Eesti uudised

Tapjast mereröövel või Lasnamäe patsaan (57)

Lauri Birkan, 24. august 2009, 00:00
SÜÜDI VÕI MITTE?: Arctic Sea kaaperdamises süüdistatav Eesti kodanik Jevgeni Mironov varjab käega nägu.  Reuters
Kaubalaeva Arctic Sea kaaperdamises kahtlustatava Eesti kodaniku Jevgeni Mironovi vanemad on juhtunust šokis, sõbrad aga veendunud, et noor mees sattus lihtsalt valel ajal valesse kohta.

Tallinn, Lasnamäe, 23. augusti pärastlõuna. Nagu pilkeks on just täna Jevgeni 31. sünnipäev. Helistan halli korterelamu trepikoja välisukse kella.

"Jah?" vastab vene keeles väsinud ja kurb naisehääl.

Kui ütlen, kes olen ja mis asjus tülitan, vastab naine: "Oleme Jevgeni vanemad, jah."

Kas te olete nõus oma pojast rääkima?

"Ma ei tea..." Vaikus. "Ei, vabandage. Meil pole midagi rääkida. Meie jaoks on ta normaalne täisväärtuslik inimene..." ütleb proua Mironova. "Kas te kavatsete sellest midagi kirjutada? Ta oli normaalne, tavaline laps, nüüd aga täiskasvanud mees. Midagi rohkem polegi öelda. Vabandage..."

Aga kuidas siis nõnda juhtuda sai, et teie poega laevakaaperdamises süüdistatakse?

"Me ei suudagi sellest aru saada, oleme ise šokis. See on täiesti mõistusevastane. Tulime just täna Venemaalt tagasi," räägib naine. Kõne katkeb poole lause pealt.

Korteriuksele ilmub punetava näo ja väsinud pilguga, selgelt halvas tujus hallipäine härra Mironov: "Me juba ütlesime teile – mitte mingit vestlust ei tule! Vabandage! Head päeva!"

Sõber: neid kasutati lihtsalt ära!

Naabruses elav sõber Jaanus (31) tunneb Arctic Sea kaaperdamises süüdistatavatest peale Jevgeni veel Aleksei Bulejevit (30) ja Dmitri Bartenevit (42). Kõik nad on elanud 15 aastat Lasnamäel ühes kvartalis. Jaanus on kindel, et mehed sattusid lihtsalt valel ajal valesse kohta ja neid kasutati julmalt ära.

"See on mulle siiamaani šokk, sest nad ei ole niisugused inimesed, et kedagi piinaksid või peksaksid, nagu Vene ametivõimud väidavad. Seal on ikka midagi muud... Nad ei ole lihtsalt niisugused pätid! See on kellegi suur mäng!" usub Jaanus. Ta lisab, et mäletab selgelt, kuidas üheskoos korduvalt Somaali piraate kiruti, ning välistab absoluutselt võimaluse, et sõbrad neist eeskuju oleks võtnud. Ta on veendunud, et keegi tegi neist nende endi teadmata n.-ö. sõdurid.

Kuidas nad aga säärasesse olukorda sattusid?

Jaanus arvab, et mehed meelitati hea summa eest lõksu. Nad ei teadnud lõpuni, milleks neid vajatakse.

"Nad olid ju töötud. Mõtlen, et keegi pakkus neile midagi, kinnitas, et midagi ei juhtu, aga läks teisti," räägib Jaanus. "Arvan, et mingid aferistid võtsid nad oma mängu ja nad lavastati süüdi."

Vene meedia väitel on kahtlusalused kohtus öelnud, et pole piraadid, vaid merehätta sattunud ökoloogid. Jaanus ei tea, kas sõbrad võivad ökoloogid olla. Küll teab ta, et Dmitril ja Alekseil on hall pass, Jevgeni aga on täieõiguslik Eesti kodanik – Eesti sõjaväeski käinud. Ehkki vahi alla võtmise kohtuistung oli Moskvas veninud seetõttu, et mehed nõudnud eesti keele tõlki, ütleb Jaanus, et omavahel vestlesid nad siiski vene keeles.

"Nad elasid siinsamas kõrval, pea iga päev nägin neid, ja nüüd äkki süüdistatakse neid kõiges selles... See pole loogiline!" põrutab Jaanus ja kinnitab, et need sõbrad oleksid talle alati appi tulnud, kui vaja. "Kui saaksin praegu neid kuidagi aidata, siis ma aitaksin, aga kuidas, ei tea." Jaanuse meelest oleks positiivne seegi, kui Eesti riik nõuaks, et meeste üle ikka Euroopas kohut mõistetaks. "Nad on ju siit pärit. Nad ei ole Venemaa inimesed. Aga Venemaa kohus on ju... Noh, teate ise," sõnab ta. Suur hulk lähedasi-sõpru-tuttavaid on praegu igatahes teadmatuses ja šokis.

"Ma tean, et Jevgeni vanemad said alles eile (laupäeval – L. B.) sellest teada," räägib Jaanus. "Neid polnud Eestis ja ju nad siis ei jälginud uudiseid."

Kuigi sõbra sõnul ei ole Jevgeni vägivaldne, on Eesti kohus mõistnud ta neljaks aastaks vangi just inimese surnuks löömise eest. Ta vabanes vanglast alles tänavu kevadel. Süüdistuse järgi lõi Mironov ühel 2001. aasta septembriööl Raadiku 9 baaris mitu korda käega ja jalaga näkku noorukile, kes oli purjuspäi laua taha magama jäänud. Jevgenil paluti joobnu ukse taha tõsta. Õue minekul tekkinud rüselus ja rusikad lasti käiku. Väljas nooruk algul küll veel elas, ent veidi hiljem leiti ta baari lähedalt surnuna. Mironov end süüdi ei tunnistanud.

Jaanus teab seda lugu, sest oli kõrval. "Mina nägin tapetut viimasena, ütlesin seda ka kohtus," räägib ta. "Saatsin ta baarist välja. Ütlesin, et ära tekita jama ja mine koju. Ta ütles: ja-jah, sain aru."

Kohtupidamine käis mitmes astmes edasi-tagasi ning lõplik otsus langetati alles 2005. aastal.

Kui Jevgeni oleks karistuse lõpuni kandnud, pidanuks ta vabanema alles kaks päeva enne jõule. Kohus aga otsustas ta tänavu 26. veebruaril vabastada ennetähtaegselt tingimisi. Harju maakohtu hinnangul tingis kuriteo paljude juhuste kokkulangemine ja ohvri enda käitumine. Kuritegu pandi toime ettevaatamatusest. Kohus leidis, et Mironov ei ole ühiskonnale ohtlik ning suudab edaspidi käituda seaduskuulekalt.

Elektroonilist jalavõru kandis Jevgeni poole juunini. Saatusliku merereisini oli siis veel kuu aega.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee