Elu

Eestlased, kes teevad Oslos Eurovisioni-karjääri (25)

Kais Allkivi, 22. mai 2010, 09:02
Indrek Galetin, Kati Varblane ja Jarmo Siim Oslos. Tarmo Krimm viibis ühispildi tegemise ajal Tallinnas.  Erakogu
 

Indrek Galetin: olen Eurovisionil käinud 14. eluaastast

Samal teemal

Indrek on Eurovisioni lauluvõistluse ja laste lauluvõistluse ametlik fotograaf alates detsembrist 2007 (laste Eurovisionist Hollandis). EBU heaks töötab ta hooajaliselt.

"Olen Eurovisioni kohapeal jälginud 2002. aastast, mil lauluvõistlus toimus Tallinnas," näeb Indrek Eurovisioni lauluvõistlust Oslos oma silmaga üheksandat korda. Ta usub, et jäigi EBUle silma just tänu pikaajalisele huvile mitte ainult fotograafia, vaid ka Eurovisioni lauluvõistluse vastu, mistõttu teda paluti kolme aasta eest pildistama laste Eurovisioni ning pool aastat hiljem juba suurt võistlust.

"Minu pildid ilmuvad Eurovisoni ametlikul kodulehel Eurovision.tv, mida külastavad miljonid fännid ja huvilised kogu maailmas. Samuti saab mu pildimaterjali kasutada kogu maailma press. See kõik on olnud mulle paras väljakutse ja tohutu katsumus, mida ei saa võrrelda ühegi teise kogemuse või tööga," räägib Indrek.

Eurovisioni fotograafi amet neelab aastas aega alla kuu. Ette tuleb võtta kolm reisi: lauluvõistlusele mais, laste Eurovisionile novembris või detsembris ja korraldustiimi koosolekule ühes Euroopa linnas.

Võistlusperioodil on käed tööd täis: "Kiire on kindlasti juba esimesest päevast alates, mil algavad ettevalmistused, lavaproovid ja pressikonverentsid. Iga päevaga töökoormus ja vastutus suurenevad." Koormust jagab Indrek prantslase Alain Douit’ ja belglase Giel Domeniga.

Suurt lauluvõistlust on Indrek jälginud maast madalast. "See oli ja on siiani minu pere ja sugulaste traditsioon – saada kokku, üheskoos lauluvõistlust jälgida, punkte anda ja ka oma lemmiku poolt hääletada. Kahjuks olen ma alates 2002. aastast traditsiooni rikkunud," muigab ta.

Peaprodutsendi abi Kati Varblane: kasvasin Eurovisioniga koos üles

Alates 2006. aastast, mil Eurovisioni lauluvõistlus oli Kreekas, on Kati Eurovisioni lauluvõistluse ja laste lauluvõistluse peaprodutsendi abi. EBUs töötab ta aasta läbi põhikohaga

"Minu jaoks on see seitsmes Eurovisioni lauluvõistlus. 2001. aastal kandideerisin Eesti Eurovisioni lauluvõistluse juhatuse assistendiks ning Juhan Paadam, Tarmo Krimm ja Jaanus Kõusaar (Tallinna Eurovisioni juhatuse liikmed – toim.) võtsid mind tööle," meenutab 30aastane Kati Varblane, kellest sai Tallinna Eurovisioni akrediteerimisjuht. Sama ameti peal oli ta Tarmo Krimmi kutsel projektipõhiselt ka 2005. aastal Kiievi ning aasta hiljem Ateena lauluvõistlusel, mille ajal kutsus EBU peaprodutsent Svante Stockselius Kati tööle. Seal töötab ta Stockseliuse abina tänini.

"Minu tööpõld on lai. Sügisel saadan välja Eurovisioni lauluvõistluse reeglid ja osalemistasud, kevadel nõustan delegatsioonijuhte esinemiste ettevalmistamisel ja organisatsioonilistes küsimustes, aasta ringi toimuvad referentgrupi koosolekud ja kohtumised korraldajariigi esindajatega ning regulaarselt koostan ka Eurovisioni lauluvõistluse uudislehti, mida saavad kõik organisaatorid, osalevad delegatsioonid ja partnerid. Maikuus aga tegelen kohapealse korraldusega ja jälgin otsesaateid, et hääletamine toimuks reeglite järgi ja ausalt," pajatab Kati oma tööst.

Eurovisioni lauluvõistlust peab ta ainulaadseks. "Mis võiks olla huvitavam kui kommenteerida muusikat, lauljaid, nende esitust, hääletada kellegi poolt, vaadata hääletustulemus ning elada kaasa omadele?" küsib ta. "Kuna olen Tallinna inimene, siis olen Soome TVst seda võistlust lapsest saati jälginud, sellega üles kasvanud."

Meediaesindaja Jarmo Siim: alustasin võistluse fännilehe vabatahtlikuna

Jarmo on Eurovisioni-ürituste pere – lauluvõistluse, laste lauluvõistluse ja tantsuvõistluse – meediaesindaja alates juunist 2008. Selleks sai ta pärast Eurovisioni lauluvõistlust Serbias. Praegu töötab Jarmo EBUs aasta ringi ja põhikohaga.

"Tööalaselt olen Eurovisioni lauluvõistlusega kokku puutunud 2001. aastast, kui pärast Eesti võitu hakkasin tegema kaastööd tolleaegsele suurimale fännilehele ESCToday.com," räägib ta. Fänniveebi ajakirjanik oli ta 2008. aasta Serbia lauluvõistluseni, mida kajastas Postimehe ajakirjanikuna. Siis palus EBU teda oma tiimi tegelema Eurovisioni-ürituste meediasuhtluse ja kodulehega.

"Vastame meedia esitatud küsimustele ja aitame neil oma tööd teha. Nõustame nii korraldajaringhäälingut kui ka kõiki teisi, kes osalevad," selgitab Eurovisioni kommunikatsioonijuhi Sietse Bakkeri parem käsi, kes peale ametliku kodulehekülje juhib meeskonda.

Tema tööpäevad algavad kella 9 paiku ja kestavad 12–14 tundi. "Üsna pikad päevad, kuid väga huvitavad ning väljakutseid täis. Euroopa suurima telesaate korraldamine on ikkagi väga põnev!" meeldib talle pingeline töö.

Lauluvõistluse olulisuses tema meelest kahelda ei saagi: "Seda võistlust jumaldati Eestis juba enne seda, kui me ise osalema hakkasime. See on olnud kogu oma 55aastase ajaloo jooksul Euroopa suurim telesaade ning muutunud iga aastaga üha suuremaks. Kui Tallinna võistlusel oli 25 osalejariiki, siis nüüd on neid 39! Ja seda vaatab otsepildis 125 miljonit inimest – rohkem kui näiteks Oscarite jagamise tseremoonial!" Samuti on suur Eurovisioni panus levimuusikasse: "Kes ei teaks ABBAt, Celine Dioni või Dima Bilani? Või "Volare" lugu?"

Akrediteerimisjuht Tarmo Krimm: Eurovision on maailma keerulisim telesaade

Tarmo on EBU akrediteerimisjuht. Varem on ta olnud ka produtsent, konsultant ja režissöör, Tallinna-võistluse ajal lausa Eurovisioni tegevdirektor. Hooajaliselt töötab ta EBU heaks alates 2001. aastast, kui Eesti hakkas valmistuma 2002. aasta Eurovisioniks.

Hiljem on ta olnud nii EBU määratud produtsent, peakorraldaja konsultant kui ka saate režissöör. "Ametid on olnud seotud ürituse kaadritaguse korraldamisega. Eelmisel aastal olin ka osaliselt saate režissöör. Aastaga, mil Eurovision Eestis toimus, tekkis täielik ülevaade kogu projektist," oli kodumaal Eurovisioni-võistluse korraldamine Tarmole heaks hüppelauaks ning nüüdseks kuulub Tarmo Eurovisioni korraldustiimi üheksandat aastat.

Tänavu on Tarmo lauluvõistluse akrediteerimisjuht: "Vaatan üle, kes, kuhu ja miks selle ürituse puhul liikuma pääseb." Akrediteeruvad nii ajakirjanikud kui ka fännid – Oslosse sõidab 2007 ajakirjanikku rohkem kui 80 riigist, fänniakrediteeringu sai 314 õnnelikku.

"Eurovisioni lauluvõistlus on maailma kõige keerulisem telesaade, aga seda ongi tore teha," naudib Tarmo oma tööd kui rasket katsumust. Aasta ringi ta Eurovisioniga hõivatud pole: "Olen telerežissöör, kes sisustab oma vaba aega ürituste produtseerimisega."

2003. aastal, pärast 13aastast tööd ETVs, läks ta küll põhikohaga tööle EBU televisiooniosakonna live-ürituste allüksusse, ent naasis uuesti ETVsse, kus praegu on sporditoimetuse režissöör.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee