Maailm

Aafrikas käib verine jaht valgetele mustadele  (9)

Aadu Hiietamm , 19. detsember 2009, 09:03
ALBIINOD: Rootslase Johan Bävmani auhinnafoto on tehtud Tansaania põhjaosas Mwanzas ühes internaadis, kus välismaailmast eraldatult õpib 103 albiinolast. Internaati ümbritseb kahe meetri kõrgune aed ning selle värava ees patrullivad öösiti politseinikud. Paremal on 10aastane albiinotüdruk Selima ja tema kõrval sama vana klassiõde Mwanaidi, kelle silmad on värvipigmendi puudumise tõttu haiged.  AP/Scanpix
Albiinod elavad mitmes Aafrika riigis surmahirmus, sest nõiad teevad neist rikkust toovaid jooke. Eelkõige langevad verise inimjahi ohvriks lapsalbiinod. Rootslane Johan Bävman kohtus Tansaanias albiinodega ja tegi pildi, mis tunnistati ÜRO Lastefondi UNICEF aastafotoks.

Kõige hullem olukord valitsebki Ida-Aafrika riigis Tansaanias, kus alates 2007. aastast on ametlikel andmetel tapetud 53 albiinot. Kõigi märkide järgi on aga ohvrite arv palju suurem.

Albiinod on nii-öelda valged neegrid, kellel geneetilistel põhjustel puudub silmades, nahas ja juustes täielikult või osaliselt värvipigment. Nõnda eristuvad nad väljanägemiselt Tansaania ülejäänud elanikest ning rahvapärimustele toetudes usuvad nõiad, et nende käsivarsi, jalgu, juukseid, nahka ja suguelundeid saab kasutada riitustes, mis toovad kundedele väidetavalt edu armastuses, elus ja rahaasjades. Muu hulgas tarvitatakse albiinode kehaosi kaevandus- ja kalandusettevõtete edendamiseks.

Peamiselt aga vaaritavad nõiad nendest rikkust toovaid jooke. Nimelt kinnitavad rahvapärimused, et nõiajook, mille valmistamisel on kasutatud albiinode jalgu, käsi, juukseid ja verd, teeb selle joojast lühikese aja jooksul rikka inimese.

Tansaania president Jakaya Kikwete on albiinosid ümbritsevat ebausku korduvalt lolliks uskumuseks nimetanud. Samuti on riigipea pöördunud politsei poole, et see albiinodele kaitse tagaks, kuid olukord pole eriti muutunud. BBC andmetel vaatavad korrakaitsjad albiinode tapmisele läbi sõrmede ning tellivad ka ise neist tehtud nõiajooki. Siiski on kohtud viimastel kuudel seitse albiinotapjat surma mõistnud.

41 miljoni elanikuga Tansaanias elab ümmarguselt 150 000 albiinot. Sealsed nõiad on valmis albiino surnukeha eest maksma Eesti rahas kuni 600 000 krooni. Seetõttu ei maksa imestada, et riigis tegutsevad banded, mis peavad albiinodele sõna otseses mõttes jahti.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee