Nüüd on ta üks neljast Eesti näitlejast, kel taskus lavavõitluse meistri paberid. Mõõdet lavastusele aga lisas kindlasti seegi, et Indrek Sammul ja Katariina Lauk olid siis Romeo ja Julia ka elus, mitte ainult laval.

Tegelikult pidi Indrekust saama geograaf. Paraku olid lavakooli eksamid ülikooli omadest varem. Pärast teatrikooli lõppu kutsus Nüganen Sammuli Linnateatrisse, kuhu ta jäi peaaegu viieteistkümneks aastaks. Need aastad tõid talle ridamisi ilusaid rolle ja tunnustust. Sammul on hinnanud Raskolnikovi rolli "Kuritöös ja karistuses", mis teda kui näitlejat kõige rohkem on arendanud.

Kaks ja pool aastat tagasi otsustas näitlejapaar Indrek Sammul ja Liina Olmaru Tallinna tolmu jalgadelt pühkida ja Viljandisse kolida. Küll mitte seepärast, et Indrek on Viljandi poiss, lihtsalt koht sobis pealinnakärast tüdinud paarile.

Nüüd kõpitsevad Liina ja Indrek oma kodu üles ning kasvatavad lapsi, seitsmeaastast Theodorit, kolme ja poole aastast Timotheust ja aastast Susannat.

Tallinnast Viljandi kolida oli sinu või Liina otsus?

See oli meie ühine otsus, sest tegelikult vaatasime ringi terves Eestis. Küll arvestasime me linnadega, kus on olemas teater. Aga Viljandis sai määravaks linna suurus ja logistika. Kodulinn otseselt määravaks ei saanud.

Aga miks te ikkagi ära kolisite?

Tallinnas hakkas kogu logistika üle jõu käima. Ja ilmselt ei ole ma ka Tallinna inimene. Samas, kui keegi oleks neli aastat tagasi öelnud, et ma kolin Tallinnast ära, poleks ma seda kuidagi uskunud. Seega võib-olla kolin ma ka Viljandist kahe aasta pärast ära. Kunagi ei tea, mis elu ette veeretab.

Selle peale ei mõelnud, et lapsed kasvavad ja vaja nad ühel päeval kooli panna, aga Tallinna jäid maha Prantsuse Lütseum ja Inglise Kolledž?

Ei, selle peale ei mõelnud ja nende koolide järele süda ei nuta. Usun, et inimeseks kasvada saab igal pool ja selleks ei pea just Prantsuse Lütseumis käima.

Oled solvunud, kui keegi Viljandi kohta provintsilinn ütleb?

Ei ole, aga võib-olla olen ma siin veel liiga vähe elanud, et olla solvunud. Provints on vist üldse selline asi, et kujuneb meie sees. Et kui me ise oleme seesmiselt provintsistunud, eks siis tunneme ennast ka puudutatuna. Pärimusmuusika ait, kultuuriakadeemia ja muusikakool on ju võimas kolmnurk ja kontserte toimub siin elanike arvu kohta isegi rohkem kui Tallinnas.

Mingit ahistatust sa siin ei tunne – et kõik tunnevad kõiki –, kuigi ka Tallinnas tunnevad kõik kõiki.

Seda küll ei tunne, et Viljandi mind miskit moodi ahistab. Mulle isegi meeldib see, et kõik tunnevad kõiki. Et sa tunned poe kassapidajaid või näiteks veetorni valvurit, on ju iseenesest sümpaatne.

Aga ahvatlused Tallinnas – televisioon ja reklaam, kus sind küll tihti ei näe. Kuigi "Pehmete ja karvaste" (mängib Toomas Hendrikut ja Arnoldit – toim) salvestusele pead igal reedel kihutama.

Tegelikult on see vaheldus ja samas saab selle sõiduga ühildada mitu asjaajamist. "Pehmeid ja karvaseid" on ka väga tore teha.

Seriaalipakkumised oled seni tagasi lükanud. Miks?

Siiski olen mänginud seriaalis "Brigaad 3" ja ootan teisi huvitavaid pakkumisi.

Paari aasta pärast saad sa 40. Keskeakriis on sulle tuttav?

Võib-olla ka Tallinnast äratulek on seotud keskeakriisiga. Keskeas inimene suunabki oma pilgu välimiselt ilmalt siseilma, püüab aru saada, kes ta tegelikult on. Hakkab selgelt tajuma ka seda, et elu on ajalik. Püüab olulise ja ebaolulise vahel vahet teha.

On ka neid mõtteid peast läbi käinud, et äkki peaks hoopis kõrvale astuma ja otsima mõne muu valdkonna.

Mis see muu valdkond oleks?

Ei teagi veel. Kui teaks, oleks võib olla juba proovinud.

Tahad tõesti öelda, et peale näitlemise ja lavastamise sa midagi muud asjalikku, millega leiba teenida, teha ei oska?

Koristamisega saan hakkama ja võib-olla ehitusel saan abiks olla.

Kui sa õhtul teatriukse kinni oled pannud, mis sind kodus ees ootab, milline on üleüldse Indrek Sammuli tavaline päev?

Ennekõike tähendab see lastega toimetamist, sest lapsed on praegu sellises eas, kus nad vajavad seda. Kõige vanem läks just kooli, tema on vaja aidata õppimisjärje peale, et ta hakkaks seda iseseisvalt tegema. Nii et pere ja lapsed on kõige olulisemad ja võtavad kõige suurema aja. Ja kui aega on, sõidame autoga kuskile välja rohelusse.

Kas teie perre võiks lapsi juurde tulla?

Praegu oma sisemuses oleme piirdunud kolmega. Küll elu näitab.

Kuuldavasti ehitate Viljandis maja?

Püüame renoveerida minu ema vanemate maja. Aeg on seal oma tööd teinud, aga parandasime juba ühe ahju ja ühe pliidi ära. Tööd veel on, enne kui saame sisse kolida.

Teater on küllaltki keeruline mikromaailm. Kui tihti sa Liina käest nõu küsid, kui silme eest mustaks lööb või sein ette tuleb?

Ikka küsin. Teater on meile ju kokkupuutepunkt ja teatris me ka kokku saime. Nii et ikka arutame.

Kelle jalas teie peres püksid on?

(Naerab.) Eks me ikka otsustame väga palju asju koos.

Oled õigeusklik. See tähendab, et kolleegidega napsu võtta sa ei saa.

Ei, miks. Usklikud on samasugused inimesed kõigi oma vigade ja pattudega.

Sa pole veel kordagi kahetsenud, et Viljandisse kolisite?

Loomulikult olen. Ma ei osanud ette näha, et teater sellise kriisi läbi elab. Eks see aeg on olnud kõigile raske, kes selles majas töötavad. Me peame sellest kõigest õppima.

Indrek Sammul

Sündinud 28. jaanuaril 1972 Viljandis.

1994. aastal lõpetas Eesti Muusikaakadeemia kõrgema lavakunstikooli XVI lennu ning asus näitlejana tööle Tallinna Linnateatrisse.

Alates 2007. aastast töötab Ugalas.

2006. aastal tegi lavastajadebüüdi Jaan Tätte näidendiga "Kaev".

Mängis teleseriaalis "Wikmani poisid" ja filmis "Nimed marmortahvlil".

Pälvis 1996. aasta Eesti teatri parima meesosatäitja aastaauhinna Theo ja Markuse osa eest lavastuses "Ainus ja igavene elu" ning 1999. aasta parima meesosatäitja aastaauhinna Raskolnikovi rolli eest lavastuses "Kuritöö ja karistus", samade osatäitmiste eest tunnistati ta parimaks meesnäitlejaks ka teatrifestivalidel "Draama 96" ja "Draama 99". Ants Lauteri noore näitleja preemia 2001. aastal.

Abielus Linnateatri näitleja Liina-Riin Olmaruga.

Peres kasvab Theodor, Timotheus ja Susanna.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis