Eesti uudised
Trapido: peatan koostöö Strandbergiga!

Roheliste sisesõda: eelmise juhatuse liikmed visati erakonnast välja (24)

Sander Silm, 18. mai 2010, 20:09
Foto: Elmo Riig/Sakala
Roheliste erakonna sisesõda kogub hoogu: erakonna praegune juhatus, mis sai võimule kohtu abil, viskas enamuse eelmise juhatuse liikmetest erakonnast välja.

Piinliku olukorra juured ulatuvad eelmisse sügisesse, kui valiti erakonna uus 13liikmeline juhatus. Vanast juhatusest pääsesid sinna vaid Marek Strandberg, Vahur Lahtvee ja Mart Jüssi. Üldkoosolekul muudeti erakonna põhikirja neid punkte, mis puudutavad juhatuse valimisi ja õigusi.

Samal teemal

Roheliste erakonna liige Andres Murdvee kaebas üldkoosoleku otsused kohtusse, paludes need tühistada. Aprilli algul rahuldaski Harju maakohus Murdvee taotluse, mis tähendab, et erakonna juhatuse mulluse valimise tulemused tühistati ja Strandberg eelmise juhatusega on jälle võimul. Sama päeva õhtul tuli vana juhatus kokku ja teatas, et Harju maakohtus on sõlmitud kompromiss Murdvee ja roheliste erakonna vahel.

Erakonna üks liidreid Peeter Jalaks nimetas sellist nn Strandbergi tiiva käitumist erakonna kaaperdamiseks.

Oma võimu taastanud endine juhatus kutsus 28. ja 29. maiks kokku ka erakonna uue üldkogu, kui vahetult enne seda tegi Strandbergi tiib Eesti poliitmaastikul harva nähtava liigutuse - viskas sisuliselt kogu eelmisel üldkogul valitud juhatuse erakonnast välja.

Täna saabuski erakonna liikmete meilikasti kiri, milles kohtu abil oma õigused taastanud juhatus teatas, et erakonna maine kahjustamise ja vastutegevuse eest on erakonnast välja visatud Andres Laidvee, Airi Hallik-Konnula, Andrus Mäesepp, Anti Poolamets, Avo Kask, Dagmar Mattiisen, Egge Kulbok-Lattik, Elmer Joandi, Jaak Hohensee, Juta Luts, Jüri Ginter, Martin Vahi , Mikk Sarv, Olev Leesmend, Ott Köstner, Peep Tobreluts, Peeter Jalakas, Riho Raassild, Ruth Randoja ja Tanel Tammet.

"Erakond ei saa edasi minna ei vihas ega tülis. Vihast lähtuva tüli jätkumine nullib meie usalduse ja usaldusväärsuse. Keegi ei soovi valida endale mõttekaaslasi, kelle omavaheline tüli kostub taevani. Mõttekaaslasi, kes ei oska oma tülisid omavahel ja läbirääkimiste teel lahendada. Me ei saa minna sellises, vihast lähtuvas tülis, ka üldkoosolekule. Meie valijad ootavad roheliselt erakonnalt sõnumit nendest lahendustest ja tegevustest, mida erakonnal valijatele ja Eesti riigile pakkuda on," põhjendas võimu taastanud juhatus oma sammu erakonna liikmetele saadetud kirjas.

Kirjale olid allakirjutanud Marek Strandberg, Valdur Lahtvee, Mart Jüssi, Agu Kivimägi, Ahto Oja, Katrin Idla, Maire Forsel, Urve Madar, Vladimir Redpap.

Erakonna endine eestkõneleja Tanel Tammet ütles aga, et selline väljaviskamine ei ole erakonna põhikirjaga kooskõlas: põhikiri ei luba ilma aukohtu otsuse ja sisehääletuseta liikmeid välja visata.

"Väljaviskamisteates viidatakse aukohtu otsusele, kuid viiest aukohtu liikmest kolm ei ole taolisest otsusest midagi kuulnud. Sisehääletust ei ole samuti toimunud," ütles ta.

Roheliste liige Villu Tamme kirjutas peale värsket uudist erakonna listis: "Varem pidasin teie klikis mitmest inimesest vägagi lugu, aga alates kurikuulsast kohtufarsist on arvamus järk-järgult muutunud. Lihtlabane petiste ja kaabakate kamp! Vabandage mu väljendusviisi, aga ma olen tõesti hingepõhjani rabatud!""

"Massiline juhatusse ja volikogusse kandideerivate inimeste väljaviskamine oli Strandbergi jaoks ainus võimalus saabuval üldkogul oma jõupositsiooni säilitada" lausus sügisesel üldkogul enim hääli saanud Tanel Tammet.

Roheliste erakonda kuuluv Riigikogu liige Toomas Trapido esines aga erakonna siselistis avaldusega, et tema uut juhatust ei tunnista ja peatab Riigikogu fraktsioonis koostöö Strandbergi, Lahtvee ja Jüssiga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee