Maailm

Käib sõda maffiaga (8)

Aadu Hiietamm, 17. november 2009 00:00
TABATUD: Maskides politseinikud toimetasid Sitsiilia maffia Cosa Nostra ühe juhtfiguuri Domenico Raccuglia alias Mimmo Palermo politseijaoskonda. Teda oli otsitud 15 aastat. Foto: Reuters/Scanpix
Sitsiilia maffiat Cosa Nostrat tabas pühapäeval raske löök: Itaalia politsei vahistas maailma tuntuima kuritegeliku organisatsiooni tähtsuselt teise juhi, kes oli tagaotsitav 15 viimast aastat.

Domenico Raccuglia alias Mimmo (45) peeti kinni Sitsiilia saare lääneosas Trapani provintsis. Ta elas salaja Calatafimi äärelinnas ühele abielupaarile kuuluvas majas ja üritas politseinike saabumisel terrassi kaudu põgeneda, kuid maja oli ümber piiratud. Vahi alla võeti ka maja omanikud.

Itaalia ajakirjanduse andmetel kuulus loomaarmastuse tõttu Veterinaariks kutsutud Domenico Raccuglia riigi 25 kõige ohtlikuma kurjategija hulka. Sitsiilia maffia Cosa Nostra ringkonnad kaalusid tema kandidatuuri uueks juhiks.

Seetõttu nimetas Itaalia siseminister Roberto Maroni Domenico Raccuglia arreteerimist viimaste aastate üheks suurimaks löögiks Cosa Nostrale.

Viis mõrva

Domenico Raccuglia oli suutnud vahistamisest hoiduda juba 15 aastat. Paljud arvasid, et teda polegi võimalik leida ja tabada.

Raccuglia oli tagaselja süüdi mõistetud viies tapmises ning pidanuks kohtu otsusel minema eluks ajaks trellide taha.

Tema hingel on ka ülejooksnud maffialiikme teismelise poja röövimine ja erakordselt jõhker mõrv, mis šokeeris kogu Itaaliat. 1993. aastal 13aastaselt röövitud Giuseppe di Matteo oli pantvangistuses üle kahe aasta. Seejärel ta tapeti. Tema laipa ei leitud, sest see hävitati happega.

Maffiavastase võitluse organisatsiooni Libera Sitsiilia haru juht Umberto Di Maggio rõhutas, et Domenico Raccuglia vahistamine tähendab organiseeritud kuritegevuse vastase võitluse suurpäeva. Paljud sitsiillased kuulasid teadet 15 aastat peidus olnud maffiabossi arreteerimisest kergendustundega. Palermos kogunes õhtupimeduses politseikomissariaadi ette juubeldav rahvahulk.

"Meil õnnestus kinni püüda Cosa Nostra üks võtmeisikuid just siis, kui ta oli maffia hierarhias tõusuteel," vahendas BBC Palermo prokuröri Antonio Ingroia arvamust.

Hoop hoobi järel

Väärib tähelepanu, et Itaalia võimud on kuulutanud maffiale tõelise sõja. Novembri algul ütles siseminister Roberto Maroni, et poolteise viimase aasta jooksul on vahistatud üle 3600 maffialiikme.

Oktoobri viimasel ja novembri esimesel päeval arreteeris Itaalia politsei Napoli maffia Camorra juhid – kolm venda: Pasquale, Salvatore ja Carmine Russo. Ka neid oli otsitud üle kümne aasta. Vaid mõni päev hiljem tabati veel üks Camorra ninamehi, Luigi Esposito.

Itaalia parlamendi maffia-vastast võitlust koordineeriva komisjoni andmetel tuleb ümmarguselt 13 miljonil itaallasel igapäevaelus arvestada maffiaga.

Kõige hullem ongi olukord Sitsiilias ja Napolis, kus pea-

aegu kõigil äriomanikel tuleb maffiale maksta nn katuseraha. Poeomanik peab tavaliselt maffiale loovutama 500 eurot kuus. Kui ei maksa, siis paneb maffia tõrkuja äri hoiatuseks lihtsalt põlema.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee