RARITEET: Tartu linnaraamatukogu töötajad lõõbivad, et mõni lugeja ehk ei toogi piraatkoopiat tagasi. Foto: Aldo Luud
Arvo Uustalu 3. veebruar 2010 06:59
Segastel 1980ndatel julmalt mõrvatud kirjaniku Silver Anniko omaaegne hittromaan „Rusikad" ilmus jõulu eel uuesti müügile, kuid korjati poodidest kiiruga kokku ning raamatud ilmselt hävitatakse.

„Avastasin isa raamatu Selverist müügilt täiesti juhuslikult. Mitte keegi polnud selle avaldamiseks luba küsinudki. Tegemist on nahaalse vargusega!" on kirjaniku poeg Silver Anniko jun. vihane, et mingid aferistid isa omaaegse hittromaani salaja uuesti välja andsid. Võimud korjasidki piraatteose müügilt.

„Rusikad" üllitanud OÜ Novo Grupile raamatu levitamisteenust o s u t a n u d Vello Purre väidab, et läbirääkimine kirjaniku pärijatega alles käib. „Teadsin, et Novo Grupp lootis kirjastamise õiguse pärijatelt saada ajaks, mil raamat ilmub. Paraku kokkuleppele ei jõutud."

Kirjastaja pakub tagantjärele heldelt raha

Pärast raamatutiraaži arestimist pakkus kirjastaja Annikotele üle 100 000 krooni autoritasu, kuid see lükati tagasi.
„Mul oli plaanis „Rusikad" välja anda isa 80. sünniaastapäevaks, aga praeguse majandusolukorra tõttu lükkasin mõtte edasi. Raamat ilmub isa 85. sünniaastapäevaks ja selleks ei vaja me piraatkirjastaja abi," teatab Anniko.

Purre lisab, et läbirääkimised kirjaniku pärijate esindaja ja tema advokaadiga olevat keerulised, kuid ta lootvat siiani, et käed lüüakse ja raamat politseilaost tagasi poodi jõuab. Raamatu väljaandja Raivo Remmelgas viibivat Purde väitel juba pikemat aega välismaal, kuid mehed olevat toimuvat arutanud mitu korda.

Ja läbirääkimisi niinimetatud kirjastajaga me ei pea," kinnitab aga Anniko otsustavalt.

Kirjaniku tütar Tiiu annab sekretäri vahendusel teada, et tema raamatuga seonduvast ei räägi. Raamatud arestiti Harju maakohtu korraldusel mullu detsembris ning on politseis siiani hoiul, teatab Põhja ringkonnaprokuratuur. Raamatukuhjasid prokurör aga miskipärast näidata ei taha.

Asja menetlemist alustati juba 30. novembril piraatkoopia valmistamise paragrahvi alusel, mille eest kohus võib süüdlase kuni kolmeks aastaks vangi mõista.

Kui „Rusikate" tiraaž levitamiseks meie lattu toodi, ei olnud sellest juttugi, et autoriõigusega võib probleeme olla, kinnitab Tallinna raamatutrükikoja tütarfirma TRT Hulgi.

Vaidlusi kirjastuste ja kirjanike vahel on olnud varemgi, kuid siiani on jõutud siiski mingi lahendini, nendib kultuuriministeeriumi meedia- ja autoriõigusosakonna nõunik Toomas Seppel.

„Lootsin, et Kadaka turu kunagised seadused on minevikku vajunud. Praegune juhtum on rahvakeeli vargus!" lajatab ta.

Esmatrükk on kapsaks loetud

Kuigi kirjandusteadlased Ülo Tonts ja Arne Merilai kõmulist raamatut igavikuliste hulka ei liigita, tunnistavad nad, et tegu on loomuliku andega inimese kirjutatud teosega, mis oli oma ajast ees.

Tonts lisab, et ka 30 aastat tagasi ümbritsesid raamatut skandaalid - see sai pihta nii sotsialismi tulihingelistelt pooldajatelt kui ka kapitalismi ihalejatelt. „Minu mäletamist mööda oli ka siis mingi jama honorari suurusega, „ meenutab ta.

Järjekorrata praegu „Rusikaid „ lugeda ei saa, kinnitab Tartu linnaraamatukogu raamatukoguhoidja Reet Moppel. „Uut trükki oleks hädasti vaja, sest 1979 ilmunud raamatud on kapsaks loetud."

„Rusikaid" jõuti enne ärakorjamist müüa napp kaks nädalat ning selle ajaga see müügiedetabelisse ei tõusnud, ütleb Apollo raamatupoeketi turundusjuht Tiia Laul. Ta tõdeb, et autorluse, pealkirjade ja lühendite kasutamise probleeme on varemgi ette tulnud ning mõni raamat ja kalender on tulnud ka müügilt korjata.

Erinevalt 31 aastat tagasi ilmunud raamatust pole „Rusikate „ piraatväljaandes isegi kirjastaja ja trükikoja nime. Pärast raamatu müügilt korjamist müüdi seda mõnda aega veel veebilehe Rusikad.info vahendusel, kuid nüüd on saidil vaid kiri: leht suletud majanduspolitsei käsul.

Retsidivist mõrvas

Silver Anniko ja ta naise 1928. aasta 6. jaanuaril Tõrvas sündinud Silver Anniko oli värvikas mees, kelle saatus oli surra vanglast pääsenud retsidivisti käe läbi.

Viljandimaal Pirmastos elanud Anniko ja tema naine langesid ametliku versiooni järgi röövmõrva ohvriks. Naabruses elanud paadunud kaabakas kutsunud kirjaniku 1982. aasta mais enda juurde appi mööblit tõstma, kuid hoopis tulistas Annikot ning tappis siis püssipära hoobiga.

Menukirjaniku laiba uputas mõrtsukas paisjärve. Seejärel marssis mõrvar Anniko tallu ning tappis ka tema naise. Rahva seas levis hiljem kõlakas, et veretöö tellinud punaokupandid.

Igal juhul mõistis kohus mõrtsukale surmanuhtluse ja ta lastigi maha.