ÕL 22. märts 2010 06:54
Lõuna-Islandil evakueeriti üle 500 inimese, kui eile öösel kell 1.32 Eesti aja järgi purskas Eyjafjallajökulli liustikul suhteliselt harvalt asustatud piirkonnas vulkaan laavat ja tuld. Maakoorde tekkis kilomeetrine pragu.

Esialgsetel andmetel pole karta üleujutusi, sest purse on enamasti mudasel alal, mitte otse keset jäämassiivi. Siiski kinnitavad pealtnägijad, et tulesähvatusi on nähtud ka liustikul ja Punane Rist on igaks juhuks avanud ümbruskonna külades viis abipunkti.

«Vulkaanipurse on hirmutav, kuid vaatepilt oli eemalt vaadates kena. Siis langes meie külale tihe tuhasadu ja enam polnud see üldse ilus,» ütles ajakirjanikele tulemäe lähedal elav Katrin Moller Eriksdottir. «Me pidime perega kiiresti põgenema, sest maanteid suleti ja kui oleksime viivitanud, siis poleks võib-olla enam läbi pääsenudki.»

Purse paiskas õhku meeletu suitsu- ja tolmupilve, mistõttu on Islandi õhuruum suletud lennukitele 220 kilomeetri raadiuses Eyjafjallajökullist. Pealinn Reykjavik jääb umbes 120 kilomeetri kaugusele ja nii ei tõusnud ega maandunud esiti õhulaevad ka sealses rahvusvahelises lennujaamas. Pärastlõunal lubati siiski mõnel lennukil startida, kuna tulemägi pidas end üsna rahulikult üleval. Ilmselt pole ka ohtu, et purse hävitaks läheduses kulgeva olulise maantee. Islandi uurijate meelest on aga oht, et vulkaanipurse võib aktiveerida ka lähedal oleva Katla tulemäe. Siis võtaks katastroof globaalsemaid mõõtmeid, kinnitavad vulkaaniuurijad BBCile.

Eelmine kord purskas Eyjafjallajökulli tulemägi 1821. aastal, teatavad uudisteagentuurid.