Elu

Jason Carter rändab harf-kitarriga Eestis 

Õhtuleht, 28. august 2009, 00:00
HARULDANE PILL: Harf-kitarri mängijaid professionaalsel tasemel arvatakse maailmas olevat vaid 20–30. Jason Carter on üks neist.  Erakogu
Unikaalset harf-kitarri mängiv Jason Carter alustab täna siinkandis täiesti ebatavalist kahenädalast turneed, tuues oma muusika koju kätte ka väiksematesse Eesti paikadesse – näiteks saab teda esinemas näha Loksal, Elvas, Tapal, Otepääl, Kuusalus ja Viru-Jaagupis.

Jason Carter on muusikaline maailmarändur, kellele sammal juba selga ei kasva. Cornwallist pärit kitarrist on elanud Londonis, Dubais, Kopenhaagenis ja Helsingis, praegu on tema kodu Lõuna-Prantsusmaal N?mes’is.

Carter alustas elektrikitarristina, kuid tema rokikarjäär lõppes koos 1980ndatega. Sedamööda, kuidas süvenes huvi kaugete maade ja väärikate traditsioonide vastu, tekkis kirg katsetada eri stiile, eksootilisi helilaade ja vaba häälestust. Suurepärase flamenco-kitarri ehitas tema tarvis Hispaania meister Antonio Montero, Iraanis valmistatud udi kinkis talle Saudi Araabia kultuuriminister. Armastus nende kahe pilli vastu kestab, kuid viimaste aastate vaieldamatu lemmik ja inspiratsiooniallikas on suursugune harf-kitarr, mille professionaal-sel tasemel mängijaid leidub kontrollimata andmetel maailmas vaid 20–30. Sellele pillile kirjutatud lugudest valmib Jason Carteri järgmine, arvult 15. album, enamikus sellest koosneb ka tema Eesti kava.

18 aasta jooksul on kitarrist esinenud üle 70 riigis, teiste hulgas Usbekistanis, Afganistanis, Iraanis, Põhja-Koreas ja Põhja-Iiri kriisipiirkonnas. Ta on saatnud staare suurtel lavadel ja musitseerinud beduiinide ja pärlipüüdjatega lõkketulevalgel.

Ta on esitanud Rodrigo kuulsat kitarrikontserti Soome, Iiri, Suurbritannia ja Venemaa sümfooniaorkestrite ees. Kuid Jason Carteri tugevaim külg on tema enda looming. See on unikaalne sulam ajast ja ruumist ning teel kohatud inimeste elurõõmust ja maailmavalust. Tema instrumentaallood on maailmakogemusest sündinud muusika ja sellisena on see ka tajutav – sügav ja emotsioonidest tulvil.

Eestis tuuritab Carter 15. septembrini.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee