Eesti uudised

Ekspolitseinikud asutavad vabatahtlikest otsingurühma (16)

Eve Heinla, 7. september 2009, 00:00
KADUNU OTSINGUL: Aastas kaob Eestis ümmarguselt 40 inimest. Vaja on välguna otsinguile ruttavat vabatahtlike meeskonda. Foto: KALEV LILLEORG
Kadunud inimesi otsiv ekspolitseinike sihtasutus plaanib luua koostöös kaitseliitlastega kogu Eestit hõlmava ja välkkiirelt reageeriva vabatahtlike maastikuotsingu meeskonna.

Üks eraalgatuslikke kadunute otsijaid, Aare Rüütel, märgib, et nad jagavad maastikuotsingud kahte rühma – operatiivsed ja plaanitud. Operatiivsete puhul on vaja kiiresti reageerida, sest kusagil on inimene hätta sattunud ja olnud mõne tunni kadunud, aeg jookseb tema kahjuks.

"Vajalik on meie teatele kiiresti vastata neil, kes saavad tunni jooksul autosse hüpata ja startida ükskõik mis Eesti punkti," ütleb Rüütel. Otsingupiirkondadeks on enamasti metsad-sood ja otsima minnakse eesmärgiga leida elav inimene.

Plaanitud otsingu puhul on kuupäev kauem ette teada, ülesanne on leida üles kadunuks jäänud inimene või välistada tema asumine konkreetses piirkonnas. See pole enam elava inimese otsing.

Grupi juhendajad on Kaitseliidu Pärnumaa maleva otsi-päästa-evakueeri-rühmast (OPER) kapten Venno Slugeni juhtimisel. Idee rühm luua tuli 2005. aasta jaanuaritormi aegu.

Hiljuti eriväljaõppe saanud Kaitseliidu Pärnu maleva OPER rühm koosneb 22 mehest, kes peavad hädaolukorras jõudma sündmuskohale mis tahes ajahetkel.

"Kui täna tuleks politseist teade, et inimene on metsas kadunud, ta võib olla väsinud ja märg, tal võib olla vaja tablette, näiteks astmarohud on koju jäänud, siis on vaja kadunu väga kiiresti üles leida. Politseil pole palju mehi välja panna, seega tulebki mängu eraalgatuslik pool," rõhutab Slugen.

Tema sõnul hakatakse tegutsema ekstreemtingimustes, kui on vaja minna vette, otsida tunde kottpimedas jne. Mõistagi on selleks vaja erivarustust, alustades päästeülikondadest kuni julgestusköite ja raadiojaamadeni. "Meil on see olemas. Vabatahtlik muidugi ei pea endale sellist erivarustust muretsema hakkama." Vajadus kõnealuse otsingumeeskonna järele on suur, arvestades, kui palju inimesi Eesti metsadesse kaob – aastas 40 ringis.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee