Tarbija

Kodune apteek hädaolukordadeks 

KRISTEL KIRSS, 27. jaanuar 1999 00:00
Köögis askeldades on näppu lõikamine ja põletus kõige sagedamad pisitraumad. Kes teeb, sel juhtub, ütleb vanasõna. Paraku see haiget saanut ei lohuta.

Abi saab esmaabikapist, mis peaks igas peres terviserikete puhuks olema korralikult varustatuna kättesaadavas kohas.Kui nuga näppu lõikasTallinna Keldrimäe apteegi proviisori Eleriin Kiiveri sõnul peaks koduses apteegis ootamatute pisiõnnetuste tarbeks olema vatti, marlisidet ja leukoplaastrit. Haava puhastamiseks võiks selles olla kolmeprotsendiline vesinik-peroksiidi või furatsiliinpiirituse lahus.Põletuse korral on kõige hõlpsam kasutada Panthenoli aerosooli, mida võiks hoida pliidile lähimas kapis, kõigile pereliikmetele teada olevas kohas.Eleriin Kiiveri sõnul peab esma-abikapikeses kindlasti olema ka nuuskpiiritus, sest nii mõnigi inimene võib verd nähes või mõne terviserikke tagajärjel minestada.Turgutamiseks tuleb valmis olla.Külmetusrohud kohustuslikudKuna niiske kliima soodustab külmetushaiguste, sh. palaviku tekkimist, peaks igas kodus olema kraadiklaas.Eleriin Kiiveri sõnul on palaviku puhul hea, kui käepärast on aspiriini C-vitamiiniga. “C-vitamiin tugevdab organismi ning aspiriin alandab palavikku ja vaigistab valu,” põhjendas proviisor.Pea-, hamba-, lihase- või luuvalu tabab inimesi enamasti siis, kui seda kõige vähem oodatakse, tavaliselt ikka nädalavahetusel või öösel. Sellisteks puhkudeks tuleb ravimikappi varuda analgiini või tempalgiini tabletid. Sobivad valuvaigistid on ka ibuprofeen ja paratsetamool. Viimasel on ka palavikku alandav mõju. Madala vererõhuga inimestele peavalu vastu soovitab proviisor Kiiver benalgiini tablette.Eleriin Kiiveri sõnul peab koduste ravimite hulka muretsema ka gripi-rohtu. ”Kuumade jookide Coldreksi ja Ferveksi pakikeste kõrval võiks kodus olla ka Tylenoli tabetid, mis toovad kurguvalule ja nohule kiiret leevendust,” lausus Kiiver.Külmetusega kaasneb sageli piinav köha, mis tihti öö rahutuks muudab. Seepärast tuleb ravi-mikappi muretseda Bromeksini, mida apteegis on saada nii mikstuuri kui tablettide kujul. Hoogu-dena esineva köha leevendamiseks soovitab Eleriin Kiiver osta koduste ravimivarude hulka Pakseladini tabletid. Magusat leevendust toovad ka kurgupastill ja lagritsa-komm, neid võiksid maiasmokkade eest samuti ravimikapis hoida.“Sinepiplaast-reid ma koduapteeki ei varuks,” ütleb Kiiver.”Neil on küll pikk säilivusaeg, kuid nende ostmise aeg kipub enamasti ununema. Pealegi on sinepiplaastreid apteegis alati saada.”Südamerohud vanavanemate jaoks


Eleriin Kiiveri sõnul peab haige südamega vanaema-vanaisa tarbeks ravimikapis olema erutuse leevenda-miseks validooli, nitroglütseriini ja korvalooli tilku. Rahustitest võiks koduses apteegis olla palderjan.Söetabletid aitavad nii seedehäirete, toidumürgituste kui ohtrate kõhugaaside korral. Eleriin Kiiver soovitab kõhulahtisuse kiireks raviks osta Immodiumi kapsleid.Nii külaliste kui koduste tarbeks võiks ravimikappi muretseda mao-vaevuste ja kõrvetiste leevendamiseks piparmündimaitselisi Rennie närimis-tablette, mis kiiresti hädasolijat aitavad.Aeg-ajalt vajab koduapteek korrastamist. Eleriin Kiiveri sõnul peab esmaabikarbist aegunud ravimid ära viskama.“Enamik praegu apteegist ostetud ravimeid enne 2000. aastat ei aegu, kuid ega seegi tähtaeg enam kaugel ole,” tõdeb Kiiver. “Aegunud ravimid tuleb kindlasti välja vahetada. Neid enam kasutada ei tohi.”

Samal teemal

24.04.2018
KEVADINE SUURPUHASTUS: aegunud ravimid viska ära!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee