ÕNNETUSPAIK: Mihhail Beilinson ja Sergei Sumin kukkusid 20. juunil tsaariaegse suurtükipatarei otsast alla. Beilinson suri õnnetuspaigas, raskelt vigastatud Sumin paraneb haiglas. Foto: TAIRO LUTTER
Eesti uudised
27. juuni 2009, 00:00

Koolijuhi Kolleegid: "Mihhail oli teadvusel, rääkis selgelt..." (73)

"Tormasime Mihhaili juurde... Ta oli veel teadvusel ja küsis: "Kuidas ma siia sattusin?" Aga abi saabus Naissaarele liiga hilja. Kõige suurem vaenlane oligi aeg..." usub nädal tagasi Naissaarel surma saanud koolidirektori kolleeg, et kiire abi oleks võinud suurtükipatarei otsast alla kukkunud Mihhail Beilinsoni elu päästa.

Nädal tagasi Naissaarel tsaariaegselt suurtükipatareilt surnuks kukkunud Tallinna Juudi Kooli direktori Mihhail Beilinsoni (67) kolleegid ei suuda siiani mõista, miks kulus päästekopteril saarele jõudmiseks ligi kaks tundi.

Seepärast vasardab nende peas ka mitu oleksit – kui kopter oleks varem kohale jõudnud, ehk oleks siis suudetud direktori elu päästa?

Kolleeg sööstis appi

Beilinson korraldas peaaegu iga kooliaasta lõpul õpetajatele mõne ekskursiooni, naaseb kooli huvijuht ja juudi tavade õpetaja Lev Kempa möödunud laupäeva. "Sedapuhku läksime matkama Naissaarele."

Kümmekond õpetajat sõitis renditud mootorpaadiga saarele.

"Läksime militaarrajale, kus on terve rida tsaariaegseid patareisid," räägib Kempa.

Õnnetus juhtus umbes kell 13.15 suurtükipatarei 10A juures.

"Ronisime üles. Seal on kõik niimoodi korda tehtud, et saab rahulikult seista, istuda, käia, pilti teha. Kogu meie seltskond läks sinna.

Mihhail oli juba uudistamise lõpetanud ja hakkas alla minema. Patarei sise- ja välisseina ühendava silla peal ta seisatas. Purre oli üsna lai ja midagi ohtlikku selles polnud. Polnud ka ühtki silti, et ei tohiks üle tolle purde minna. Kõik ju läksid üle...

Mihhaili kõrval oli meie informaatikaõpetaja Sergei Sumin. Mina ise seisin 4–5 meetri kaugusel ning kukkumise hetke sestap ei näinud. Üks meie õpetaja aga nägi, et direktor seisis rahulikult, aga kaotas järsku tasakaalu... Mis juhtus, ei tea me siiani. Kas vererõhk või... Sumin haaras tal käest, et direktor ei kukuks... Kuid siis langesid nad mõlemad alla..."

Šokis õpetajad tormasid 4–5 meetri kõrguselt kividele prantsatanud kolleegide juurde. Üks meditsiiniharidusega õpetaja asus neile esmaabi andma.

Beilinson oli pärast kukkumist veel teadvusel ja isegi rääkis appi tõtanutega. Algul täiesti selgelt, hiljem aga juba peaaegu arusaamatult.

"Kuidas ma siia sattusin?" mäletab Kempa siiani Beilinsoni sõnu. Direktor andnud veel juhtnööre, kust abikaasa leiab tema võtmed ja dokumendid, kukkumist ta aga ei mäletanud.

"Paar minutit pärast õnnetust teatasime häirekeskusele. Viis minutit hiljem tuli meile appi üks politseinik, kes juhuslikult puhkas saarel. Ka tema helistas veel üle. Olime seega mitu korda teatanud ja kirjeldanud, et inimesed kukkusid alla, et oleme väga raskesti ligipääsetavas kohas. Helistasin veel 40 minutit hiljemgi 112 ja mulle öeldi, et kopter on väljalennuks valmis," meenutab Kempa.

Kohkunud ja abitud õpetajad olid aga sunnitud pealt vaatama, kuidas direktor nende silme all hääbus... Sest abi ei tulnud ega tulnud.

Raskelt vigastada saanud Sumini viis kopter Mustamäe haiglasse.

Kempa meenutab nukralt meditsiini kuldreeglit: eluliselt oluline on pärast õnnetust abi saada hiljemalt tunni jooksul. "Ehk oleks jõudnud Mihhaili elu veel päästa? Kõige hullem vaenlane oligi aeg, kaotatud aeg..." ohkab ta.

Õpetaja paraneb haiglas

Beilinsoni tervis oli õpetajate väitel hea. Vahel kurtnud ta küll vererõhu üle, kuid muidu olnud igati kõbus ning käinud sageli ka sportimas.

Kukkudes hulga luid murdnud Sumin lamab kolleegide sõnul siiani haiglas. "Arstid ütlesid, et operatsiooni pole vaja teha ning tema seisund on stabiilne. Aga aega läheb... Loodame, et ta paraneb täielikult. Noor mees ju, kõigest 27aastane!" ütleb Suminit haiglas vaatamas käinud töökaaslane.

"Aga ta on muidugi õnnesärgis sündinud," lisab pedagoog. "Ju ta püüdis Mihhaili päästa... Ja sai nüüd lisaks ka hingelise trauma, millega peab kogu elu elama..."