Eesti uudised

Tehnikaülikool: võidusamba valgustusega läks kõik viltu juba algusest peale (68)

Eiris Teeveere, 1. veebruar 2010 07:04
MILLAL SEE SAMMAS ÜKSKORD VALMIS SAAB? Tallinna tehnikaülikooli ekspertiis tunnistas võidusamba valgustuse kõlbmatuks rämpsuks, mis tuleb kogu täiega välja vahetada. Foto: Teet Malsroos
Võidusamba valgustus sai sedavõrd armetu ja logisev sellepärast, et juba tehniline algülesanne oli sant, väidavad Tallinna tehnikaülikooli eksperdid. Kuna ka valgustuse meisterdajad olid parajad käpardid, ei jäävatki nüüd muud üle, kui kõik algusest peale uuesti teha. Millal sammas korda saab, ei tea keegi.

Üle 100 miljoni krooni maksma läinud võidusamba püstitanud kaitseministeerium tellis mullu oktoobris Tallinna tehnikaülikooli teadlastelt eksperdihinnangud samba ehituskonstruktsioonidele, klaasdetailidele, valgustusele, juhtimisautomaatikale ning kütte-, ventilatsiooni- ja elektrisüsteemile.

Kuigi 200 600 krooni maksev analüüs saab valmis alles suvel, on ülikooli eksperdid juba praegu kindlad, et tšehhide paigaldatud valgustus ei kõlba kuhugi ja kõik tuleb välja vahetada.

Kõik läks viltu algusest peale

Nii samba valgustuse kui ka selle juhtautomaatika juures avastasime terve hulga tehnilisi puudusi, tunnistab ülikooli arendusprorektor Andres Keevallik. Tema sõnul oli kõige tipuks vigane juba tehniline ülesanne, mille järgi valgustus telliti. Tulemus sai aga veelgi sandim, sest ka valgustuse valmistajad olid parajad käpardid.

"Ilmselt ei olnud Sans Souci alltöövõtjad tasemel," arvab professor sõnu valides, miks samba moodne LED-valgustus lõplikult untsu läks. "Sans Souci on ju klaasifirma. Allhankekorras anti (valgustuse tegemine) teistele firmadele ja need ei saanud ülesandega hakkama."

Kuidas said projekti vead paberil kõigile märkamatuks jääda?

TTÜ eksrektor pakub põhjuseks, et ju loodeti lihtsalt kõige paremat. Ekspertiisi käigus selgus eelkõige see, et samba elektritöö olid kolm Sans Souci palgatud alltöövõtjat teinud puudulikult, täpsustab kaitseministeeriumi asekantsler ja võidusamba projektijuht Martin Hurt.

Vigane töö ja vigane dokumentatsioon

"Dokumentatsioon on väga puudulik. Kui ei ole ilmselge, milliste juhtmetega on tegu, võib nende lappimine osutuda väga keeruliseks," seletab Hurt, miks lõpuks otsustati olemasolev valgustus sambast välja rookida ja kogu töö uuesti teha. Pealegi ei vasta tšehhide tehtud elektritöö ka elektriohutusseadustikus sätestatule.

Uue valgustuse ostuhange kuulutatakse Hurda sõnul välja lähipäevil. Millal sammas taas tuleehtes on, ei taha asekantsler ennustada: "Määrav ei ole tähtaeg, vaid kvaliteet."

Samuti on veel vara arvata, kui palju uus valgustus maksma läheb – summa selguvat siis, kui hanke võitja on teada.

Juba varem on ministeerium kinnitanud, et ta seekord rahvusvahelist hanget ei korralda, vaid loodab valgustite tegija leida Eestist.

Samal teemal

22.03.2010
Aaviksoo astub võidusamba probleemide pärast erikomisjoni ette
01.03.2010
Teadlane: võidusamba projekteerimisülesanded ei olnud täpsed
26.02.2010
Võidusamba valgustust tahab putitada seitse Eesti firmat
03.02.2010
Kaitseministeerium avalikustab võidusamba ehituslepingud

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee