Maailm

USA ja Hiina lõid sarved kokku (9)

Tõnis Erilaid, 1. veebruar 2010 07:04
USA MÜÜB TAIWANILE: Ülal tõuseb õhku moodne kopter Black Hawk, mida USA kasutab sõdimisel Iraagis ja Afganistanis. All tulistab Taiwani armee õppuste ajal ühe juba kätte saadud Patrioti kompleksiga. Foto: Reuters
Kuulnud Ühendriikide otsusest müüa Taiwanile 6,4 miljardi dollari väärtuses relvi ja hävitaja F-16 komponente, vastas ärritunud Hiina laupäeva õhtul sellele ähvardusega boikottida relvamüügiga seotud USA firmasid ja otsusega katkestada Ühendriikidega sõjaline koostöö.

Hiina asevälisminister He Yafei kutsus välja USA suursaadiku Pekingis Jon M. Huntsman noorema, et teda manitseda ja protesti avaldada. "Relvamüük on jäme sekkumine Hiina siseasjadesse, sest takistab riigi taasühendamist ja ohustab meie julgeolekut," ütles He suursaadikule.

Hiina peab Taiwanit oma osaks ja on pakkunud võimalust taasühinemiseks sama vormeli alusel nagu Hongkongiga: üks riik, kaks süsteemi.

Kopterid, raketid, laevad

Ühendriigid kavatsevad müüa Taiwanile 60 kopterit Black Hawk, 114 raketitõrjekompleksi Patriot, moderniseeritud Harpooni rakette, mida saab kasutada sihtmärkide ründamiseks nii maal kui ka merel, ja kaks miiniveeskajat. Siiski pole müüginimekirjas hävitajaid, mida Taiwan kõige rohkem on tahtnud.

USA on varem pannud musta nimekirja Hiina firmasid – näiteks ettevõtteid, kes müüsid Pakistanile keskmaarakette –, kuid Hiina tarvitab säärast abinõu esimest korda. Tõsi, pole päris selge, millist kahju see Ühendriikidele võib teha. Nad on keelanud igasuguse relvastuse müügi Hiinale ja seetõttu pole ka teada firmasid, keda musta nimekirja panna saaks.

USA ähvardusist ei hooli

Hiina ja USA kuuluvad mõlemad Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO), ja säärased kaubanduspiirangud on selle ühenduse eeskirjadega vastuolus. USA on alati võinud südamerahuga WTOd ignoreerida, Hiina võib seekord oma teguviisi õigustada ohuga riigi julgeolekule, mis ka ametlikult lubab kõrvalekaldeid WTO normistikust.

Kuid olulisem on see, et relvamüügiga kaotab president Barack Obama tõenäoliselt viimasegi võimaluse hankida Hiinalt toetust Ühendriikidele tähtsatele otsustele ÜROs, nagu näiteks Iraani vastu suunatud sanktsioonid.

"Me teadsime, et Hiina vihastab ja kritiseerib meid, kuid arvame ka, et selle mõju meie suhetele ei kesta kaua," ütles CNNile Ühendriikide välisministeeriumi kõrge ametnik.

Samal teemal

01.02.2010
Hiina tsenseerib meediat