päeval on ka sinna midagi peale soditud," ajendab Sanderit plätserdajat tabama ka isiklik huvi.

Sander on grafitit pildistades täheldanud, et see on seintele veetud kahtlaselt sarnase käekirjaga. Sestap usub ta, et linnaruumi reostab üks konkreetne isik. "Kuidas on võimalik, et see inimene vahele ei jää või keegi linlastest teda ei karista? Kui näeksin, et keegi peksab aknaid puruks, läheksin ju ometi vahele!"

Kui Õhtuleht politseilt sirgeldaja kohta aru pärib, ütleb pressiesindaja Kaarel Kuusk, et seinte rikkuja tabamine on vastavalt kokkuleppele linnavõimuga ennekõike munitsipaalpolitsei ülesanne.

Karistada saab sodijat Kuuse kinnitusel üldjuhul vaid kuni 100 trahviühiku suuruse rahatrahviga (6000 krooni).

Mupo otsib kritseldajaid

Politseikapten Valter Pärna sõnul kontrollib grafititegijaid siiski ka politsei. "Kui grafiti tegija on fikseeritud ning n-ö kohalt tabatud, saab politsei teha rikkujale rahatrahvi, kui aga kodanik märkab linnapildis soditud seinu ja pöördub avaldusega politseisse, anname materjalid edasi munitsipaalpolitseile, kes süüteoasja edasi menetleb."

Munitsipaalpolitsei kommenteerib Raepressi vahendusel, et väärteomenetluse korras saab sodijaid karistada siis, kui nad teolt tabatakse. See on aga vähetõenäoline. Enamasti on sirgeldajad alaealised, kes tegutsevad aegadel ja kohtades, kus liigub vähe inimesi.

Praegu menetleb mupo 13 illegaalse grafiti juhtumit. "Kuna grafiti autorite tuvastamine on keeruline, siis kutsub mupo inimesi oma ümbruses tegutsevatest sodijatest teada andma," teevad nad linnakodanikele üleskutse.

Politsei kinnitusel saab majaomanik kohapeal tabatud sodijaga tihti kokkuleppele, näiteks on kritseldaja oma "teose" pidanud ise seinalt maha nühkima. Kui kannatanu rikkujaga kokkuleppele ei jõua, on tal politsei kinnitusel õigus kahju kohtus sisse nõuda. Põhja prefektuuri poole on Kaarel Kuuse sõnul pöördunud ka raudtee-ettevõtted, kurtes, et noorukid on täis sirgeldanud nende vedurid ja vagunid.

Politsei pressiesindaja möönab, et mõnikord kritseldajat vastutusele võtta ei saagi. Seda siis, kui ta on alles põlvepikkune. Sel juhul edastab politsei süüteoasja materjalid alaealiste komisjonile, kus otsustatakse, mis korrarikkujast edasi saab.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee