Eesti uudised

Kas Strandberg tegi Jalakale Kaval-Antsu? (14)

Urmas Kaldmaa, 15. aprill 2010 07:02
"See on niisugune pruun plärakas meie tagumiku peal, et seda ei pese järgmisteks valimisteks mitte miski maha," iseloomustab Eestimaa Roheliste senine tüürimees Peeter Jalakas erakonna praegust seisu, kus ootamatu kohtulahend tõi Marek Strandbergi uuesti erakonna etteotsa.

"Meie koospüsimine on suure küsimärgi all," ütles Jalakas. "Paljud on ühinenud meiega idee nimel. Olen nõutu, ma ei tea, kas niimoodi on mõtet enam jätkata."

Samal teemal

Piinliku olukorra juured ulatuvad eelmisse sügisesse, kui valiti erakonna uus 13liikmeline juhatus. Vanast juhatusest pääsesid sinna vaid Marek Strandberg, Vahur Lahtvee ja Mart Jüssi. Üldkoosolekul muudeti erakonna põhikirja neid punkte, mis puudutavad juhatuse valimisi ja õigusi.

Roheliste erakonna liige Andres Murdvee kaebas üldkoosoleku otsused kohtusse, paludes need tühistada. Teisipäeval rahuldaski Harju maakohus Murdvee taotluse, mis tähendab, et erakonna juhatuse mulluse valimise tulemused tühistati ja Strandberg eelmise juhatusega on jälle võimul. Sama päeva õhtul tuli vana juhatus kokku ja teatas, et Harju maakohtus on sõlmitud kompromiss Murdvee ja roheliste erakonna vahel.

Jalakas peab seda kokkulepet Kaval-Antsu nippi meenutavaks manöövriks. Strandberg, Lahtvee ja Jüssi olevat ära kasutanud roheliste erakonnas kehtestatud demokraatlikku põhimõtet, et erakonda võivad esindada vähemalt kaks selle juhatuse liiget. Nii olevatki kolm meest kohtusse kõndinud ja sõlminud sisuliselt iseendaga kompromissi, mis nad tagasi võimule tõi.

Küsimusele, kas kõik juhatuse liikmed teadsid ja toetasid kavandatavat kompromissi, vastas roheliste riigikogufraktsiooni esimees Vahur Lahtvee 6 minutit ja 38 sekundit vältava monoloogiga. Jah-ei vormis keeldus ta vastamast.

Erakonnas juhtpositsiooni taastanud Strandberg süüdistab nüüd aga senist juhatust tema ebaseaduslikus jälitamises ja tegi selle kohta prokuratuuri avalduse. Jalaka seletuse kohaselt saadab mobiilifirma erakonna arved koos kõneeristustega erakonna kontorisse, kus keegi olevat märganud, et Strandberg on rääkinud Murdveega, kes kohtusse kaebuse esitas. "Telefonide kasutamise sihipärasust on erakonna juhatus alati – ka Strandbergi esimeseks eestkõnelejaks olemise ajal – hoolsalt jälginud," ütleb erakonna juhatuse liige Tanel Tammet.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee