Elu

Lauluväljakutäie publiku ees laulnud 12aastane Heldur Harry tahab dirigendiks saada (6)

Kais Allkivi, 11. juuli 2009, 00:00
TÄHTIS PÄEV: See laulupidu oli Helduril juba kolmas: «Käisin noorte laulupeol, seal ma laulsin kooriga. Käisin ka eelmisel üldlaulupeol, kus ma ei laulnud, aga vaatasin.» Seekord sai poiss kaks vastutusrikast ülesannet: soleerida Aare Kruusimäe poolt Jaan Krossi sõnadele kirjutatud tellimusteoses «Maailma avastamine» ja kanda Estonia poistekoori kolonni eesotsas lippu.  Erakogu
Laulupeo esimesel kontserdil lummas tervet lauluväljakutäit rahvast Aare Kruusimäe teoses "Maailma avastamine" soleerinud 12aastase Heldur Harry Põlda hele hääl. "Närvis ma ei olnud," kinnitab poiss, kel inimmassile esinemiseks oma valem – ta mõtleb, et publikut ei ole, ja unustab hirmu.

Seitsmendasse klassi mineval Heldur Harry Põldal on muusikaarmastus geenides: heliloojast ja muusikapedagoogist vanaonu Arvo Ratassepp oli koguni viie üld- ja nelja koolinoorte laulupeo üldjuht. Ema-isa laulavad kooris ja osalesid samuti laulupeol. Viis aastat tagasi kolis pere Saaremaalt Tallinna, et Helduri vanem vend saaks Tallinna muusikakeskkoolis viiulit õppida, ent nooremgi veli astus samasse kooli viiuli erialale. Siis liitus Heldur ka rahvusooper Estonia poistekooriga. Kooris laulis poiss juba Saaremaal. "Ma laulsin ikka väga vara, ei mäleta, millal see oli," jääb Helduri täpne laulualgus tuvastamata.

12 eluaastat, aga lavahai

Kaks kuud enne laulupidu sai Heldur dirigent Hirvo Survalt teada, et teda ootab vastutusrikas ülesanne. "Ta ütleski kohe, et ma pean seda laulma, ja ma ütlesin, et ma teen seda," meenutab poiss, kes oli hoobilt nõus ega kartnud põrmugi. "Ma närvis ei olnud," kinnitab Heldur. Kindlalt lubab end tunda hea ettevalmistus. "Harjutasin ikka. Kuna see polnud väga suur teos, siis seda polnud vaja palju harjutada." Heldur on pidanud rinda pistma tunduvalt keerulisemate helitöödega.

Helduril on suurel laval esinemiste pagas, ta on osalenud mitmes Estonia etenduses. "Esimene etendus oli mul operett "Kolme neitsi maja", kus olin helilooja Schuberti toapoiss. Ma ei laulnud üldse, ma rääkisin kaks lauset,"meenutab Heldur pisirolli, mis talle 8aastaselt osaks sai. Mustlasmuusika etendustel "Mustlasvanker" mängis ta viiulit ja sai suu avada ka laulmiseks neljaliikmelises poisteansamblis. Esimene suur roll oli muusikalavastuses "Hitipidu: Pipi!Nuki!Puhh!" Nukitsamees ehk Nuki. Muusikalis "Fantoom" kehastas Heldur väikest fantoomi. Kui enne oli ta ooperites laulnud vaid poistekoori koosseisus ("Carmen" ja "Tosca"), siis mullu sai ta Pirita kloostri varemeis etendunud kammerooperis "Kruvipööre" peaosa – Milesi rolli. Selle eest pälvis noormees kultuurkapitalilt läbi aegade noorima laureaadina heliloomingu preemia. Milesi peab Heldur ka oma lemmikrolliks.

Teatrilaval on lihtne pealtvaatajad unustada ja keskenduda, Heldur aga tuleb sellega toime ka vabas õhus. "Kui lähen lavale, siis ma lihtsalt mõtlen, et publikut ei ole. Vaatan dirigenti." Tal on oma strateegia ja nii naudib ta lavalolekut täiel rinnal. "Mulle lihtsalt nii meeldis laulupeol laulda, et ma unustasin hirmu ära," seletab ta.

Pürib hoopis dirigendiks

Peab musikaalne poiss end suuremaks tegijaks laulmises või viiulimängus? "Võib-olla paremini oskan laulda, kuna tegelen sellega palju rohkem," arvab ta. "Vaene viiuliõpetaja," ohkab seepeale muiates ema Halliki Põlda. Kahetunnine kooriproov on kaks korda nädalas. "Teeme kõvasti tõsist tööd," räägib Heldur. "Ei ole eriti aegagi midagi muud teha," on ta end pühendanud muusikale. Suvel küll kooriproove pole, ent soololaulutundidest ei loobu ta nüüdki. Solistina on Heldur ka võistlustules olnud. "Käisin kevadel "Poistelaulul" ja võitsin esimese koha oma vanusegrupis." Noorte solistide konkursil jäi ta mullu kolmandaks, tänavu teiseks. "Laulukarussellile" noorsand ei ihale. "Talle on tõsisem repertuaar lähedasem," seletab ema.

Tulevikuplaanide kohta pärides saab Heldurilt otsusekindla vastuse: "Tahan saada dirigendiks." Ta soovib minna Hirvo Surva juurde koorijuhtimist õppima. See unistus on tal juba väga varajasest lapsepõlvest, midagi muud pole ta kunagi kaalunudki.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee