Eesti uudised

Vene arvamusliider Valeria Novodvorskaja saabub homme Eestisse (5)

Toimetas Nataly Koppel, 27. aprill 2010 10:44
Valeria NovodvorskajaFoto: ITAR-TASS/Scanpix
Homme saabub Eestisse tunnustatud Vene ajaloolane, omaaegne nõukogude dissident ning erakonna Demokraatlik Liit asutaja Valeria Novodvorskaja.

Novodvorskaja peab Tallinnas Avatud Eesti Fondi Venemaa Häälte sarjas loengu Venemaa ajalookäsitlusest, homme aga kõneleb Tartus teisitimõtlemise ajaloost. Novodvorskaja kohtub ka president Toomas Hendrik Ilvese ning siinsete vene noortega.

Samal teemal

Novodvorskaja on pälvinud rohkelt tähelepanu oma julgete väljaütlemistega võimude aadressil. Revolutsionäärihing ja vabaduseiha tegid temast kompromissitu demokraatia eest võitleja juba varases nooruses. 1969. aastal lõi Novodvorskaja põrandaaluse tudengite rühmituse, mis soovis kukutada kommunistlikku režiimi, hiljem osales aktiivselt omakirjastuslike väljaannete levitamises ning korraldas nõukogudevastaseid demonstratsioone.

Võimukriitiliste lendlehtede jagamise eest sundis KGB toona vaid 19aastase neiu erihaiglatesse sundravile. Järgnevatel aastatel pidi Novodvorskaja taluma võimude süstemaatilist tagakiusamist. Teda arreteeriti kümneid kordi aastas ning hoiti dissidendina tegutsemise eest korduvalt kohtu all. Nõukogude Liidu lagunemise järel sai Novodvorskaja tuntuks peamiselt kolumnisti ja kirjanikuna, kes on teravalt kritiseerinud tänase Venemaa imperialistlikke ambitsioone ja ühekülgset ajalookäsitlust.

Novodvorskajaga esineb ka kunagine Venemaa kauba- ja toorainebörsi president ning Majandusliku Vabaduse Erakonna asutaja ja pikaajaline juht Konstantin Borovoi. Endise riigiduuma saadikuna on Borovoi hinnatud ekspert nii Venemaa poliitiliste kui majanduslike arengute alal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee