Eesti uudised

Saatusekaaslaste mure paneb annetama (2)

Eve Heinla, 17. mai 2010 06:58
LÄKS SÜDAMESSE: Küllike Saare sõnul oli viimane heldimapanev lugu siis, kui raskelt haige Reelika andis lastefondile kogu raha, mis talle sünnipäevaks kingiti. Foto: Aldo Luud
"Annetajad on üldjuhul tavainimesed, lihtsad töölised, kes pole üldse jõukal järjel. Või siis need, kel endal või tuttaval laps haige olnud," ütleb Tartu ülikooli kliinikumi lastefondi juhataja Küllike Saar.

Lastefondi tegevjuht Küllike Saar kirjutab magistritööd teemal, kes on kliinikumi lastefondi annetajad, mis on heategijate motiivid, tagamaad. Lastefond on üks suurematest ja vanematest lastehaiglate juures tegutsevatest heategevusfondidest Eestis. Üheksa tegevusaasta jooksul on kogutud ligikaudu 15 miljonit krooni annetusi.

Naised annetavad lahkemalt

Samal teemal

Saare sõnul on keskmine annetaja isiklikult valdkonnaga seotud. "Kas ta enda laps on haige või tuttava laps, sestap ta mõistab, et saatusekaaslast on vaja aidata," kirjeldab Saar. "Ja annetaja üldjuhul pole see, kes ise tohutult rikas ja kel palju raha, vaid tavainimene, lihtne tööline, kes pole üldse jõukal järjel, kuid näeb probleemi hoopis selgemalt kui inimene, kes elab hästi."

Kliinikumil on umbes 400 püsiannetajat ja 60–70 protsenti on neist naised. "Ma ei oskagi seletada, mis põhjusel. Kuid viimasel ajal on hakanud mehi rohkem juurde tulema."

Saare sõnul pole toetajad altid heategevusega kiitlema. "Ja ega meie ise neid ka avalikusta, oleme küll firmasid avalikustanud, aga seda ka juhul, kui nad on nõus. Eraisikuid pole me küll kuskile üles riputanud. Kui keegi kirjutaks mulle, et kas võiks mu nime panna kodulehele, siis muidugi, aga keegi pole seda seni teinud," räägib Saar. Oli juhus, kus üks kuulus eestlane annetas 70 000 krooni. "Otsisin tema telefoninumbri üles ja küsisin eraldi üle, et kas ta oleks nõus, kui me kirjutame sellest väikese loo – kena ja ootamatu üllatus. Tema oli täiesti vastu, ütles, et ega ta selle jaoks ei annetanud!"

Masuaeg pole mõjunud

Viimane Saarele südamesse minev lugu oli, kui lepatriinumaalimisega tuntuks saanud Reelika Karu, kes ise aastaid tervisega kimpus olnud, oma sünnipäevaks saadud raha fondile annetas. "Siis mõtlesin küll, et no ei ole võimalik, et nii imelisi inimesi on olemas! Tal endal on abi vaja, aga aitab teisi. Superinimene! Reelika on küll just see, keda tuua teistele eeskujuks!"

Reelika (30) on üle poole elust ajukasvajatega võidelnud. Tal on seljataga üheksa lõikust. Naine maalib lepatriinusid ja loob vitraaže hoolimata sellest, et üks käsi, jalg ja pool nägu on halvatusest häiritud.

Ka trükifirma juht Toomas Reimo palus mõne aasta eest oma juubelikülalistel mitte tuua kingitusi, vaid raha annetusteks lastefondile.

Masuaeg pole Saare sõnul annetajate arvu kahandanud. Nii on 2008. ja 2009. aasta olnud enam-vähem samad. "Ja meie viimane kampaania Narva tüdruku, rasket geneetilist haigust põdeva Varvara toetuseks on inimestele väga südamesse läinud, tema toetuseks on kogutud juba 400 000 krooni. Uskumatu! Ehk ongi nii, et raskel ajal märgatakse ka abivajajaid rohkem!" ütleb Saar.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee