Maailm

Gruusia telekanal: president on tapetud, venelased tulevad! (25)

Tõnis Erilaid, 15. märts 2010 07:02
KAS AJALUGU KORDUB?: Vene soomusmasinad Gruusias 2008. aastal. Foto: AFP
Laupäeva õhtul kell 8 kohaliku aja järgi alustas Gruusia üks populaarsemaid telekanaleid Imedi tavapäraste uudiste asemel erisaatega. "Venemaa tungis Gruusiale kallale! Tankid liiguvad Thbilisi peale! President Saakašvili on tapetud!" kuulutas diktor.

Uudiste taustal jooksid kaadrid Vene sõjaväekolonnidest. "Venemaa president Dmitri Medvedev teatas, et Mihheil Saakašvili on terrorist ja Gruusia rahvas tuleb vabastada sellisest presidendist. Võimu on riigis enda kätte võtnud rahvusühtsuse valitsus opositsiooniliidri Nino Burdžanadze juhtimisel... Paanikas inimesed põgenevad Thbilisist, Gorist ja Mtshetast!" teatas diktor.

Ainult möödaminnes kinnitati, et tegemist ei ole tõsieluga, vaid reportaažiga, mis osutab kõige koletuslikumale võimalikule stsenaariumile Gruusia ja Venemaa suhetes.

Mure omaste pärast

Samal teemal

Pärast viimaseid uudiseid – Vene õhujõud pommitavad Gruusia lennuvälju ja sadamaid – korrati lõpuks uuesti, et kogu saade oli väljamõeldis ja Vene tankid ei ole Gruusiasse tunginud.

Thbilisi mobiiltelefonivõrk oli saate ajal ja pärast seda tõsistes raskustes – paanikas inimesed püüdsid otsida oma sugulasi-tuttavaid kaugemates maakohtades, et teada saada, kas Vene tankid tõesti on rünnakule tulnud. Kuigi kiirabi osutas, et tavalisest rohkem inimesi kurtis südamehäirete pärast, oli Gruusia pealinnas suhteliselt rahulik – televaatajad kuulsid ja nägid ju, et ümberringi pole lahinguid ja mürsuplahvatusi.

Kohe pärast saadet kogunesid Imedi hoone juurde kümned inimesed, nõudes telekanali litsentsi tühistamist. Mõnesajapealine miiting jätkus opositsiooniliidrite eestvõttel ka pühapäeval.

Saakašvili: see oli hoiatus Venemaale!

President Saakašvili kinnitas pühapäeval, et kuigi Imedi reportaaž oli ebameeldiv, täitis see oma eesmärgi. "Ma loodan, et eilne saade mõjus ka Venemaale – ma ei tea, millised plaanid neil on Gruusia alistamiseks koostatud, kuid eilne realistlik reportaaž hoiab neid kindlasti tagasi. Ma usun ka, et meie välismaised sõbrad mõistsid seda saadet vaadates, kui suures ohus me elame ja saavad aru, kes alustas 2008. aasta augustisõda. Gruusia rahva nimel võin ma kinnitada, et meie ei taha sõda," ütles Thbilisist poolesaja kilomeetri kaugusel asuva Ratšisubani elanikega kohtunud Saakaš-vili. "Muidugi oleks Imedi pidanud sagedamini inimesi hoiatama, et saade on väljamõeldis," nõustus Saakašvili mõnevõrra ka kriitikutega.

Imedi juhtkond märkis, et saate eesmärk oli näitlikustada Venemaa tõelist palet ja raskeimat tulevikustsenaariumi. "Muidugi oleks me pidanud inimesi pidevalt informeerima, et saade on siiski väljamõeldis," vabandas Imedi peadirektor, endine presidendiadministratsiooni juht Giorgi Arveladze.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee