Eesti uudised

"Tuttavad juba uurisid, millal ma vangis istusin!" (1)

Eve Heinla, 12. mai 2010 06:58
NÖRDINUD: Solvatud Heiki Valner pidi tuttavatele seletama, et ta pole kriminaalkurjategija. Valner andis asja kohtusse ja selgus, et laimujutt pärines Mart Soidro arvutist. Foto: Mati Hiis
"Inimestele meeldib mõelda, et kommentaator on harimatu pubekas, kes elab oma igavust välja. Kuid minu juhtumis on vastupidi – tegu on väga haritud mehega, kes laskub nii madalale ja kasutab ennekuulmatut kõnepruuki," selgus Heiki Valnerile üllatusena, et internetis tema kohta leviv laim pärines endise kõrge riigiametniku Mart Soidro arvutist. Kas just Soidro enda sõrmede alt, ei taha Valner siiski kindlalt väita.

Telereporter ja loomakaitsja Heiki Valner meenutab mullust aastat, kui Kroonikasse jõudis info, et ta oli kimpus raske haigusega. Seltskonnajakirja lugu "Vigala Sass avastas püstolreporteril vähkkasvaja" refereeris ka mitu veebiväljaannet.

Lausvale segas elu

"Ja igal pool oli minu kohta kommentaarides ikka väga räigelt kirjutatud ja laimatud," on Valner hingepõhjani nördinud. "Jutt minust kui väidetavast kriminaalist jõudis ka mu lähedaste ja tuttavate kõrvu ja mõned neist solvangutest jõuti ka salvestada." Väited, mida Valneri kohta sedapuhku netis kirjutati, olevat olnud šokeerivad isegi temasugusele karastunud ja paksu nahaga telemehele.

"Ühes kommentaaris väideti, et Valner on endine kriminaalkurjategija. Teises, et ma olevat suurema osa oma elust viibinud vanglas röövimiste ja vägistamiste eest. Lisaks veel, et Valner oleks tulnud omal ajal magama panna, siis oleksid paljud kuritööd jäänud tegemata ja paljude inimeste kannatused olemata! Selline lausvale hakkas ikka tõsiselt mu elu segama – kui juba tuttavadki hakkavad uurima, millal ma vangis istusin... Jõuad sa siis kõigile ükshaaval tõestada, et pole iial trellide taga istunud ega kriminaalkorras karistatud."

Valner võttis jalge alla kohtutee selgitamaks, kelle käed arvutisse laimu levitasid. Ta esitas mõne nädala eest Harju maakohtusse hagiavalduse mittevaralise kahju nõudes õiglase hüvitisena kohtu äranägemisel.

"Kohus tegi päringu erinevatele teenusepakkujatele ja selgus, et kohtu poolt tuvastatud IP-aadress oli antud ajahetkel seotud modemiga, mille lepingujärgne kasutaja on Mart Soidro! Tulemus oli väga üllatav! Eeldasin, et tegu on mitme erineva inimesega, kuid kogu see sõim ja vale oli tulnud kolme portaali ühest ja samast kohast."

Mis edasi saab?

"Soidro peab lähiajal kohtule omalt poolt aru andma, kohtumäärus on 29. aprilli kuupäevaga ja tal on aega alates selle kättesaamisest kirjalikult vastata 20 päeva."

Eesti Üliõpilaste Seltsi ridadesse kuuluv Soidro on töötanud riigipea Lennart Meri juures pressiesindajana ja olnud kodakondsus- ja migratsiooniameti direktori nõunik. Tema elukaaslane on praegugi riigitööl.

Mõistetamatu vihavaen

"Inimestele meeldib mõtelda, et kommentaator on üks harimatu pubekas, kes elab oma igavust välja. Kuid see juhtum tõestab vastupidist, ka väga haritud mees võib laskuda madalale ja kasutada ennekuulmatut kõnepruuki."

Valner ei suuda mõista, mis viha Soidrol tema vastu saab olla.

"Meie teed pole iial ristunud, pole meil ühtegi kana kitkuda. Ma ei ole Mardiga kunagi kokku puutunud, ei tea tema kohta ei head ega halba. Ja pole ma ka ühtegi naist temalt üle löönud, miks ta mind nii väga vihkama peaks."

Olgu Soidro mees ja tulgu öelgu silmast silma, kui midagi hingel, arvab Valner.

Kui ta vabandaks, kas unustaksite kogu loo?

"Jäin laimujuttude pärast ilma ka roheliste erakonna peasekretäri kohast. Minu kui reporteri usaldusväärsus pandi kahtluse alla... Las kohus otsustab, mis oleks õiglane hüvitis," leiab Valner, et vabanduseks on juba hiljavõitu. "Ma ei väida kindlalt, et kommentaarid on kirjutanud tema, kuid fakt on see, et need on tulnud tema arvutist!" ootab Valner pikisilmi selgitust.

Soidro Õhtulehe kõnedele ei vasta ja teatab mõne aja pärast kirjalikult, et mõistab ajakirjaniku soovi temaga vestelda, kuid ei pea korrektseks ega võimalikuks kohtumäärust kommenteerida.