2005.-st 2007. aastani kaitseministrina töötanud Jürgen Ligi leiab, et Herman Simmist tehtud film õigustab Eesti kaitseväejuhtide saamatust.Foto: Peeter Langovits/Postimees
Toimetas Kristin Aasma 23. november 2009 10:22
Omaaegne kaitseminister, praegu rahandusministri postil olev Jürgen Ligi leiab, et film riigireetur Herman Simmist õigustab kaitseväe juhtide saamatust.

"Simmi filmi veider grimass oli meie militaaräpudele antud võimalus seostada oma vabastamisi Simmi tegevusega," kirjutab aastatel 2005-2007 kaitseministriks olnud Jürgen Ligi oma blogis. „Kaitseväes oleks justkui jäänud pooleli Vene spiooni paljastamine, õhku jäeti koguni vihje, et Simm tublid ohvitserid kohtadelt ise minema intrigeeris. Hävitatud olla KVJ ja sõjaväeluure, kes olnud tal kannul.

Paraku ei leia teadja sõjaväeluurel Simmiga rohkem seost kui see, et ta lasi anda mehele kaitseväe teenetemärgi. Samas ei usu ma ka versiooni, et Simm see oli, kes ministeeriumiametnike kohta peastaapi keelt kandis."

Ligi sõnul oli sõjaväelaste filmi toomine Eesti Ekspressi taustaga stsenaristide kunstiline liialdus, milles väljendus ka nädalalehe komme tuttavaid mundrikandjaid seaduserikkumiste eest õigustada. „Et versioon koos püsiks, jäi vaataja jaoks märkimata, et Simmi karjäär hääbus enne ta paljastamist. Käesurumised osakonnajuhi vabastamiselt pärinevad aastast 2006, paljastamine toimus aga 2008."

Ligi kirjutab, et Simmi juhtivalt kohalt vabastajad - minister ja kantsler - olid samad, kes algatasid 2006.-2007. aastal Eesti luureskandalistide vabastamise. „Muud Simmi-nimelist seost kahel luurel kahjuks polnud," kirjutab endine kaitseminister.

Herman Simmist vändatud tõsielufilm "Riigireetur" esilinastus ETV-s 21. novembril. Filmi käsikirja kirjutasid Mihkel Kärmas ja Rasmus Kagge.