Steven Monjeza (vasakul) ja Tiwonge ChimbalangaFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Marge Sillaots 19. mai 2010 09:12
Malawi kohtu otsus saata trellide taha mullu abiellunud geipaar on tekitanud hirmu teistes aktivistides, kes kardavad, et juhtunu tõttu ei julgeta enam aidsi-programmides osaleda.

Möödunud aasta detsembris arreteeritud paari üle on kriitikat tulnud ka rahvusvahelisel tasandil, ent kohalik valitsus on kriitika osas olnud üsnagi põlglik, kirjutab AFP.

20aastane Tiwonge Chimbalanga ja 26aastane Steven Monjeza arreteeriti vaid päev pärast pulmatseremooniat. Geiaktiviste esindaja sõnul oli tegu paari omavahelise, mitte poliitilise tseremooniaga. Sellest hoolimata otsustas kohus, et paar on rikkunud seadust. Otsuste jõustumisel ootab mehi ees 14 aasta pikkune vanglakaristus.

Namiibia aidsi ennetuskliinik ja aktivistid kardavad nüüd, et kohtu otsus võib piirkonnas aluse panna nii geivastasele liikumisele kui piirata ennetusravi andmist. Põlatud homoseksuaalid ei otsi suure tõenäosusega abi või ravi.

Valitsus, mille eesotsas on eelkõige Malawi kirikuliidrid, ütleb, et mehed rikkusid seadust, kuna homoseksuaalsus on "patt" ja lääneriikidel ei tohiks lubada rahalise võimuga sundida ka Malawit seda aktsepteerima.

Homoseksualism on illegaalne vähemalt 37 Aafrika riigis. Ugandas plaanitakse vastu võtta seadus, millega homoseksuaalid saadetakse otsejoones vanglasse, kus peavad kandma eluaegse karistuse.