Fahle restorani õitega road: Praegused hitid on saialill ja rukkilill, ütleb restorani juhataja Katrin Sooalu. (Mati Hiis)

Lilleilu ei maksa jätta pelgalt aia rõõmuks – paljudest õitest saab ka toitu valmistada või neid roogade kaunistuseks kasutada.

Eestlased on läbi aegade olnud korilasrahvas, kuid Tallinna botaanikaaia botaaniku Urmas Laansoo sõnul ollakse siin väheteadlikud söödavatest taimedest. "Kogu maailmas on aga igasuguste õie-salatite tegemine kasvav trend," lausus ta.

Taldrikul peab kõik olema söödav

Sestap ongi kasulik teada, milliseid taimi süüakse ja milliseid mitte, sest ka lihtne puder saab rõõmsama ilme, kui see säravate õitega üle puistata. Ja tegelikult on õisi söögilauale jagunud alati. "Kõige kuulsamad taimed, mille õienuppe inimesed iga päev kasutavad, kuid sellele eriti ei mõtle, on lillkapsas, spargelkapsas ning näiteks kappar," ütles Laansoo.

Tallinnas Fahle restoranis ja kohvikus on õied roogades ja nende kaunistusena tuntud, sest peakokk Ave Jääger on nii ühitanud oma kaks hobi – kokanduse ja lilleseade. "Lilled laual on väga elegantsed, eriti suvel tasub neid toidulauale sobitada," tähendas Jääger. Talvel on restoranis õitega kitsam, siis leiab toitudest valdavalt vaid kohalikku roosi.

Parimad õied toidulauale on sellised, mida saab võimalikult puhtast paigast oma kätega noppida. Poest ostetud lõiketaimi Urmas Laansoo süüa ei soovita, kuna neid on tavaliselt mürgitatud.

Kõige tähtsam on aga nii Laansoo kui ka Ave Jäägeri sõnul see, et kui inimene otsustab mõnd taime süüa, peab ta olema täiesti veendunud, et see on ka ohutu. "Kõik, mis läheb taldrikule, peab olema söödav," rõhutab Jääger.

Nii soovitab ta praegu silma peal hoida saialillel, mis pakub oma säravat ilu sügiseni välja. "Seda sobib panna nii jääkuubikutesse kui vee sisse, teha sellest salateid või torgata ka keeksi sisse," õpetab peakokk.

Kõrvitski on õisi lahti löömas, nende puhul soovitab Laansoo süüa isasõisi, sest nood ei kasvata kõrvitsaid. "Õitel saab vahet teha selle järgi, et isasõiel ei ole väikest kõrvitsaalget all, aga emas-õiel on ka väikest kõrvitsat näha," selgitab ta.

Õisi toidulauale kavandades on hea teada seda, et lilli ei saa kaua säilitada, kuid neid võib hoida mingi aeg tervena külmkapis, soovitatavalt külmas vees. Lilli võib ka kuivatada nagu ürte, kuid siis kahvatuvad nende värvid. Külmutades lillede struktuur muutub ja need ei kõlba enam kaunistuseks, kuid jääkuubikus püsib terve lilleõie ilu kaua.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis