2
fotot
KÕRGE ASTANG: Umbes kümnemeetriselt liivaastangult avaneb hunnitu vaade Kolga lahele, eriti muljetavaldav on sealt jälgida päikeseloojangut. (Mihkel Maripuu (Postimees))

"Siin on vesipüks saare ja mandri vahelt läbi käinud. Ja 1999. aastal istusime sadamas (kedagi teist peale oma inimeste ei olnud), kui merre lõi välk, kõva kärgatus järel!" pajatab Salmistu sadama paadimees Madis Praks sealse kandi ohtlikest loodusnähtustest.

25 inimest neist, kes on püüdnud Salmistust jalgsi läbi mere Pedassaarele minna, on viimase 30 aasta jooksul sel teekonnal uppunud, teab paadimees veel öelda. "See on üks ohtlikumaid kohti põhjarannikul," manitseb ta.

Sealtkandi võluv, kuid ohtlik meri (näiteks aasta tagasi viskas üks suurem laine teel Pedassaarele ümber paadi kümne koolilõppu tähistama läinud lapsega ja viimase nädalavahetuse kolme ohvriga süstaõnnetuski juhtus sealsamas lähedal) paneb kohalikud inimesed teinekord sünget nalja viskama.

100 liitrit vett saarele ja tagasi

Madis Praks meenutab juhtumit paadipoisiga, kellel keset lahte bensiin otsa sai ja mobiiltelefoni abi kutsumiseks polnud kaasas. "Paadile on põhja tehtud eriline auk, et vihmavesi toru abil välja saaks, aga kuna rahvast oli palju peal, hakkas see toru teistpidi töötama ja paadi keskelt hakkas kergelt vett sisse tulema," räägib paadimees. "Klient muutus murelikuks: vaadake, paati tuleb vett! Siis meie noor paadipoiss ütles, et ärge muretsege – ega Titanic ka esimese tunniga põhja läinud," naerab Praks.

Põhjarannikul Tallinnale üsna lähedal oleva Salmistu ja sellest umbes kilomeetri taga meres rohetava Pedassaarega seotud lugusid on paadimehel pajatada nii loodusest kui inimestest. "Huvitavaid kliente on meil käinud," meenutab Praks, kuidas üks seltskond tassis Pedassaarel läbi metsa ööbimispaika 100 liitrit vett, ja see, mis üle jäi, tassiti maabumiskohta tagasi. "Ei raatsinud mingil juhul seda sinna maha kallata," muigab paadimees.

Kord läks aga seltskond saarele jaanipäeva pidama. "Nad pidid jääma mitmeks päevaks. Viisime nad õhtul kell 5 üle, aga juba kella 7 ja 8 vahel helistasid need nooremapoolsed meesterahvad, et neil on kogu alkohol otsas – kas keegi aitaks neid," naerab Praks.

Paradiisirand

Pedassaare edelaranda on tihti nimetatud ka paradiisirannaks. Sealne tuulte eest kaitstud, peene heleda liiva ja kivideta rand on tõepoolest oma nime väärt. Sealt avaneb miljoni-, ei, suisa mitme-miljoni-vaade!

Viimase sõja ajal põles kogu saart katnud mets ära. Nüüd kasvavad seal ülitihedalt männid. Põhjakallas on valdavalt kaljune, läänetipus on muljetavaldav rändrahnude kogum. Loodeosa rannikul on pea kümne meetri kõrgune püstloodne astang, kust avaneb võimas vaade Kolga lahele. Meri on suve algul jahe, kuid püsib hooaja lõpul kaua soe – nii on südasuvel ja varasügisel saarel palju soojem kui sisemaal.

Ülijärsk ainulaadne kallas

Püsiasustuseta Pedassaare (0,86 km²) ülijärsult sügavnev liivarand on Läänemeres ilmselt ainus koht, kus tugev loodehoovus on edelaranna lahesopi kalda muutnud niivõrd järsuks, et kolme meetri kaugusel veepiirist on sügavus juba üle kahe meetri. Veel paar meetrit edasi on sügavus peaaegu 14 meetrit. Seetõttu pole saarel sadamat ja seda pole tarviski, sest järsk veealuste kivideta kallas võimaldab randuda ka suure süvisega jahtidel ja kaatritel.

Metsamajake nagu Kunksmoori kodu

Riigimetsa Majandamise Keskus on Pedassaare idakaldale püstitanud saunaga metsamajakese, millest jääb mulje, et Kunksmoor peaks kohe-kohe kuskilt puude tagant, ravimtaimede kimp süles, välja kargama. Samas kohas oli kunagi kuuldavasti ka saare ainus majapidamine – metsavahi talu.

Saun on ehe ja pakub pädevale ahjukütjale väärt leili, pärast mida on mõnus maja taha merre joosta. Maja juures on kaev, esmatarbed, lõkkekoht ja küttepuud, kuid joogivesi tuleb mandrilt kaasa võtta.

Kaminaga metsamajakeses jagub ruumi umbes kümnele inimesele, ööbida saab pööningul lavatsitel. Võtme saab 800 krooni eest lunastada Salmistu sadamast. Lisainfo: rmk.ee

Kuidas Pedassaarele saab?

Pedassaarele saab Kuusalu vallast Salmistu sadamast. Enne suvehooaja algust tasub sadamas tegutsevaid inimesi teavitada (vastava info leiab internetist), millal ja kui suure seltskonnaga soovitakse minna. Südasuvel võib aga lihtsalt sadamasse jalutada ja paluda end saarele viia, sest siis tegutseb seal inimesi kogu aeg. Kaater sõidab umbes kilomeetri kaugusele saarele vaid mõne minuti ning edasi-tagasi saab 100 krooni eest. Saarele saab teha ka romantilise süstaretke, et päikeseloojangut vaadata. Seda korraldab Reimann Retked, mis asub Salmistust umbes kilomeeter Tallinna poole Valkla rannas. Hind on 400 krooni inimese kohta.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis