Eesti uudised

Pedofiil Kaur Hanson kümneks aastaks vangi (1)

Kaarel Tigas, 10. detsember 2009 07:05
SÜÜALUNE: Kohus saatis Kaur Hansoni kümneks aastaks vangi. Temalt mõisteti riigi kasuks välja sundraha 10 875 krooni ning menetlus- ja ekspertiisikulud summas 13 570 krooni. Foto: Egert Kamenik (Postimees)
Pedofiil Kaur Hanson kuulas karmi kohtuotsust klaasistunud pilgul seina vahtides, ükski lähedane teda raskel hetkel kohtusaali toetama ei tulnud.

Liivalaia tänava kohtumajas teise korruse kohtusaalis pole mitte ühtki Kaur Hansoni ligimest, isegi Sirli Tarvet – naist, kes oma loo pikaajalisest kooselust pedofiiliga avalikkuse ees üksipulgi lahti harutas. Hämar kohtusaal on hiirvaikne, tuled põlevad vaid selles saali osas, kus on press.

Samal teemal

Lastevanemate liidu endine peasekretär, kampaania "Ära löö last!" autor Hanson tuuakse sisse tagauksest kahe politseiniku saatel. Mehe käed on raudus, näpu otsas kõlgub kollaserohelisekirju kokkusõlmitud sangadega kilekott. Jutukast päikesepoisist pole suurt midagi järel. Hele, rõõmsalt lokki kiskuv, kuid samas korralikult pöetud soeng on asendunud märksa pikemate halliseguste juustega. Hanson ei vaata hetkekski saali poole, üritab pigem selga keerata. Juuksepahmaka tagant vilksatab vaid korraks mehe nina.

Saalist ei kosta ühtki piiksatust. Kohtunik Anne Ennok on vait. Pildistamise keelas ta juba eelnevalt otsuse ettelugemise ajaks ära – alaealiste kannatanute huvides, kinnise menetluse tõttu, rohkem ta teemat ei kommenteerinud. Lisas vaid, et kui kohus saalist lahkub, võib Hansonit pildistada ainult tema enda nõusolekul.

Kaitsja: kaebame otsuse edasi

Ohvrite säästmiseks nõustus prokurör Andra Sild lühimenetlusega, mis vähendab karistust kolmandiku võrra. Hanson tunnistati süüdi mitme lapse vägistamises ja pilastamises, lasteporno omamises ja valmistamises ning mõisteti kümneks aastaks vangi. Maksimaalne karistus, mida talle määrata võis. Sild ütleb, et on taolise lõppelahendusega väga rahul.

Hanson kuulas kohtunikku samal ajal saali seina põrnitsedes. Otsus loetakse ette mõne minutiga. Kohus lahkub. Hanson on enne minekut sunnitud end korraks saali poole pöörama. Juuste vahelt paistab hall aukuvajunud silmadega nägu. Ta ei vaata endiselt kellelegi otsa, tema kivistunud näost ei paista tundekübetki. Kaitsja teatab lakooniliselt: "Kaur Hanson ei soovi, et teda täna pildistatakse."

Prokurör otsust edasi kaevata ei saa, süüalune ja ohvrid küll. "Me kaebame selle otsuse kindlasti edasi," teatab Hansoni kaitsja Talvi Vaske vaiksel, kuid kindlal häälel. "Selle otsusega on rahul ühiskond ja ajakirjandus, aga me leiame, et siin on palju juriidilisi nüansse, mida pole näidatud ja mida tuleb näidata." Kaitsja sõnul saab Hanson inimesena aru, et tal on psüühiline probleem. Vaske peab vajalikuks rõhutada Hansoni erudeeritust, suurt keelteoskust ja panust avalikku ellu. Suur osa tööst oli seotud lastega, kuidas seda panust hinnata? Seda Talve kommenteerima ei soostu.

Sellised protsessid on ohvritele väga rasked, nende isikute ilmsikstulekut püütakse vältida igal võimalikul moel.

Põhja prokuratuuri pressiesindaja Maria-Elisa Tuulik selgitab, et kui pedofiilide tegusid kajastatakse, julgevad teised ohvrid samuti rohkem politsei poole pöörduda. "Silmas tuleb pidada seda, et ohvrite isikud ei tuleks avalikuks, hirm selle ees võib tähendada, et nad ei julge enda ärakasutamisest kunagi rääkida."

Hanson võeti kinni märtsis. Eeluurimine suudeti läbi viia üsna varjatult. Varem IRLi kuulunud Hansoni endine parteikaaslane ja hiljuti riigikogulase kohast loobunud Ott Lumi asutas koos Hansoniga MTÜ Õnneuuringute Instituut, millega Lumi sõnul sisulist tegevust ei alustatud. Lumi ütlust mööda ei puutunud ta Hansoniga liiga tihti kokku.

Ta teadis juba enne, et Hanson on vahi all – info levis tuttavate seas kiiresti. Ta ei teadnud täpset süüdistust, kuid oskas kuulujuttude põhjal aimata. Täpne selgus saabus pärast Hansoni naise pihtimust.

Lumi ei soovi Hansoni teemadel eriti kommentaare anda. Ta peab ka oma riigikogust lahkumise ja Hansoni juhtumi seostamist meelevaldseks: "Haiged väljamõeldised. Lahkusin poliitikast, sest ei tunnetanud enam päevapoliitikas väljakutseid ja mul on uued huvitavad ambitsioonid ettevõtluses ja ülikoolis."

IRLi peasekretär Margus Tsahkna: "Selliste asjade eest kümme aastat ei ole piisav." Tsahkna puutus Hansoniga põhiliselt kokku siis, kui lõpetas 2007. aastal erakonna poliitikasekretärina töötanud mehega töösuhte. Hansoni vahistamisest Tsahkna ei teadnud. Samas ei suuda ta mõista neid, ka Hansoni naist, kes teadsid ja rõvedaid tegusid nii kaua varjasid.

Samal teemal

30.00.2018
Kohus jättis „Ära löö last!“ pedofiilist autori Kaur Hansoni vanglasse
04.08.2010
Kohus hakkab arutama Tallinna linnaametniku pedofiiliasüüasja
21.05.2010
Pedofiil oli osav meelitaja
02.02.2010
Ringkonnakohus pedofiil Kaur Hansonile ei halastanud