Eesti uudised

Teie kraanivesi on eluohtlik! (1)

Katrin Pauts, 20. november 2009 00:00
KAS JOOKSITE SELLIST VETT?:Ahhaa teaduskeskuse keemik Rait Kanarbik paljastab veefiltri müügimeeste hookuspookuse, kuidas ülipuhtast veest kollane ollus teha. Foto: Joosep Martinson
"Vette tekkis otse mu silme all sinkjasmust sültjas klomp. Seepeale teatas müügimees, et vees on tervisele ohtlikud raskemetallid," meenutab endale ülikalli veefiltri pähe määrida lasknud klient.

Kui veepuhastussüsteemidega kaupleva firma Aqualife müügimees Harjumaal elavale naisele helistas ja pakkus võimalust teha tema kraaniveele tasuta analüüs, haaras perenaine võimalusest huviga kinni.

Perenaise silme all sündis tõeline õudus. Filtreeritud veega ei juhtunud midagi. Küll aga hakkas kuju muutma otse kraanist lastud vesi, mida võõrustaja iga päev halba kartmata joob – klaasi põhja vormus jälk sinakasmust löga. Müügimehe sõnutsi tõestab see, et vesi sisaldab tervisele kahjulikke raskmetalle, näiteks vähitekitajat pliid.

"Küsisin: ütle ausalt, kas sa tegid mingit trikki?" usutlenud naine müügimeest, kuid too raiunud kui rauda, et nähtu oli puhas teadus. Pooltele uudishimulikele küsimustele jäänud noormees aga vastuse võlgu.

Tühistamiseks kulub aega ja närve

Et tervis on majaomaniku jaoks hell teema, haaras too katsest lummatuna pikemata kinni müügimehe sooduspakkumisest – veepuhastussüsteem lubati paigaldada 8000 krooni tavapakkumisest odavamalt, 15 000 krooni eest. Filtrid pidi naine kätte saama hiljem, paigalduse aeg tuli eraldi kokku leppida. Allkirjastanud lepingu, tuli kohe sularahas tasuda 4000 krooni käsiraha.

Pärast müügimehe lahkumist sai naine aga kaine mõistuse tagasi. Internetis surfates leidis ta sellise hulga artikleid ja foorumipostitusi, et lugemiseks kulus tunde. Sõnum oli üks – elektrolüüsiga (selleks hookuspookus veeklaasides osutuski) tekkinud sade on täiesti loomulik ega ütle vee saastatuse kohta midagi.

Seepeale otsustas klient, kes oli kursis, et koduuksemüügilepingu võib tühistada 14 päeva jooksul, tehingust loobuda ja käsiraha tagasi nõuda. Nüüd oli müügimehe ind lahtunud – telefonile ta ei vastanud, e-kirjadele ei reageerinud. Raha sai naine tagasi alles otse peakontorisse pöördudes. Summast arvestati maha 10 euro (156 krooni) suurune lepingutühistustasu.

Keemik: "Täielikud tainapead!"

Tarbijakaitseameti tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski kinnitusel ei tohi sellisel juhul ka 10 eurot nõuda, sest see on ette nähtud postikuludeks, kui kaup tagastatakse postiga.

Tartu Ülikoolis ja Ahhaa teaduskeskuses tegutseva keemiku Rait Kanarbiku kinnitusel tegi majaomanik puhastist loobudes aruka otsuse – vee elektrolüüsil tekkinud sade ei kõnele millestki ohtlikust.

Õhtulehele tegi Kanarbik katse, millega tõestas, et inetu välimusega sade tekib isegi ülipuhta vee elektrolüüsil. Nimelt võttis Kanarbik katse jaoks Ameerika firma Millipore ligi 100 000 krooni maksva veepuhastusseadmega destilleeritud vett, mis olevat maailma puhtaim: "Selle takistus on 18,2 megaoomi sentimeetri kohta ehk see on kõige puhtam vesi, mis üldse saada – täielikult metalli-ioonide vaba. Kõik oleneb nüüd sellest, millega elektrolüüsi teha," selgitab Kanarbik. "Mina tegin katse rauast traadiga, ja kuna raud annab roostet, tekib pruun läga."

"Ootan, kuni müügimehed mulle tulevad veepuhastit pakkuma. Õhupuhastimees juba käis ja ähvardas, et veedab minu juures kolm tundi. Aga vist 10 minutit ja ta oli läinud!" naerab Kanarbik. "Ühelegi küsimusele need müügimehed vastata ei oska ega saa tegelikult ise ka aru, mida müüvad. Neil on kindlad päheõpitud reklaamlaused. Kui neist küsimustega natuke kõrvale trügida, saad aru, et nad on tegelikult täiesti tainapead."

Aqualife’i müügiosakonna üldmeililt kinnitatakse vastuseks ajalehe küsimustele, et kõigil nende esindajatel on vähemalt keskharidus. "Keskkoolifüüsika ja keemia peaks olema arusaadav enamikule inimestest. Räägime asjadest lihtsale inimesele arusaadavas keeles."

"Räägime lihtsalt ja arusaadavalt."

Kliendile näidatavat katset valgustab firma järgmiselt: "Elektrolüüs näitab visuaalselt, kui hästi vesi juhib elektrit. Elektrijuhiks on kas soolad või metallid. Ilmselt püüdis müügiesindaja väita, et liigne soolade ja/või metallide sisaldus vees ei ole pikemas perspektiivis kasulik."

Uurime ka, mis alusel kasseeriti kliendilt, kes polnud kaupa kätte saanud, lepingutühistustasu. Aqualife’i hinnangul on nõudmine põhjendatud: "Konsultatsiooni eest me raha ei kasseeri.

Küll aga kaasneb lepingu sõlmimisega vastutus ja lisatöö teenindavale personalile. Samas ülesütlemisega on otseseid ja kaudseid kulutusi, sh blanketid, paigaldaja aja broneerimine (kes oleks selle ajaga suutnud teha efektiivset tööd, kuid tema aeg – kaks tundi – võib minna raisku), telefonikokkulepped, raamatupidamiskulu," õigustab firma seaduse järgi postikuluks ette nähtud 10 euro koorimist.

Samal teemal

13.03.2011
Müügitöös valetamine tõi veepuhastusseadmete firmale rahatrahvi