Elu

Aasta loodusfotograaf: majarahvas vaatab mind kui napakat (6)

Jaanus Kulli, 19. aprill 2010, 06:58
LOODUSFOTO 2010: «See pole lihtsalt ilupilt, vaid iseloomustab musträstast oma kõige ilusamas keskkonnas, varahommikul,» seletab autor.  Mats Kangur
"Olen looduses üles kasvanud, mets on mind kasvatanud. Olen läbi ja lõhki maapoiss," ütleb Järvamaal Ammuta külas sündinud Mats Kangur, kes võttis eile Nokia kontserdimajas vastu fotokonkursi "Looduse aasta foto 2010" auhinna, Anne Türni taiese "Tantsivad hundid", ja pistis tasku Subaru autovõtmed.

"Mängukaaslasteks olidki mul kuused, kased ja linnud," ütleb Mats, kelle foto "Musträstas on hommikul esimene" valis žürii eesotsas esimehe Rein Maraniga välja enam kui 11 000 foto seast.

"Minu kui loodusfotograafi filosoofia on see, et auhind polegi kõige olulisem," väidab värske laureaat. "See on lihtsalt mõnus tunnustus," ütleb Mats, kelle sõnul vaatab majarahvas teda niikuinii kui napakat, kes varahommikuti oma porise autoga mitmeks tunniks loodusesse kaob.

"Käin looduses niipalju kui võimalik. Paar korda nädalas ikka. Aga kevadel ja sügisel olen justkui tsüklis – lausa sõltlane, magamata, kotid silmade all. Magama lähen alles südaööl, aga et asjad kokku pakkida ja õigel ajal metsa saada, selleks tuleb juba kell neli-viis ärgata," ütleb Mats, kes on fotograafiaga tegelnud ligikaudu 15 aastat (intensiivsemalt viimased seitse aastat, kui ta digifoto peale üle läks).

Matsi sõnul on pildistamiseks head kõik aastaajad. "Aga isiklikult mulle on suvi kõige nõrgem, sest fotokoti kandmine võtab higi lahti ja silm tuhmub. Sügis ja talv meeldivad mulle kõige rohkem."

Pilte 1400 autorilt

Oma võidufoto "Musträstas on hommikul esimene" kohta ütleb laureaat, et on selle pildiga tabanud midagi olemuslikku. "See pole lihtsalt ilupilt, vaid iseloomustab musträstast oma kõige ilusamas keskkonnas, varahommikul," arvab Mats, kelle sõnul sai lind pildile tabatud hommikul kuskil kella kaheksa-üheksa ajal, tund enne päiksetõusu.

"Tegelikult oli siin võistlemas tehnilisi ja lummavaid fotosid päris palju. See oli lihtsalt õnn ja loterii, mis seekord mulle naeratas. Ma sain küll peaauhinna, aga number üks pilte oli siin vähemalt paarkümmend," jääb võidufoto autor tagasihoidlikuks.

Looduse Omnibussi ja Nordea Panga korraldatud kümnendale fotokonkursile "Looduse aasta foto 2010" laekus tänavu üle

11 000 pildi 1400 autorilt, mille hulgast žürii eesotsas Rein Maraniga sorteeris välja võitjad ja äramärkimist väärivad pildid mitmes kategoorias nagu loomad tegutsemas, maastikufoto, inimene ja loodus.

"Tantsivaid hunte" jagati ka lastele ja noortele, lisaks kõigile vanusegruppidele kategoorias "Maailma loodus". Parimatest piltidest tehtud pildiprogrammide taustaks musitseerisid Triinu Taul, Peeter Rebane, Lauri Saatpalu ja Rein Rannap. Loodusfotopäeval esitleti ka "Loodusfoto aastaraamatut 2009/2010".

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee