Kommentaar

Kellele löödi hingekella?  (2)

Tiit Made, analüütik , 20. oktoober 2009 00:00
Kui valimistepäeva lõpetuseks hilisõhtuses otselülituses Reformierakonna «peolt», nagu neid erakondade valimistulemuste ootamisi uhkelt nimetati, Andrus Ansipi hapu näoga antud optimistlikku intervjuud kuulasin, siis tundus ühel hetkel küll, et teler oleks nagu näidanud, et peaministri otsaette oli keegi löönud kurikuulsa templi «Tehtud!».

Mitte ainult venelaste võit

Tulemus, et Keskerakond, kellel oli Trooja hobusena abiks masu, jäi Tallinnas võimult kõrvaldamata, on tõsiasi. Läks hoopis rohkem õide ja õhku täis, kui oli seni. Toompea koalitsioon sai endale nüüd tõesti ohtlikult kuklasse hingava roosa opositsiooni. Seda hoolimata sellest, et Tallinna tulemusi silmas pidades oli tehtud ettevalmistusi ja peetud maha ka edukas kaitselahing. Arvati, et kaduma läheb ainult Lasnamäe, mitte rohkem. Mujal pealinnas pidi saabuma reformaatorite ja platsipuhastajate võit. Tulemuseks oli, et üksnes Nõmmel ja Pirital saavutati mandaatide jaotusel hale viik. Ei, näägutama ei hakka, vaid parem on kujunenud olukorda analüüsida ning anda ka lõpuks mõned soovitused, ehkki tean, et see on rohkem jooksmine sooja saamise nimel.

Keskerakond sai Eestis kokku 207 613, Reformierakond 11 0321 ja IRL 92 122 häält. Kui sellest maha võtta vene dominandiga Tallinn, Ida-Virumaa ning Maardu, Loksa ja Paldiski tõttu ka Harjumaa, siis mujalt Eestist sai Kesk 49 175, Reform 59 700 ja IRL 46 547 häält. Mujal on muidugi ka venekeelseid hääletajaid, kuid mitte oluliselt palju. Tallinna eestlased jäid aga oma aktiivsusega vene seltskonnale selgelt alla. Teisisõnu: väljaspool Põhja-Eesti regiooni sai Reform Keskerakonna üle kerge, kuid mitte otsustava võidu. IRL jäi Keskerakonnale alla, mis valgetele üle-eestilises partiis mustade vastu võitu ei tõota. Tundub, et praegust seisu arvestades valged riigikogu valimisi ei võida ka siis, kui kodakondsuseta inimesed valimistest kõrvale jäävad. Reformil ja IRLil on suuri raskusi oma valijate innustamisel, mida Keskerakonnal ei ole nii kaua, kuni Edgar Savisaar marssal Leonid Govorovina oma vägesid juhatab.

Edgar kui surnumatja

Tuleb välja, et Edgar tegi Tallinnas suurepärase tulemuse Reformi ja IRLi ettevõtjatest ja riigiametnikest maksumaksjate rahadega, kui jagas linnavalitsuse poolt sisse ostetud puid ja kartuleid ning lubas pensionäridele 2000kroonilist ühekordset toetust.

Valimiste eel oli pahandamist häälte ostmise pärast. Kuid kaval operatsioon puude, kartulite ja toetusega ei erinenud sisuliselt häälte otsesest ostmisest millegi poolest. Oli pealegi avalik ja häbenematu, kuid ei äratanud politseis kõige vähematki tähelepanu.

Oli ka tulemusi, mida geomeetria terminoloogias kannab mõiste m.o.t.t. – mida oligi tarvis tõestada. Keskerakond kaevas vene erakondadele haua, pani kadunukese kirstu, laskis kirstu hauda ja kattis kääpa lilledega. Pronksiöö kangelased Klenski (sai 984 häält) ja Sirõk (67 häält), kelle Eesti kohus nende sigaduste eest õigeks mõistis, mõisteti nende oma elektoraadi poolt Savisaare innustusel poliitilisse surma. Keskerakond on küll puna-tsentristlik erakond ja laulab vene keeles, kuid masseerib igati tänuväärselt viienda kolonni kaelasooni. Siia juurde sobib lisada, et ka Rahvaliidule sai hauaplats valitud, ent kääbas kaunistatakse lilledega pärast 2011. aasta riigikoguvalimisi.

Siinkohal küsiks Tšernõševski «Mida teha?» ja Lenin «Mis teha?» Riskin soovitada:

* Jäetagu vene ruleti mängimine pensionäride ja noorte peredega. Pole vaja isegi mitte omakeskis arutada, et pensione tuleb külmutada või vähendada ning noorte perede toimetulekut piirata. Esimesed valivad otsekohe Edgarit, teised ei tule üldse valima;

* Urmas Paet, kui ta kuskil koridoris välisminister Lavroviga kohtub, võiks soovitada kutsuda koju suursaadik Uspenski, kes lõikas näppu pronkssõduriga ja külvas sellega rahvustevahelist vaenu, ning nüüd tegi omalt poolt kõik, et vene poliitikute jäänused reanimatsiooni saata;

* ETV saatejuht provotseeris Reformi ja IRLi prominente, et nood alustaksid tööd venelastega. Hilja, härrased! Edgar teeb teile selles küsimuses mõne sekundiga ära nagu Baruto oma vastastele Jaapanis. Parem lõpetage see leelo muulaste integreerimise küsimustes. Las integreeruvad ise. Pole vaja hallivatimeestele kodakondsust peale suruda ja sedamoodi Keskerakonna valijaskonda laiendada;

* Kirjutav ja kõnelev ajakirjandus ei peaks nii hasartselt asuma analüüsima Edgari iga puuksu – et kas see tuleneb hernesupi söömisest või hoopis Venemaalt kingiks saadud kalamarjast. Parem on hoida nina näppudega kinni ja keel hammaste taga. Olen näinud kõrvalt ja pealt, kuidas Edgar läheb marru, kui ajakirjandus otsekohe tema tegemisi ei kajasta;

* Reform ja IRL võiksid paluda Savisaarelt stipendiumi, et saata keegi tema juurde õppima, kuidas valijatega kogu aeg tööd teha. Kui stippi ei saa, siis katsutagu osta vastavad ajud sisse, sest praegu tundub küll, et oma ajutrustiga on kööga või vähemalt on tunda väsimuse tundemärke, mis tulevikku silmas pidades ei tõota valgetele järgmises partiis mustadega midagi head.