Eesti uudised
ERR video!

Rein Lang: Markov on üks igavesti vastik tüüp! (17)

Õhtuleht Online, 25. september 2009, 22:07
Justiitsminister Rein Lang tõrjub opositsiooni süüdistusi, et ta tühistas Vene duumasaadik Sergei Markovi Shengeni viisaruumi sissesõidukeelu, nimetades saadikut "vastikuks tüübiks". Postimees
"Räägime asjadest nii, nagu nad on. Sergei Markov on üks igavesti vastik tüüp," ütles justiitsminister Rein Lang täna ETV saates "Ringvaade" Sergei Markovi Schengeni viisaruumi sissesõidukeelu tühistamise otsust selgitades.

Langi sõnul on Markov hoobelnud küll sellega, et keegi tema abilistest oli käivitamas aktsiooni Eesti valitsuse vastu ja seda infot on Eestis ka kontrollitud, ent ei ole mingeid andmeid, et Markov oleks rünnakuid korraldanud või et ta oleks nendes osalenud.

"Meil on Eestis see pädevus, et selliseid tüüpe, kes on meile vastikud, võime me oma suveräänsusega mitte lubada oma riigi territooriumile aga selleks, et kedagi lülitada Schengeni viisaruumi keeldu, peavad need kahtlused, et inimene paneb toime kuritegusid, olema põhjendatud. Ja Markovi suhtes neid põhjendusi meil täna pole ja meil pole mõtet ka minna kohtusse kaotama," selgitas Lang.

Markovil on Eestisse sisenemise keeld alles

Ta rõhutas, et Markovil on Eestisse sisenemise keeld endiselt alles. "Ent sellist voli, et me võiksime tõkestada nende inimeste, kes kasutavad meie jaoks vastikut retoorikat või on Eesti riigi suhtes lihtsalt vaenulikult meelestatud, sõitu Saksamaale, Itaaliasse, Küprosele või kuhu iganes, mis on Schengeni liikmesmaad, meil ei ole," ütles Lang.

Välisministeerium taotles viisakeelu tühistamist ka Venemaa noorteorganisatsiooni Naši endise juhi Vassili Jakemenko suhtes. Seda viisakeeldu Lang ei tühistanud.

"Euroopas kehtib ilus tava, et parlamendisaadikutele ja valitsuse liikmetele ei tehta mingeid piiranguid sõitmisel ja Jakemenko on võrdustatav valitsuse liikmega aga tema puhul on kogu Eesti rahvas näinud televiisorist pilti, mismoodi tema ründab Eesti suursaadikut. Ja see on väga selgelt Viini konsulaarkonventsiooni rikkumine. Nii et tema kohta on meil dokumentaalne tõestus ja meil pole mingit põhjust teda sellest nimekirjast välja võtta. Markovi vastu ei ole meil paraku mingeid tõendeid. Kui keegi kuskil ärpleb, siis see pole veel tõend," selgitas justiitsminister.

Eestis lekib Langi sõnul "absoluutselt kõik"

Lang avaldas nördimust ka Eestis lekkivate riigiseaduste suhtes. "Eks ma selliste asjadega pean arvestama, et Eestis lekib absoluutselt kõik. Vaatamata sellele, et meil kehtib riigisaladuse seadus, siis riigisaladused lekivad nagu sõel. Minul on nendest leketest täiesti kõrini. Tõeliselt vastik on see, et Eesti välispoliitika ja riigisaladused tõmmatakse niimoodi valimiseelsesse võitlusse. Lisaks et see on inimlikult tülgastav, on see minule kui välisministrile täiesti vastuvõetamatu," rääkis Lang.

Minister tegi ettepaneku, et kui riigisaladust millekski ei peeta, võiks selle ju ära tühistada, kuna riigisaladuse menetlemine maksab Eesti riigile 300-400 miljonit krooni aastas. "Selle raha võiks maksta vanemahüvitiseks," ütles Lang.

Justiitsministri sõnul ei teinud ta õiguslikult midagi valesti. Ent kogu skandaali juures peaks mehe sõnul mõtlema, kuidas reguleerida Schengeni musta viisanimekirja lülitamist ja välja võtmist. "Täna on see ühe mehe pastaka taga," sõnas minister.

Markovi tänu nimetas minister juuda tänuks. "Mina tänan Markovit selle eest, et ta veel raskemaks on minu elu teinud. Mina teda ei tunne ega taha tunda," ütles Lang.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee