Eesti uudised

Eesti märterpreestrite imeline mumifitseerumine (30)

Arvo Uustalu, 22. veebruar 2010, 07:02
IME: Uskumatul kombel mumifitseerunud Nikolai Tartu Uspenski kirikus.  Aldo Luud
Äsja käisid teadlased Tutanhamoni muumia DNA-uuringutele toetudes välja arvamuse, et enam kui 3000 aastat tagasi elanud vaarao suri malaariasse. Eesti muumiate "ristiisaks" on kommunistid, kelle maha lastud preestrid mumifitseerusid uskumatul kombel ise.

Tartu Uspenski kirikus ja Rakvere Jumalaema Sündimise kirikus ning ülikooli kunstimuuseumi sarkofaagides lebab kokku viis muumiat. Neist kahe vanus jääb 4000 aasta kanti, kolme mumifitseerumisprotsess algas 90 aastat tagasi.

Samal teemal

22. veebruar 2010, 07:02

Ligi viis aastat tagasi alustatud Tartu Uspenski kiriku suurremondi eel toodi pühakoja majavammist läbimäändunud põranda alt väikestest kivist hauakambritest välja Vene bolševike poolt 1919. aasta jaanuaris Tartu Krediidikassa keldris julmalt tapetud märterpreestrite Mihhaili ja Nikolai säilmed. Selgus, et pühakud olid täielikult mumifitseerunud. Kuigi kirstud olid kõdunenud, olid pühameeste kätte asetatud evangeeliumid väga hästi säilinud. Otsustati, et vana õigeusu kombe kohaselt tuuakse pühameeste kehad sinna, kus palvetatakse.

Preestermärtrite mumifitseerumine on seda uskumatum, et Tartu südalinn asub Emajõe-äärselt soolt võidetud alal, mille keldrite niiskuses mädaneb kõik orgaaniline.

Tartu ülikooli kunstimuuseumi direktori Inge Kuke sõnul on Tartu pühak-muumiate puhul tõesti tegemist omamoodi imega. "Petseri kloostri katakombide muumiad lamavad ju liivases pinnases ja Egiptuse muumiad on vedelikest vabastatud ning vaikudega töödeldud," räägib ta.

Täna võtavad pühakud Mihhail ja Nikolai kiriku jumalateenistusest osa, lamades kahel pool altarit klaasaknaga kirstudes.

Pühakute viibimine jumalateenistusel on vajalik koosolemise tunnetamiseks ja koos palvetamiseks – õigeusu preester isa Gennadi usub, et see annab jõudu. "Võime ju majanduslangust kiruda, aga meil pole sügavat põhjust kurta. Keegi ei lase meile ju kuuli kuklasse, nagu seda tehti märterpreestritega."

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee