TANTS KESTIS HILISE ÕHTUNI: Lohusalus näitab Pärnu rahva-tantsurühm Tuurit-Tuurit kaunist jalakeerutamist. Foto: Teet Malsroos
Mihkel Niglas 2. juuli 2009 00:00
Eile jõudis laulu- ja tantsupeotuli Lohusallu. Vastuvõtt oli suurejooneline – tuletseremoonia, segakooride ja Kukerpillide kontsert, takkapihta veel simman. Täna jõuab tuli Tallinna Admiraliteedi basseini, kus pidu kestab keskööni.

Lohusallu suunduv tee oli peoliste autodest ummistunud. Inimesi oli tulnud jalgsi ja mootorratastel, ka ratastooliga. Sadamakai ääres seisab piirivalve- ja politseikaatri saatel tule toonud alus Ruhnu Karu, mida tunglevad vaatama karjakaupa jõnglased ja nende vanemad. Tantsuplatsil on Kose ja Rae koorid, Pärnu rahvatantsurühma Tuurit-Tuurit naised esitavad folgimaigulistes kostüümides efektseid jalakeerutusi.

Pidu on rahva südames

"Rahva kaasaelamine on olnud väga võimas," ütleb peotule liikumisest mööda Eestit laulu- ja tantsupeo tuletulemise projektijuht Mart Tõnismäe. Tema sõnul on rahvas hingega sadamates tuld oodanud ja ära saatnud.

"Haapsalus oli sadamakail puhkpillikontsert ja ühine jalutuskäik Cyrillus Kreegi hauale. Vahepeal jäi Ruhnu Karu kaldakai äärde ahtriga mudasse kinni ja rahvas elas hingega kaasa, et laev jälle liikuma saaks," ütleb Tõnismäe. "Hiiumaal oli ilus vaade päikeseloojangulisele merele Kärdla Rannapaargu juures, kus löödi tantsu sätendavates rahvariietes," kirjeldab Tõnismäe tule liikumise meeldejäävamaid elamusi.

Tule Lohusallu toonud Ruhnu Karu kapteni Alar Schönbergi sõnul on ühemastiline alus suutnud hästi jälgida etteantud plaani. "Ilmad on olnud väga head," nendib kapten. "Vahepeal polnud üldse tuult, aga paaril korral oleme saanud purje üles tõmmata ja päris jõuliselt purjetada."

Tuld valvab vahetustega kuus meest

Alusel töötab vahetustega kuus tulevalvajat ja seitse meeskonnaliiget. "Tormilamp on küll kindel asi, aga ei maksa riskida. Mehed hoiavad kindlalt tulel silma peal." "Kärdlas ankrus olles sõitis üks saatepaat vindiga üle Sankru otsa," räägib kapten Schönberg merel juhtunud äpardustest, "aga muidu on ikka nalja rohkem saanud. Haapsalu sadama võiks ikka korda teha, pane see lehte!" räägib Schönberg aluse kinnijäämisest. "Jäime ahtriga Haapsalu kai ääres mutta, kuna vesi oli madal. Õnneks sadamakapten tuli kaatriga ja tõmbas meid kohe välja."

Laulu- ja tantsupeo "ÜhesHingamine" tuleteekond sai alguse 13. juunil Tartus süüdatud laulupeotulest ning liikus seejärel mööda veeteed Tartust Pärnusse. Võrtsjärveni veeti tuld viikingipaadiga, Võrtsjärvel viikingipaadi ja kalega, Tänassilma jõest kuni Reiu jõeni haabjatega. Ruhnlaste jahta Ruhnu Karu viis meritsi tule Pärnust Kuressaarde, Haapsallu, Kärdlasse, Lohusallu ja jõuab lõpuks Tallinna. Tuleteekonna pikkus oli üle 900 kilomeetri.