Eesti uudised

"Vaimudega suhtlemist peavad paljud paraku hullumeelsuse märgiks." (111)

Eve Heinla, 17. oktoober 2009, 00:00
SUHTLEB VAIMUDEGA: Filmikriitik Tatjana Elmanovitš keeras 20 aastat tagasi USAsse kolides oma elus sootuks uue lehekülje – hakkas meediumiks.  Eesti Entsüklopeediakirjastus
"Mäletan, et istusin arvuti taga ja kuulsin järsku Sulev Luige häält, kes palus tülitamise pärast viisakalt vabandust. Loomulikult kummitas mind hirm, et olen hulluks läinud. Kas siis normaalne inimene kuuleb ja näeb vaime," pihib filmikriitik Tatjana Elmanovitš, kes pööras oma elus õõvatekitava lehekülje.

Hiljuti küttis Õhtulehes kirgi Ada Lundveri jahmatav jutustus sellest, kuidas USAsse kolinud Eesti kunstiteadlane ja filmikriitik Tatjana Elmanovitš (75) kirjutas talle, et oli Urmas Otilt teispoolsusest sõnumi saanud. Kuid telestaar pole ainus, kellega meedium ühenduse on saanud.

"Loomulikult leidub neid, kes midagi ei usu. Ja kuna spiritism on üsna uurimata ala, peetakse vaimudega suhtlemist ehk ka hullumeelsuse märgiks," nendib Elmanovitš. "Arvan, et keskaegsete nõidade põletamise hirm kummitab meid tänini, samuti hirm inimeste ees, kes suhtlevad mitmel energia võnkelainete tasandil."

Elmanovitš ütleb, et huvi vaimumaailma vastu oli tal juba Eestis elades – need asjad on kuskil sisemuses olemas. Koos kasupojaga Californiasse jõudes oli tal 1989. aastal vaid 15 dollarit taskus, elu hakkas paremuse poole minema pärast hauataguse maailma avastamist.

"Arvan, et see kõik oli olemas, kuid maetud selle alla, et ma ei uskunud mitte kui midagi. Ühendriikides viis elu mind kokku suurepäraste meediumidega, kuid ma ei tea, et just see oleks mind mõjutanud. Miski ütles sees, et olen tegelikult vahendaja, kuid kas olin sellest vaimustuses? On kaunis hirmus lahti öelda igati auväärsest filmikriitiku ametist ja hakata meediumiks."

Vaimud räägivad kiiremini

Kuidas meie hulgast lahkunutega ühendust saate?

"Kõik oleneb teadvusenergia võngete tasemest," üritab meedium päikselisest Californiast oma suhtlemist hauataguse eluga sõnadesse vormida. "Meie võnked on aeglasemad, vaimude teadvusenergia võngete sagedustasand on palju kõrgem. Vaimud räägivad palju kiiremini kui meie. Suhtlemise tarvis peame oma teadvusvõnkeid kiirendama, nemad peavad vastavalt oma võnkeid aeglustama."

Tatjana tõdeb, et seletada on ääretult keeruline ja tal pole tegelikult endalgi aimu, kuidas tema või mõni teine meedium seda saavutab. "Aga teame, mis aitab kaasa. Jooga hingamine, neutraalsus, vaikimine ja meditatsioon. Ning mis kõige peamine – arvamuse ja hukkamõistu minnalaskmine."

Elmanovitš loetleb manala teele läinud kuulsusi, kellega on suhelnud: kõnelema on tulnud Grigori Kromanov, Valdo Pant, Velda Otsus, Juhan Viiding, Sulev Luik, Mikk Mikiver, Luule Viilma, Eduard Viiralt.

"Igaüks nimetatutest loodab, et tema teated jõuavad avalikkuse ette. Nad räägivad sellest, et ei tohiks ennast piitsutada mineviku pärast, mida pole võimalik muuta. Olgu põhjus milles tahes, enesenärimine on iseenesele suurema kahju toomine, kui osatakse arvata. Positiivse hoiaku tähtsusest räägivad nad kõik, igaüks omal moel."

Heiki Krimm näitas teed

Kellega Eestis elavate sama ala harrastajatega olete suhelnud?

Elmanovitši sõnul tunneb ta ainult Heiki Krimmi ja Vello Väärtnõu. "Heiki Krimmi pean võimekaks šamaaniks. Tema see oli, kelle poole pöördusin, kui Vladimirile, minu vennapojale, keda kasvatasin, tuli kutse minna Nõukogude sõjaväkke aega teenima. Toona saadeti poisse Afganistani, Heiki teatas, et poiss jääb kuskile Volga piirile pidama, kaugemale ei lähe. Rahustas, et sõjaväes läheb poisil ladusalt, pahandused algavad, kui ta tagasi tuleb. Asute elama kaugele maale, kus on palju päikest, elate kaua. Toona ma ei uskunud ainsatki tema sõna," tunnistab Elmanovitš. Väärtnõu on olnud talle hea astroloogia õpetaja. "Meie astroloogiatunnid toimusid kunagi Jüri Arraku ateljees."

Filmikriitikutöö on jäänud minevikku ja seda rolli hauataguse eluga sidet pidav naine tagasi ei ihkagi. Ta tõdeb, et kahekümne aastaga USAs on ta näinud vaid kaht filmi, mis on tekitanud soovi kirjutada.

"Mõlema autor on Sasha Baron Cohen – "Borat" ja "Brüno". Muu on nõndanimetatud valemtoodang, aga see on juba teine jutt. Ma ei saa olla filmikriitik, sest tunnen, et tehku igaüks oma filmi, kuidas ta õigeks peab, ja see lihtsalt ei puutu minusse, kas film on hea või halb."

Pealegi võtvat raamatute kirjutamine-toimetamine kogu aja. Nende hulgas on nii vaimse sisuga kui ka maisemaid teoseid. Näiteks ootab toimetamist venekeelne väljaanne Vladimir Võssotski elust.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee