Eesti uudised

Kohus jättis riikliku lepitaja Henn Pärna tööta  (12)

EVE HEINLA , 2. juuni 2010, 06:59
 
Kui valitsus halduskohtu eilset otsust edasi ei kaeba, peab Henn Pärn 1. juulist oma ameti maha panema. Tüliõun küpses mullu, kui valitsus määras kokkuleppeid rikkudes riiklikuks lepitajaks tööandjate kandidaadi.

Tallinna halduskohus rahuldas eile Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL) ja Teenistujate Ametiliitude Keskorganisatsiooni (TALO) kaebuse riikliku lepitaja määramise protseduurireeglite rikkumise kohta.

EAKLi esimees Harri Taliga on otsusega rahul.

«Loomulikult on valitsusel seda võimalik vaidlustada. Aga juhul, kui apellatsiooni ei esitata, jõustub otsus 1. juulil,» selgitab ametiühingujuht. «Kuni jõustumiseni on Henn Pärn edasi riiklik lepitaja. Loomulikult istume pärast uuesti maha ja arutame võimalusi, kuidas tegutseda, et uus kokkulepe sünniks. Kindlasti on päevakorral nimed, kes varemgi läbi käinud»

Mullu esitasid ametiühingud ja TALO oma kandidaadiks Ago Tuulingu, TALO juhatuse esimehe. Taliga sõnul ei saa välistada ka uusi kandidaate, kuid sellest on veel vara rääkida.

«Et Pärn saaks tagasi? Ei oska seda kommenteerida, meie ju teda ei esitanud. Kas ta sobiks… Ma ei hakka tema persooni või isikuomadusi lahkama.»

Sotsiaalminister Hanno Pevkur ütleb, et tal on vaja kohtuotsus läbi lugeda, neljapäevasel valitsuse istungil ehk ka kohtu põhjendusi tutvustada ja alles siis saab otsustada, kas valitsus kaebab selle edasi.

«Pigem kaldun arvama, et kaebame edasi,» märgib minister.

Vastavalt töötajate ja tööandjate keskliitude kokkuleppele pidid 2010.– 2013. aastani tegutseva riikliku lepitaja kandidaadi nimetama ametiühingud.

EAKL ja TALO esitasidki mullu novembris Tuulingu, kelle kohta tööandjad ei öelnud ei halba ega head. Ootamatult otsustas valitsus aga kokkulepet rikkudes nimetada riiklikuks lepitajaks tööandjate esitatud Henn Pärna. Seepärast ametiühingud kohtusse läksidki.

Riiklik lepitaja on Eestis tegutsenud 1995. aastast. Enamik vaidlustest on põhjustatud töötajate rahulolematusest palgatingimustega, aga ka kollektiivlepingute täitmise ja sõlmimisega. Riiklik lepitaja teenib kuus 47 292 krooni.

Pärnalt endalt ei õnnestunud eile kohtu otsuse kohta kommentaari saada.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee