Foto: Reuters
Toimetas Marge Sillaots 11. august 2009 10:27
Eile teatasid teadlased, et seagripi ravimiseks kasutatavad ravimid Tamiflu ja Relenza võivad kõrvalmõjude tõttu olla ohtlikud, mistõttu ei soovitata seda lastele anda.

Oxfordi ülikooli teadlased võtsid eile ühendust briti tervishoiuministeeriumiga, et nood seagripipandeemia strateegia üle vaataks, kirjutab Times Online.

British Medical ajakirjas avaldatud nelja gripiuuringu tulemus näitas, et kahekümnest ühele lapsele antud Tamiflu põhjustas kõrvalmõjusid, näiteks oksendamist. Oxfordi teadlase sõnul peaks väheste haigusnähtudega lapsele andma Tamiflu asemel näiteks peavalurohtu, vedelikku ning laskma tal puhata, nagu tavalise gripi puhul. Ainus Tamiflu boonus oli laste puhul see, et terveneti pikema perioodi asemel ühe ja poole kuni kahe päevaga.

Uurijad avastasid, et viirusevastased rohud ennetasid vastuvõtlikkust gripile kaheksa protsendi võrra, mis on kiirema paranemise kõrval teine positiivne nähe. Kuigi uuring teostati tavalisse grippi nakatunute osas, väidavad teadlased, et selle võib laiendada ka seagrippi nakatunutele.

Valitsuse esindaja sõnul on uuring aga üsna ühekülgne, kuna ei arvesta A(H1N1) tüüpi viirusega, vaid keskendub tavalisele gripile. "Viirusevastased rohud on praegu ainuke saadav relv, kuniks arendatakse vaktsiin." Sama kinnitati ka tervishoiuministeeriumist.