Lauri Birkan 12. november 2009 00:00
Vaegnägijad kinnitavad, et ei teadnudki, mida täpselt neile silma süstiti. Et see oli soolevähi raviks mõeldud preparaat, tuli neile hiljem täieliku üllatusena, selgub ETV saatest «Pealtnägija».

Rakvere lähedalt pärit Raigo Kukk (38) ja Mustamäel elav kunagine lasteraamatute toimetaja Vaike Uukkivi (79) on peaaegu pimedad. «Pealtnägijas» kõnelesid nad, et nende nägemisele andis kabelimatsu ravim, mis tegelikult polegi mõeldud silmaraviks.

«Luubi abil lugeda näen, aga mitte kaua – silmad hakkavad valutama,» räägib Raigo. Kahe lapse isa sõnul röövisid tema silmanägemise hooletud arstid, mitte aga 20 aastat väldanud suhkruhaigus, nagu ametlik haiguslugu kinnitab.

Tema kannatustee algas 2006. aastal. Raigo nägemine halvenes, ta tegi läbi hulga lõikusi ja protseduure, kuid need ei aidanud. 2007. aasta suvel oli nii tema kui ka Vaike Uukkivi nägemine juba nii halb, et arstid soovitasid neile viimase võimalusena otse silma sisse süstitavat ravimit nimega Avastin. See andvat nägemise tagasi.

Raigol läkski nägemine pärast esimest süsti tõesti ajutiselt paremaks, Vaikel aga muutus silmale nähtav pilt kõveraks ja ühevärviliselt punakaks.

Kui Raigo nägemine uuesti halvenes, süstiti talle jälle Avastini. See aga tegi asja veel palju kehvemaks. «Silma sisepinnale tekkis justkui tume, hall kile,» räägib ta. Arstid öelnud, et on vaid aja küsimus, millal ta täiesti pimedaks jääb.

Kevadel läks Raigo oma häda kurtma Eesti Patsientide Esindusühingusse. Avastus, et silma süstitud arstim on tegelikult mõeldud pärasoolevähi ravimiseks, kutsus seal esile jahmatuse.

Tallinna Silmakliiniku juhataja Artur Klett tunnistab, et Avastin ei kuulu üldtunnustatud silmaravimite hulka, kuid väidab, et seda kasutatakse kogu maailmas. Too rohi on 20 korda odavam kui Avastini põhjal valmistatav silmaravim Lucentis, mille üks annus maksab 20 000 krooni. Arstide sõnul mõjub Avastin täpselt sama hästi. See on n.-ö. viimase võimaluse rohi, ja kui varem saadeti säärase hädaga patsiendid lihtsalt koju, siis nüüd süstitakse Eestis Avastini 2000 korda aastas, kinnitab Klett.

«Pealtnägija» andmetel on Avastinil kui vähiravimil leitud kõrvaltoimeid, mis on põhjustanud koguni surma, kuid silmaravimina seda alles katsetatakse.

Praegu saab töövõimetuks jäänud Raigo kuus 4600 krooni toetust, mis on 10 korda vähem sellest, mis ta teenis varem Soomes töötades. Tal on plaan minna kohtusse. Vaike on aga teadaolevalt Eestis esimene patsient, kellele Lucentist süstiti. Kümmekonnale süstile on kulunud juba ligi 200 000 krooni, aga tema nägemine on ka märgatavalt paranenud.

Eesti Patsientide Esindusühing on saanud juba viis Avastiniga seotud kaebust.