Tantsupidu lööb selja sirgeks

KADRI VALNER 25. jaanuar 1999 00:00
“Pealtvaatajad maksavad sada krooni ja peavad siis sinu lontis peput vaatama – selg sirgeks!” lugesid tantsujuhid tantsijatele nädalavahetusel sõnu peale. Algasid XVI rahvatantsupeo eelvoorud. “Me tegime viimasel nädalal neli korda proovi, on ikka pagana raske küll,” on tantsijad ärevil. “Vaata seda rühma, niimoodi lohvat-lohvat tantsida jaksab igaüks. Põlvetõste peab ikka terav olema, et ilus oleks.”

XVI rahvatantsupeo esimesel ülevaatusel Tallinnas näitasid oma poole aasta tööd rahvatantsu eliitrühmad. Selle tantsupeo on lavastanud Mait Agu. Ta jõudis teha peo kava, kutsuda kokku meeskonna ja panna tantsupeole nime – “Talismani tantsud”. “Talismani tantsudele” pääseb vaid 7000 tantsijat.“Kunagi oli legendaarsel rahvatantsujuhil Anna Raudkatsil sõrmus, mille ta kinkis Helju Mikkelile, kes laskis omakorda sellest kaelaehte teha,” selgitab tantsupeo üldjuht Maie Orav. “Seda talismani on kandnud veel Kristjan Torop ja Mait Agu. Nad kõik on selle sajandi suured tegijad – järgmisel rahvatantsupeol tantsitakse ainult nende tantse.”Tantsupeo vedajaid, Mait Agu endine abiline Aavo Moldau hindab pidu ette valmistavat meeskonda kõrgelt. “Tantsupeol on sedapuhku neli üldjuhti – Maie Orav, Enn Madi, Angela Arraste ja Elle Mare Kõmus,” räägib Aavo Moldau. “Nad on suure töö ära teinud. Minu ülesanne on olla misjonär, kes tuletab meelde, et tantsupeo juht on olemas, aga ta ei ole praegu meiega.”Maie Orava hinnangul on tantsuveterane liiga vähe. “Mina kutsun neid tantsijaid, kelle noorus ja esimene armastus mahuvad sellesse sajandisse, sajandit tantsupeoga lõpetama,” räägib ta. “Praegu pole veel hilja, sest teine ülevaatus on alles aprillis.” Puudu on ka keskkoolirühmi ja eliittantsijaid.Higi ja verega
Poisid, esimese plaksu istute viirus,” annab Maie Orav rahvatantsijatele ülevaatusel korraldusi. Mehed kohendavad ennast sügavamalt üksteise põlve peale istuma.Kuljus vehib “Vanaisa polkat” tantsida. CD-mängijal läheb kiireks, ta hüppab üle takti. Tantsijad nii kiiresti ei jõua. Kõike tuleb otsast peale hakata.Kuljuse juht Ülo Luht vehib oma tantsijate poole hoiatavalt näpuga. Õnneks saab ainult tema aru, mis just viga oli.Sõprus saab aplausi osaliseks. Sügisel Ilma Adamsoni käe all alustanud uued poisid on kõva kooli saanud.“Sammud on selged, nüüd tuleb tantsule elu sisse puhuda,” lausub Aavo Moldau. “Ega tants pole end kaheksa tuuriga higiseks ajamine. Tants on emotsioon. Selle saavutamiseks on mõnikord vaja higi ja verd valada.”Higi ja verd ei tohi aga näha olla 4.–7. juulini, kui Kalevi keskstaadionil toimub XVI rahvatantsupidu – kui Mait Agu ja Ülo Vinteri “Põhjamaa” ajal on platsil korraga 5000 tantsijat.