Eesti uudised

"Minu eakas ema tahab Unot minult üle lüüa!" (35)

Eve Heinla, 19. september 2009 00:00
KIRED LÕÕMAVAD: Estonia kunagine balletitantsija Uno Puusaag on küll juba 40 aastat lavalt eemal, kuid naised veavad siiani tema pärast vägikaigast. Mehest 27 aastat noorem abikaasa Helge süüdistab vandenõude punumises oma eakat ema. Foto: Mati Hiis
"Usun, et ta tahab oma mehest lahti saada ja himustab tema raha," on kunagise teeneka balletitantsija Uno Puusaagi ämm oma lihase tütre käitumisest nördinud. Tütar omakorda väidab, et hoopis ema tahab temalt eakat abikaasat üle lüüa.

Kutseliste tantsijate loomeliidu auliige ja Estonia kunagine menukas balletitantsija Uno Puusaag (80) on kõrge vanuse kiuste sattunud uskumatuna näiva intriigi keskpunkti – mehe pärast, kes 40 aastat tagasi balletis "Don Quijote" oma viimase tantsu tantsis, murravad nüüd piike abikaasa ja naise ema.

Mees lamab kodus voodis ja kõrvalise abita enam hakkama ei saa. Piinavast tervisehädast ja kõvast kõrvakuulmisest hoolimata näeb ta siiani hea välja – juuksedki korrektselt kammitud. Mustamäe paneelmaja kolmetoaline korter on nii piinlikult puhas, et Õhtuleheni jõudnud süüdistus kunagise lavatähe virelemisest mõjub kurja vandenõuna.

Laia joonega mees

"Oi, ta on eluaeg kena mees olnud!" kinnitab Uno abikaasa Helge (53) vanu fotosid näidates uhkelt. Unoga sai ta ligi 20 aastat tagasi tuttavaks juhuslikult Estonia teatris piletit ostes.

"Ma muidugi nägupidi teadsin teda. Nii me kokku jäimegi. Meid ühendasid teater ja muusika. Uno oli selleks ajaks juba lavalaudadega hüvasti jätnud. Olin siis alles laps, kui tema oma karjääri lõpetas. Usun, et olen teda ka korra lapsena oma silmaga laval tantsimas näinud – "Võlumandariinis"," räägib proua.

Helge muigab, et kirgi ja naisi on kuulsa abikaasa ümber alati olnud.

"Mina olen lihtsalt olnud köögikata ja teenija," naeratab raamatukoguhoidjana töötanud naine. Aastad Uno kõrval on olnud põnevad, kuigi alati olevat kiibitsenud ka mõni mehe sõber, kellele proua olemasolu polevat meeldinud.

"Inimesed on ju omakasupüüdlikud. Uno on alati olnud laia joone ja helde käega. Kui tekkisin mina, siis olin tüliks," ohkab ta. Riidude põhjuseks on ikka olnud raha.

"Aga ega Uno pole miljonär!" kummutab ta juba eos väite, nagu oleks ta oma voodihaige mehe kõrval siiani vaid raha pärast.

Tütre ja ema suhted sassis

Hiljaaegu leidnud aga Helge ema Hilde (83), et tahab tütrelt abikaasa üle lüüa. Ema ja tütre suhted olnud enne sedagi juba pikka aega pöördumatult sassis. Tütar nimetab ema vaimselt ebastabiilseks, balletitantsija ämm aga lajatab, et tütar ei viitsi mehe eest hoolitseda – haige virelevat päevi ja öid üksi ja tütar ihuvat hammast mehe rahakoti peale.

"Kui Uno haigeks jäi, siis ema ütles, et tahab ise tema eest hoolitseda," väidab Helge. "Käis ja sahmerdas siin ringi, aga ühel hetkel tüdis. Siis tuli jälle. Uno pole minu emaga kunagi hästi läbi saanud, sest neil on liiga erinev tase.

Koos emaga hakkasid siin käima ka tema sõbrannad, kes on joodikud."

Helge oli sunnitud koguni ukseluku vahetama, sest ema jaganud võtmeid ka sõbrannadele, kes emast peaaegu poole nooremad.

"Kui olin kord kodust ära, tulid siia täiesti võõrad naised. Uno oli väga ära kohkunud," ütleb proua.

Hilde tunnistab, et käis tõepoolest maist juulini väimehe eest hoolt kandmas. Kuid pärast suvist kukkumist vajavat ta pigem ise abi.

Tütre käitumisest on vanadaam vapustatud.

"Ta just helistas mulle ja sõimas, et olen vana l...s!" kurdab Hilde.

"Ma ei tea, miks ta mind sõimab. No ma ei usu, et ta armukade on. Aga Uno raha võttis ta ära! Mina toitsin haiget meest siis oma pensionist. Usun, et ta tahab mehest lahti saada. Uno vanemate ja ka minu talumaad on rahaks tehtud ja selle eest mitu korterit ostetud. Ma olen nii vapustatud oma tütre käitumisest. Seda ärgu keegi tehku, et oma lapsi usaldab! See on nii masendav. Ja mul on Unost nii kahju!" jutustab memmeke.

Veedab rahus vanaduspäevi

Seitsmes surmapatus süüdistatud tütar peab ema juttu haigeks fantaasiaks.

Helge kutsub Õhtulehe isegi enda juurde koju, et näidata: Unoga on kõik parimas korras.

Balletiässa enda arvamust on peaaegu võimatu teada saada, sest vana mees kuuleb väga halvasti. Kuid küsimusele, kas naine on tema kõrval kogu aeg, vastab mees jaatavalt.

"Mul on puusaviga, nagu tantsijatel ikka. Ja peale seda pole tervis enam hea," räägib mees vaevaliselt. Siiski käivat kunagised kolleegid tal siiani vahel külas.

"Laval olin viimati 1969. aastal. Olen tantsinud koos Tiiu Randviiru ja Helmi Puuriga," läheb mehe jutt kiiresti mälestusteradadele. "Esinemas olen käinud Peterburist Vladivostokini välja. Elu on kirev olnud. Naisedki alati ümber..."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee