Eesti uudised

LAPSED: "Ei taha, et kool kinni pannakse! Ei taha ära minna!" (38)

MAARIUS SUVISTE, 14. juuni 2010, 07:01
HÜVASTI!:Need Vana-Koiola kooli 6. klassi õpilase Jaanika kirjutatud read kooli tahvlile jäävad kauaks meelde.  Aldo Luud
Laps kirjutas tahvlile sõnad: "Hüvasti, kool!" Vanemate silmad olid veekalkvel. Laps joonistas tahvlile kaks roosi ja ilmatu suure südame. 1926. ja 1937. aastast tegutsenud koole pole enam vaja.

Kogu Eestis ootab tänavu ees üle paarikümne kooli/lasteaia ümberkorraldamine või igaveseks sulgemine. Põlvamaal kõlas koolikell viimast korda koguni kahes väikeses koolis. Vana-Koiola kool Laheda vallas ja Naha algkool Räpina vallas sügisel enam ei jätka.

Vana-koiola kool

Jaanika lõpetas Vana-Koiola koolis VI klassi. Samas väikeses koolis käisid ka tema väike vend (I kl) ja väike õde (II kl).

"Kurb ikka," ütleb Jaanika, et kodunt nelja kilomeetri kaugusel kool kinni pannakse. Ta kirjutab vanas klassiruumis viimast korda tahvlile. Tulemuseks on kaks sõna: "Hüvasti, kool!" Sügisel läheb ta koos õe ja vennaga tõenäoliselt Tilsi põhikooli, mis on vanast koolist umbes viie kilomeetri kaugusel.

Vana-Koiola koolis on haridust antud 84 aastat. Siit on sirgunud mitu agronoomi ja traktoristi, samuti on selle kooli lõpetanud hilisem südamekirurg ja matemaatikakandidaat. Nüüd pannakse 1926. aastast tegutsenud koolimaja kinni.

Miljonivaade klassitoast

"Kui lapsi ei ole peale tulemas, siis ei ole midagi teha," ütleb juhataja kt, klassiõpetaja Ellen Toova. 10 lapsega koolis olid ühes klassis koos I ja II ning IV ja VI klass. "Seda kooli on hinges püütud hoida mitu aastat. See ei olnud meile ootamatu. Oli ette teada, et nii läheb."

Oma valla lapsi oli Vana-Koiola koolis kolm, teised kaugemalt. Ka Põlvast käidi siia. Põlvasse on koolimaja juurest 11 ja Võrru 14 km.

Koolimaja on korralik, majas on maaküte. Õues on jalgpalliväravad, lipumastis lehvib uhkelt rahvuslipp. Kooli kõrval on väike raamatukogu.

Jalutame Ellen Toovaga koolimajas ringi. Ta viib meid akna juurde, tõstab kardinad üles ja soovitab: "Vaadake välja!" Vaatame. Koolimaja aknast avaneb imeline vaade järvele. Miljonivaade!

Seintel ripuvad laste joonistused. Mis neist saab?

"Kogume kokku, anname raamatukogule," lubab Toova.

Mis koolimajast edasi saab, selgub õige pea. Toova jutu järgi pole välistatud, et siia tuleb sotsiaalmaja ja/või hooldekodu. "Iga lõpp on millegi uue algus," poetab ta vaikselt.

7 töötajat, 3,4 töökohta

Mis saab kooli töötajatest?

"Koolis oli seitse hinge, aga 3,4 kohta," märgib Toova. Tema on pensionär ja jääb pensionile.

Üks meesõpetaja jääb eelpensionile, teistel õpetajatel on põhitöökoht olemas – nad käisid Vana-Koiolas üksikuid tunde andmas. Kõige valusam hoop tabab kooliteenijat, teisisõnu koristajat, kes peab sügiseks uue töökoha otsima.

Mida see külale tähendab, kui kool kinni pannakse?

"See on vägev küla, ilus küla. Siin on suured talud. Aga kellel ei ole põllumaad, need ikka lähevad mujale," tõdeb Toova. "Eks see hiljem annab tunda, kui kool on kinni. Põdema paneb ikka. Noori ju külla enam ei tule, kui kooli ei ole."

Vana-Koiola koolist eelpensionile jääv klassiõpetaja Enn Oja on optimist: "Siin elu välja ei sure, et kool läheb kinni. Ei sure."

Naha algkool

Räpina vallas üheksa kilomeetri kaugusel Räpinast on Naha küla. Siinses algkoolis õppis kaheksa last, neist pooled erivajadustega. Lapsed hakkavad sügisel peamiselt Räpinas koolis käima.

"Viimane koolipäev ei olnud kõige kurvem päev," ütleb 1963. aastast koolis töötav Valve Peebu. Kooli juhib ta alates 1974. aastast. Kurb päev oli enne viimast koolikella, kui ta kirjutas lõpukõnet.

Süda ja roosid tahvlil

Aga viimane koolipäev tõi pisara silma neile lapsevanematele, kes oma võsukese olid just väikesesse armsasse Naha algkooli toonud. Lapsed ütlesid juba varem: "Ei taha kuhugi ära minna! Ei taha, et kool kinni pannakse!"

Võib-olla kõige kurvem päev on Valve Peebule 30. juuni – siis on võtmete üleandmine vallavõimule. "Olen püüdnud seda asja võtta rohkem mõistusega, aga alati ei suuda mõistus tunnetest üle olla," tunnistab teenekas pedagoog.

Klassiruumis on toolid lauale tõstetud, tahvlile on laps hüvastijätuks joonistanud kaks roosi ja suure südame.

"Ega vald kerge südamega kooli kinni pannud," teab Peebu. "Selle teadmisega, et kool kinni läheb, olime aastaid. Kui lapsi ei ole, siis ju ei ole."

Naha kooli taheti kinni panna juba nõukaajal. Ka siis oli aegu, kui lapsi vähe. Kuid kool oli oma kolhoosnike laste jaoks ja kolhoosi esimees astus laste kaitseks välja. Haridusosakond andis alla, kool kuuele lapsele jäi 1970. aastate lõpus alles. Edasi kasvas Naha kool 1996. aastaks 57 lapseni. Et ruumi nappis, valmis juurdeehituski.

Valve Peebu teada on praegu Naha külas umbes 100 hinge. "Külas on koolieelikuid küll," teab ta. "Ikka on noori peresid – kes on kartulikasvataja, kes kasvatab juurvilja-lilli, kes peab karja."

"Kool on olnud küla süda," ütleb Peebu, mida tähendab külale kooli sulgemine. Kool on olnud eestvedajaks külategemistes. Ta loodab, et ehk saab külarahvas koolimaja oma kasutusse. Seda enam, et just kohalikud talunikud olid need, kes 1937. aastal oma lastele Naha kooli ehitasid. Ise tegid, ilma valla ja riigi abita. Puud tõid metsast, kivid põllult, hobusega vedasid, kahemehe-saega saagisid. "Minu soov on, et maja jääks külarahvale. Jääks pühaks tänuks nendele inimestele, kes oma higi ja vaevaga selle siia tegid. Sellesse majasse on pandud hing," ütleb Valve Peebu.

Õpetajate toas riiulil on president Ilvese portree ja vaid väike osa tänukirju Naha algkoolile.

Samal teemal

16. juuni 2010, 13:22
Haapsalu kavandab puhta gümnaasiumi asutamist
14. juuni 2010, 07:01
Õpetajale teeb haiget olematu regionaalpoliitika
14. juuni 2010, 07:01
Miks koolikella maha ei maetud?

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee