Maailm

Riigipea: maffia on Lõuna-Itaalias suurim tööandja (2)

Marju Peterson, 23. jaanuar 2010 08:58
Giorgio Napolitano. Foto: afp/scanpix
Lõuna-Itaalias ringsõidul käinud Itaalia presidendi Giorgio Napolitano sõnul on Calabria maakonnas tegutsev ‘Ndrangheta kõige salakavalam organiseeritud kuritegevuse rühmitus kogu Itaalia maffia ajaloos.

President Napolitano teatas nädal enne valitsuse maffiavastase strateegia avaldamist, et organiseeritud kuritegevusega võitlemisel on vaja süsteemsemat lähenemist, eriti arvestades hiljutisi pommiplahvatusi Reggio kohtumajas ja immigrantide rahutusi Rosarnos, mis olid vaatlejate hinnangul maffia provotseeritud.

Napolitano sõnul on maffia Calabria maakonna kõige hullem vaenlane, mistõttu piirkonnal tuleb pöörata suuremat tähelepanu selle vastu võitlemisele. Siiski ei ole seda võimalik teha senikaua, kuni maffia on piirkonna kõige suurem tööandja. Calabria regioonis valitseb Itaalia suurim tööpuudus.

Kohe pärast Napolitano avaldust tekkis pingeline olukord 400 meetri kaugusel Reggio lennujaamast, kus avastati must sõiduauto, mis oli täis relvi ja lõhkeainet. Politsei sõnul ei olnud sõiduk presidendi korteeži teel ja oli arvatavasti mõeldud kohalike äride ründamiseks. Ekspertide arvates võis siiski tegu olla esimese hoiatusega võimudele.

Peale Euroopa kokaiinituru kontrollimise, mille aastakäive on hinnanguliselt 36 miljardit eurot (563,4 miljardit krooni), ajab ‘Ndrangheta ka tulusat illegaalset jäätmeäri. Oma musta raha puhtakspesemiseks on organisatsioon jõudsalt põhja poole liikunud, eriti Rooma ja Milanosse, kus investeerib seaduslikult tegutsevatesse ettevõtetesse. Üks selline ettevõte oli koguni Fellini "La Dolce Vita" filmist tuntuks saanud Rooma kohvik Cafe de Paris. Viimase maffiavastase operatsiooni käigus konfiskeerisid karabinjeerid ühe Rooma villa, kaks baari ja kontserte korraldava agentuuri vara, mis kuulusid ’Ndrangheta bossile.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee